16.4 C
Hamburg
Donnerstag, September 24, 2020
Start Home Roma

Roma

Roma

Pek de öyle çekici bir adı ve afişi olmayan filmdeki Roma, ailenin yaşadığı zengin semtin adı. Cleodegaria Gutiérrez (Yalitza Aparicio) (herkes Cleo diye çağırır) ile Adela (Nancy García García) evin hizmetçileridirler, ikisi de Mixteca yani yerli Meksikalılardır. Yıllardan 1970‘deyiz. Yanlarında çalıştıkları ailenin babası doktor, anne öğretmendir. Bir kız üç küçük oğlan, anneanne ve bir de evin köpeği ile mutlu bir aile tablosu çizerler. Baba eve gelirken arabasını içerideki garaj diye kullandıkları koridora alır. Sahneler mükemmeldir.

Cleo gün boyu ev işi yapmakta ve çocuklarla ilgilenmektedir. Arkadaşı Adela‘nın sevgilisi Ramon (José Manuel Guerrero Mendoza) aracılığıyla tanıştığı Fermin (Jorge Antonio Guerrero) ile yakınlaşırlar. Hemen her şeyin mükemmelmiş gibi göründüğü hayat, kısa bir süre sonra her mutluluğun o kadar da fazla uzun sürmeyeceğini kanıtlamak istercesine kararmaya başlayacaktır.

1.jpg

Ailenin babası Dr. Antonio (Fernando Gradiaga) kendisine sevgili bulmuştur, bir süre sonra arazi olacak, çocuklar babaları görev icabı Kanada‘da diye oyalanacaklardır. Anne Sofía Antonio (Marina de Tavira) hem eşini hem de çocuklarını seven bir kadındır. Yalpalasa da yeni durumuna alışabilecek kadar güçlüdür. Pepe (Marco Graf) çocukların en küçüğüdür ve anaokuluna gitmektedir. Cleo onu yuvaya getirip götürmektedir. Küçük Sofi (Daniela Demesa), kardeşleri Toño (Diego Cortina Autrey) ve Paco (Carlos Peralta) ile okul çağındadırlar. Nine Terasa (Verónica García) hem çocuklarla hem de hizmetçilerle ilgilenir. Ayrıca evin bir de şoförü ve sürekli girişe sıçan Borass isimli sevimli bir köpekleri vardır.

Aksilikler birden bire ve üst üste gelir dedik. Çırılçıplak iken kızarkadaşına bo sopasıyla hava atmayı seven Fermin, hamile kaldığını öğrendiğinde Cleo‘dan önce korkakça kaçar, sonra da onun tarafından bulununca tehditlerle başından defeder, Fermin daha sonra filme süs olsun diye konulan öğrenci polis çatışmasında, bizdeki ülkücü faşistler gibi paramiliter güç olarak kendisini gösterecektir. Film o yılların o diyarıyla kıyasladığımızda en apolitik filmdir denilebilir. Zira değil Meksika, o yıllardaki hemen hiçbir Latin Amerika ülkesi gerçekliğine benzemez, yansıtmaz. 1970 yılların başından bahsediyoruz, yani kanın oluk oluk attığı, Sam amca‘nın arka bahçesini kollamak için darbe yapılmadık ülke bırakmadığı bir diyardan. Bu yönüyle bence oldukça başarısızdır. Başarısız olduğu diğer yan filmin siyah beyaz olmasıdır. Yansıttığı insan ilişkileri, dayanışma, sevginin gücü varken neden nostaljinin arkasına sığınılmak istenir anlamadım.

Roma yine de birçok yönüyle övgüyü hakeden bir çalışmadır. Gündelik hayatın sıradanlığını ustaca yansıtabilmesi, Cleo‘nin iç dünyası, yalnızlığı ve saflığı, işvereniyle ilişkisi hele ki çocuklarla arasındaki kopmaz güçlü bağ, onun da ailenin fertleri tarafından kendilerinden biriymiş gibi görülmesi itiraz götüremeyecek şekilde ustalıkla anlatılmış. Hele kendi canını feda edebilecek kadar çocuklara düşkünlüğü ve bunun ispatı sahneler övgüyü hak eder. Bence filmde şiir tadı, sinema tadı var. Kaçırlmaması gereken usta işi yapıtlardan biri.

2018 yılı yapımı Roma filmini Alfonso Cuarón yazmış ve yönetmiş. Kalan diğer oyuncular Andy Cortés, Latin Lover, Zarela Lizbeth Chinolla Arellano, José Luis López Gómez, Edwin Mendoza Ramírez, Clementina Guadarrama, Kjartan Halvorsen, vs.

11.01.2019

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Bundesregierung würdigt Vorreiter nachhaltiger Unternehmensführung

Bundesminister Hubertus Heil und Staatssekretär Björn Böhning verkünden CSR-Preisträger 2020 Die Gewinner des CSR-Preises der Bundesregierung 2020 stehen fest. Bundesarbeitsminister Hubertus Heil und Staatssekretär Björn...

Herbsturlaub in Südtirol: Wandern und Genießen zwischen alpinen Welten und mediterranem Flair

Dertour bietet ein großes Herbst-Angebot an Unterkünften jeder Kategorie Sonnige Täler voller Apfelbäume und Weinreben, umgeben von den schroffen, markanten Gipfeln der Dolomiten: Südtirol ist...

Kommission aktualisiert Grenzwerte für drei krebserregende Chemikalien am Arbeitsplatz

Die Kommission hat heute die Grenzwerte für die Exposition gegenüber krebserzeugenden Chemikalien am Arbeitsplatz aktualisiert. Die Grenzwerte für drei Stoffe (Acrylnitril (neuer Grenzwert); Nickelverbindungen...

Serie A’da Roma’ya hükmen mağlubiyet cezası

Serie A'nın ilk hafta maçında bir oyuncusunun yaşını maç esame listesine yanlış bildiren Roma, Hellas Verona maçında 3-0 yenik sayıldı. İtalya Birinci Futbol Ligi...