19.2 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeBronenosets Potemkin – Potemkin Zırhlısı

Bronenosets Potemkin – Potemkin Zırhlısı

Bu filmi sıkça Ekim Devrimi’ni anlatan Oktober (Ekim) (https://localhost/asite01/2019/02/07/%d0%be%d0%ba%d1%82%d1%8f%d0%b1%d1%80%d1%8c-ekim/) yapıtı ile karıştırırlar. Oktober’de anlatılanlar düpedüz 1917 Ekim Devrimi’dir. Oysa bu filmde anlatılanlar bu devrime giden yolu açan 1905 Devrim’i. Ne olduğunu ve aralarındaki farkı merak edenler bir zahmet internet ansiklopedilerine bakabilirler. Cehaletin böylesi…

Film beş bölüm halinde sunuluyor. İlk bölüm Adamlar ve Kurtçuklar ile film başlar. Kıyıya vuran dalgalar arasında devrim sözcüğünün ne anlama geldiğini Lenin’in ifadelerinden öğreniriz. Lenin’e göre devrim savaşların en haklısı, adil, kesin ve müthiş olanıdır. Rusya’da bu savaşın ilan edildiğini ve başladığını söyler. Sonra kendimizi açık denizde bir gemide, Potemkin Zırhlısı’nda buluruz. Gemiciler Grigory Vakulinchuk (Aleksandr Antonov) arkadaşı Matyuchenko’ya Potemkin’deki gemicilerin işçi kardeşlerini destekleyerek devrime öncülük etmeleri gerektiğini söyler. Gemicilere daha sonra nutuk çekecek olan önder nitelikli Vakulinchuk kaşılaştıklaır kötü muamellerin artık yettiğini, Rusya’da devrimin başladığını kendilerinin ne zaman ayaklanacaklarını soracaktır. Ertesi gün güvertede toplanan kalabalık, asılı etleri görünce şikayete başlarlar. Domuzlara bile verilmemesi gereken etlerde kurtçuklar gözle görülecek kadar gelişip semirmişlerdir. Geminin doktoru ve komutanı etlerin yedirilmesinde bir sakınca görmezler. Etlerdeki kurtçuklar sorunu çözülmeden aynı etle yapılan çorbalara gemicilerin bir kısmı daha sonra ellerini dahi sürmeyeceklerdir.

Hoşnutsuzluklar gemide sürerken ikinci bölüm Arka Güvertedeki Facia başlar. Gemideki disiplini sağlamak isteyen Amiral Golikov (Vladimir Barskiy), tüm gemicilerin arka güverteye toplanmaları emrini verir. Sonra da çorbalarını içenler ile içmeyenleri ayırtır. İçmeyenleri geminin direğinde sallandıracağını söyleyen kaptan nöbetçileri çağırtır. Bir grup silahli nöbetçi güvertede belirirken gemicilerin çoğu Matyuchenko’nun talimatıyla iki ev topun altında toplanmaya başlarlar. Sona kalan bir gurup gemici durdurulur. Ambar kapağından kaçmalarına izin verilmez. Öfkeyle gemicilere saldıran Golikov adamları vurdurtacağını söyler. Hazırlıklar yapılır idam mangası yerini alır. Kurbanların yüzleri örtülür, rahip elindeki haçla sabırsızlıkla oynar, diğer gemiciler korkuyla bekleşirler, subay ateş emrini verdiğinde Vakulinchuk harekete karar verir ve yoldaşlar diye başlar. Sonrası isyandır.

Potemkin Zırhlısı isyan eden gemiciler tarafından kısa sürede ele geçirilerek göndere bir kızıl bayrak asılsa da Vakulinchuk hayatını kaybeder. Naaşı en yakın kıyı olan Odessa limanına getirilecek, “bir tas çorba yüzünden öldürüldü” ibaresiyle bir çadıra konulacaktır. Halk akın akın bu çadıra koşacaktır. Gerisi de filmin başları gibi tamamen bir sinema şölenidir. Film hem siyah beyaz hem de sessiz olmasına rağmen zamanın ötesine sarkabilmesi, hem konusu hem de sanatsal açıdan ciddi estetik ölçüleri yakalamış olmasından kaynaklanır. Özellikle Odessa merdivenlerindeki katliam ve trajik sahneler sinema tarihine geçmişlerdir. Ustanın en ciddi ve önemli yapıtlarından biridir.

1925 yılı yapımı Bronenosets Potemkin – Potemkin Zırhlısı filmini dev usta yönetmen Sergei M. Eisenstein yönetmiş ve senaryoya katkı sunmuş. Diğer senaristler Nina Agadzhanova, Grigoriy Aleksandrov, Nikolay Aseev, Sergey Tretyakov. Film de rol alanların bazılarının adları Grigoriy Aleksandrov, Ivan Bobrov, Mikhail Gomorov, Aleksandr Levshin, Konstantin Feldman, Beatrice Vitoldi, A. Glauberman, Daniil Antonovich, vs.   

06.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular