17 C
Hamburg
Montag, Mai 10, 2021
StartHomeSpartacus

Spartacus

Eğer tam tamına 7.47 dakika süren başlangıç müzik ve yazılarını sabırla okuyup bitirebilirseniz film başlar. Anlatıcı Roma İmparatorluğu‘nun en büyük hastalığının kölelik olduğundan bahseder. Bu hastalığın bin yıldan fazla süren bu imparatorluktan sonra da devam ettiğini herkes bilir. İnsanlık tarihi köleliği ilk defa resmi olarak 1807 yılında İngiltere‘nin yasakladığını yazıyor. İkinci ülke ise Osmanlı olmuş, tarih 1847. Sümer şehir tanrılarının öldüklerinde kölelerinin de öldürülüp bunlarla mezara gömüldükleri biliniyor. Demem o ki insan evladının başına bu bela en azından yazılı kaynaklara göre 4-5 bin yıldır musallat olmuş vaziyette. İnsanlığın yazıdan önceki evresinde de köle bulundurmaması için bir neden yok. Güçlü yağmalıyor, ganimet ve köleyi alıp memleketine getiriyor. İşler Roma‘da da farklı değil. Trakyalı köle bir anneden doğma Spratacus daha bir çocukken Libya‘ya taş ocaklarına gönderilir. On üç yaşından itibaren sırtındaki sepetle taş taşıyan Spartacus (Kirk Douglas), yanındaki köle yığılıp kalınca sırtındakini atıp ona yardım eder. Buna kızıp kendisine saldıran bir askerin de bacağını ısırır. Cezası kızgın güneşte elleri kolları bağlı zorunlu güneş banyosu olacaktır.

Madenlere günlerden bir gün bir gladyatör okulu sahibi olan Lentulus Batiatus (Peter Ustinov) adında kurnaz bir tüccar gelir. Dişleri sağlam güçlü ve dövüşebilecek, dahası yetiştirip gladyatör yapabilecek sağlam köleler aramaktadır. Spartacus ile tanışınca etkilenip onu satın alır ve diğer yeni gladyatör adayları ile birlikte kendi gladyatör çiftliğine Capua‘ya getirir. Taş taşıyan köle burada diğer köleler gibi gladyatör yetiştiren hoca Marcellus‘tan (Charles McGraw) kavga etmeyi öğrenecektir. Ayrıca da kendisi gibi köle olan Varinia (Jean Simmons) ile tanışacak, ikili birbirlerine aşık olacaklardır.

Spartacus‘un günleri gladyatör olmak için hergün idman yapmakla ve dövüşmekle, ha bir de olur olmaz yerde karşılaştığı Varinia‘yı dikizlemekle geçer. Taa ki bir gün Capua‘daki gladyatör okuluna senato üyesi ve askeri komutan Marcus Licinius Crassus (Laurence Olivier) bir heyetle gelene kadar. Yanlarındaki iki kadın gerçek dövüş isterler, ayrıca Varinia‘yı gören Crassus kadın köleyi satın alır. Küçük bir gösteri olur, Spartacus tam öldürülmek üzereyken kavgayı kazanan iri kıyım siyahi savaşçı, üç başlı çatal mızrağını kızıp kendisini dövüştürenlere fırlatır. Spartacus ağzı açık ayran budalası gibi bakakalırken Crassus ve nöbetçiler adamı öldürürler.

Spartacus ertesi sabah gözkoyduğu Varinia‘nın bir at arabasıyla götürüldüğünü gözleriyle görünce vay bize ha, demeyerek ama buna yakın şeyler düşünerek kazan kaldırır. Önce Marcellus‘u bir kazan dolusu domates veya sebze çorbasına kafasını kazana sokmak itibarıyla haşlayarak öldürür. Sonrada hadin efelerim ayaklanın gari der. Adam özü itibariyle Trakyalı, Amerikalılar yaptı diye adam lehçesinden mi vazgeçecek sanıyorsunuz? Kirk Douglas‘ın berbat bir oyunculuk sergilediği film üç saat sekiz dakika otuzbeş saniye sürüyor. Bizim yerli dizilere benzediğini söylersek abartı olmaz. Ama o yıllarda tarihi filmler hep bu uzunlukta yapılmış, nedenini bilmiyorum, bulursam okurla paylaşırım. O meşhur „Spartacus benim“ sahneleri, tam gladyatör olamadan gerçek bir halk önderi olması, sonra ordusunun yenilip kendisinin ve adamlarının binlercesinin Hz. İsa gibi çarmıha gerilmesi ve filmin kendisi sinema klasiği olmuş.

1960 yılı yapımı Spartacus filmi Howard Fast isimli yazarın aynı adlı eserinden uyarlanmış. Yönetmen Stanley Kubrick, senaryo yazarları Dalton Trumbo, Peter Ustinov ve Calder Willingham. Oyuncular Charles Laughton, John Gavin, Nina Foch, John Ireland, Herbert Lom, John Dall, Joanna Barnes, Tony Curtis, vs.

06.03.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular