16.1 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartHomeMeyhanecinin Kızı

Meyhanecinin Kızı

Dünün yerli filmlerine nasıl bakılmalı? Hepsini tu kaka mı ilan etmeliyiz, yoksa nostaljik takılıp istisanız hepsini, herkesi, baştacı mı etmeliyiz? Ben konuşmalıyız, tartışmalı, acımasızca eleştirmeli, yanlışlarına da doğrularına da sahip çıkmalıyız diye düşünüyorum. Ortaya çıkartılan çarpık kültürün temellerini atanların hatalarını insan nasıl görmezden gelebilir? Hangi sanatçı aptalsı hoşgörülerin arkasına sığınıp benzer hataların yerleşik ve kalıcı bir kültür anlayışına yol açmasına sessiz kalabilir?

Teknenin biri İstanbul’a birini getiri. Ali (Turan Seyfioğlu) öküzün trene baktığı gibi kavga eden çocuklara oturduğu bir yerden bakar durur. Nihayet yetişkin biri gelir, kıyasıya kavga eden çocukları ayırır, Ali’ye de sen ne mal adammışsın, etliye sütlüye karışmıyorsun gibi laflar eder. Tam kavga başlayacakken Selim (Kadir Savun) arkadaşı Ali’nin imdadına yetişir. Ali cinayetten hapis yatmış, cezası bitmiş yeni bir başlangıç için İstanbul’a gelmiştir. Arkadaşı Selim ona yardımcı olmaya çalışır. Yerleştikten sonra soluğu bir meyhanede alırlar.

O türden meyhanler kalmış mıdır İstanbul’da bilmiyorum. Adamın biri udu ile nameler çalmaktadır. Hemen herkes adabıyla içkisini yudumlamaktadır. Meyhanenin sahibi Viran (Osman Alyanak) Selim ile Ali’yi karşılar. Berduşun biri gaza gelir gerdan kırmaya başlar. Ahenkli ortamı Çamur Süleyman (Ahmet Tarık Tekçe) lakablı bir zorba bozar. Dogman’daki Simoncino’yu hatırlatır. (https://localhost/asite01/2019/03/29/dogman/) Tabii oldukça başarısız bir verziyonu demeliyiz. Dinsizin hakkından imansız gelir misali Ali ile Selim başını belaya sokmadan meyhanecinin kızı adamı yaka paça dışarı atar.

Bu arada yakınlardaki bir varyete salonunda gerçek dansözler gösteri yapmaktadırlar. Mekanın sahibinin gözü Viran’ın meyhanesindedir. Sat bana tekliflerine Viran sıcak bakmamaktadır. Viran’ın hayat arkadaşı sarışın afet Mürvet’de (Üftade Kimi) o varyete de dansözlük yapmakta ve Viran’a çok kötü davranmakta, yaşlı bunak gibi aşağılayıcı hakaretler etmektedir. Ama Viran sevgilisine hayrandır ve bir dediğini ikiletmemektedir. Mürvet ise genç aşığıyla beraberdir.

Meyhaneden sızıp kalan son müşteriyi dışarıya atan ve aynı zamanda orada çalışan meyhaneci Viran’ın kızı Zehra (Sezer Sezin) Mürvet’in eve döndüğünü görür ve babasına iyi davranması konusunda kadını uyarır. Evleri meyhanenin bitişiğindedir. Film bu döngüde devam eder. Mürvet, Çamur ile Ali ise Zehra ile birlikte olur. Meyhaneyi ele geçirmek isteyen kötülerin engel olarak görüdükleri eski katil ve mahpus Ali’nin üzerine bir cinayet yıkarlar.

Meyhanecinin Kızı senaryosu, oyunculuğu, kamerası, sineması zayıf binlerce yeşilçam filmlerinen biri olmaktan öteye gitmez. Geriye bırakılan hatıralarla avunmak da var, ama bu başarısızlıkları dile getirmemize ve kıyasıya eleştirmemize engel değil. Yerli sinemanın bugün içinde bulunduğu sorulardan bir zamanların yalan yanlış filmlerinin sorumlu olduğunu söylemek geçmiş emektarların saygınlığına gölge düşürmez, aksine bu vesile ile o unutulanları bir kez daha anmış oluruz.

1958 yılı yapımı Meyhanecinin Kızı filmini Lütfi Ömer Akad yönetmiş. Senaryo Orhan Kemal’in. Bazı oyuncular Suphi Kaner, Hüseyin Serenci, Kaya Arıkan, Danyal Topatan, Sadettin Erbil, Abdullah Yüce, Mecit Demir, Faik Coşkun, vs.

05.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular