24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeOperation Daybreak – Şafak Operasyonu

Operation Daybreak – Şafak Operasyonu

1975 yılı yapımı eser, Prag‘da ki meşhur SS Generali Reinhardt Heydrich suikasti konusunu içeren benim izlediğim üçüncü film. İlki en yeniden eskiye HHhH (Demir Kalpli Adam) (https://localhost/asite01/2018/07/04/hhhh-demir-kalpli-adam/), ikincisi Anthropoid (https://localhost/asite01/2019/02/18/anthropoid/).

İnsanlığın direniş tarihine mal olmuş gerçek bir öyküden esinlenen film, Nazi General Heydrich‘in (Anton Diffring) aynanın önünde havalı bir şekilde üniformasını hizmetlilerinin yardımlarıyla giymesiyle başlar. Akabinde 1941 yılında İngiltere‘ye gideriz. Londra‘daki Özgür Çekoslovakya Kuvvetleri Karargahı‘na giren genç bir asker Jozef Gabcik (Anthony Andrews) bekleme odasında arkadaşı Jan Kubis (Timothy Bottoms) ile karşılaşır.

İkiliyi ve tarihi biraz bilenler aslında filmin gerisini tahmin edebilirler. Ben farklı versiyonlarını gördüğüm için bakmazsam olmaz dedim. İyi ki de izlediğimi söylemem yersiz. Hikaye ne kadar bildik olsa da farklı bir anlatı karşımızdaki. Direniş kadar ihanetin de tarihinin oldukça eski ve sürekli kendisini tekrarladığını hatırlatan bir çalışma olmuş. İki arkadaş sarılıp konuşurlarken odaya üçüncü bir asker daha girer: Karel Curda (Martin Shaw).

Üçlü nihayet kendilerini çağırtan İngiliz generalin karşısına çıkar ve birbirlerini kısaca tanıtırlar. Son birkaç aydır özellikle izlenmişlerdir, sadece onların yeteneklerine sahip cesur, dayanıklı ve becerikli insanların yapabileceği bir görevi üstlenmeleri istenir. General sürmekte olan savaşın en tehlikeli görevlerinden birini vereceğini, bu yüzden önceden bu görevi isteyip istemediklerini düşünme hakları olduğunu istemese de açıklar. Görevin adı filme adını veren „Şafak Operasyonu“dur. Bu operasyon tarihe mal olmuş o meşhur Çek Direnişinin sembolü olmuş Anthropoid Operasyonu‘ndan başkası değildir.

Filmin gerisini anlatmak izleyiciye haksızlık olacaktır. Ben izlenmeye değer bir eser diye değerlendiriyorum. Gelecekte de yeni ve bambaşka versiyonlarla bu yiğit insanların direnişlerine dair yeni yapıtlar yazılacak, filmler mutlaka çevrilecektir. Bazı yapıtlar vardır zamanın ötesine sarkarlar. Bazıları tekniği, üslubu, kurgusu ile bunu başarır. Bazıları ise anlattığı veya dayandığı hikeyeden dolayı böyledir. Operation Daybreak – Şafak Operasyonu‘nda ben ikisinden de önemli parçalar bulduğumu söylemeliyim.

Aşk, ihanet, cesaret, zalime karşı mazlumun yanında yer alma, doğru bildiklerinden sapmama, bedeli ne olursa olsun yolundan dönmeme, tarih ve direniş bilinci, ailesine olan bağı yüzünden insanın nerelere kadar gidebileceği ve daha nice yan öge ile karşılaşmak mümkün. Ayrıca Nazi İmparatorluğunun bu üçüncü önemli şahsının ortadan kaldırılması ve buna karşılık Nazilerin işledikleri cinayetler ve gerçekleştirdikleri katliamlar insanlık var oldukça unutulmayacak olaylar listesinde. Bunları adam akıllı ele alabilen hemen her yapıtın ben başarılı olacağına inanıyorum.

Unutulmaz bir direniş klasiği olan Operation Daybreak – Şafak Operasyonu filmi İngiliz yazar Alan Burgess‘in „Seven Men at Daybreak“ isimli yapıtından sinemaya uyarlanmış. Yönetmen Lewis Gilbert, senaryo yazarı Ronald Harwood. Oyuncular Joss Ackland, Nicola Pagett, Carl Duering, Cyril Shaps, Diana Coupland, Ronald Radd, Kim Fortune, Pavla Matéjuvská, Ray Smith, vs.

09.02.2019

Vorheriger Artikelİlk Mezunları Uğurlarken
Nächster ArtikelMeyhanecinin Kızı

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular