14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeLe notti di Cabiria - Cabiria'nın Geceleri

Le notti di Cabiria – Cabiria’nın Geceleri

Hayat kadınlarının sinemada anlatılış biçimleri birbirinden farklıdır. Özellikle yerli filmlerde sokak kadınları her türlü kötülüğün kaynağı olarak veya hep acınacak ezik ve zavallı tiplemeler olarak yansıtılırlar. Onların da insan olabilecekleri, umutları, hayalleri, kendilerine ait hayatları, bir kalpleri olduğu hemen hiçbir filmde yer almamıştır. Aynı dişler gibi. Geçenlerde bu konu ile ilgili bir makale yazmıştım aklıma geldi. Sinemada dişler de yok, varsa da hem gülümseler arasında parıldayan türden lanse edilirler. Siz hiç dişsiz veya eksik dişli bir oyuncu biliyor musunuz, ya da filmin en önemli anında ağzındaki takma dişlerini çıkartan birilerinin sahnesini? Sokak kadınları sinemanın bence dişleri, yani dişsizlikleri, zor ele alınan konularından biri.

El ele bir su kanalının yakınlarında dolaşan çift mutlu bir görüntü oluştururlar. Sarmaş dolaş, kucak kucağa suyun kenarında dolaşmaktadırlar. Cabiria (Giulietta Masina) elindeki çantayı sallayarak sevgilisi Giorgio’nun (Franco Fabrizi) istediği su kenarına gelir. Kadıncağız mutlu mesut kendinden geçmiş havalardayken Giorgio sağa sola bakar ve ani bir hareketle kadının çantasını kapar ve kadını suya iter. Yüzme bilmeyen Cabiria’nın çığlıklarına Giorgio tepki vermeden hızla olay yerinden uzaklaşırkan, oralarda dolaşan küçük çocuklar birinin  yardıma ihtiyacı olduğunu, tehlikeli akıntıya doğru götürüldüğünüö birazdan boğulabileceğini birbirlerıne bağırarak haber verirler. Üç küçük kahraman kadını zar zor sudan çıkartırlar.

Maria ‚Cabiria‘ Ceccarelli kendisini kurtaranlara teşekkür edip minnet duygularını ifade etmek yerine kızar, bağırır, çağırır. Sonrasında onun bir sokak kadını, Giorgio’nun da kendisini terk eden, dahası öldürmeye çalışarak parasını alıp kaçan pezevengi olduğunu anlarız. Adi adam kadının birikmiş parasını çalmak istemiştir. Cabiria küçük ama çenesi düşük, bizdeki tabiriyle yırtık biridir. Başının çaresine bakabilecek kadar da ağzı laf yapanlardandır ama yalnızdır. Aşka, sevgiye, mutluluğa, şansa, güzel bir hayata açlık duymaktadır. Saf ve temiz kalbi onu tesadüfen eşiyle gözlerinin önünde tartışan ünlü bir artistin karşısına çıkarır. Ünlü ve zengin artist Alberto Lazzari (Amedeo Nazzari)  sevgilisi Jessy (Dorian Gray) ile tartışıp ayrılırlar. Kederlenen adam yolda dikilen ve bu olaya şahit olan Cabria’yı yanında önce bara sonra da evine götürür. Son anda fikrini değiştiren Jessy geri döndüğünde rüyası sona erecektir. Daha sonra arkadaşlarına anlattığı belli olan Cabria ile sadece alay edilecektir.

Romalı sokak kadınlarının dindar olmaları, yönetmenin kiliseyi o biçim ti’ye almasına engel olmaz. Ya da utangaç Hristiyanlık propagandasıdır yaptığı, orasını ben pek anlamadım. Kilise filme o biçim destek verdiğine göre ikinci ihtimal daha yüksek. İsteyen inancın propagandası da diyebilirler. Mükemmel sahnelere, oyunculuklara, estetik tatlara şahitlik ederiz. Cabria’nın kilisede gözleri açılır, artık bu işleri bırakmak, yeni ve daha iyi bir hayata başlamakta karar kılar. Bir gösteri sonrası tanıştığı adam ona aşkını ilan edecek, Cabria ona kalbinin kapılarını sonuna kadar açacaktır. Aşk var mıdır? Film de benim dediğimi diyor. Yoktur, yalandır, para ondan güçlüdür falan filan. Mükemmel boyutlarda bir sinema klasiği ile yine beraberiz. İnsan ruhunu ve karmaşasını o denli güçlü anlatan nadir sinema yapıtlarından biri. Cabria’yı nasıl bir son bekliyordur acaba?

1957 yılı yapımı Le notti di Cabiria – Cabiria’nın Geceleri filmini usta yönetmen Federico Fellini hem yönetmiş hem de senaryoya katılmış. Diğer senaryo yazarları Ennio Flaiano, Tullio Pinelli, Pier Paolo Pasolini. Bazı oyuncular François Périer, Franca Marzi, Aldo Silvani, Ennio Girolami, Mario Passante, Christian Tassou, Gianni Baghino, Ciccio Barbi, vs.

06.05.2019

Vorheriger ArtikelSuomen hauskin mies – Güldür veya Öl
Nächster ArtikelRoma

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular