15.5 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartHomeAnna Karenina

Anna Karenina

Edebiyat uyarlamaları içerisinde sinemaya en fazla yansıtılan roman bu olsa gerek. Zira sadece otuzlu yılların ortasına kadar beşten fazla örneği var. İnanmayan kısa adı IMDb olan internet film veri tabanında eserin adını ve şu tarihleri versin 1911, 1914, 1915, 1918, 1920, 1927 diğer örnekleri görecektir. Sonrakileri tek tek ele alıp değerlendirmeyi planlıyorum. Dev bir romandan dev bir sinema klasiği yapabilmek mümkün mü, bunu kimler nasıl başarmış belki yerli sinemacılara da örnek olabilir. Zira biz daha edebiyat uyarlaması yapmayı bilmiyoruz. Kim ne derse desin bu gerçek bir olgu olarak orta yerde sırıtıyor. Oysa yerli sinemanın tarihi en az sinemanın tarihi kadar eski. Ama kazandığı mevziler Yılmaz Güney’i çıkartsak ezilenler nezdinde yok denecek kadar az.

Zengin burjuva bir kadının yine bir burjuva subayına duyduğu yasak aşkın hikayesi. Olayın özü bu. Bugün bile bir çoğumuzun öfkeli tepkisini çekebilecek ögelerle süslü gelişmeleri beyaz perde de izlenilir kılmak hiçte o kadar kolay olmasa gerek. Elbette yazıldığı tarihler gözönünde bulundurulduğunda o zamanlarda da skandal olarak değerlendirilebilecek böylesi bir aşka taraftar bulmak zor. Romanı güçlü kılan da zaten bu değil mi? Kadının o paramparça ruh halini ustalıkla yansıtabilmesi, yalancı ve sahtekâr ilişkilerin ipliğinin pazara çıkartılması gerektiği ele alınmıyor mu? Bence filmde oyuncunun sergilediği performans sinemanın geçirdiği aşamalar gözönünde bulundurulduğunda oldukça başarılır. Belki bugünkü kıstaslarla bakılsa yetersiz olarak da değerlendirilebilir ama bu haksızlık olacaktır diye düşünüyorum.

Moskova’da enternasyonal tugayın subayları bir partide eğlenmektedirler. Eskiden onlardan biri olan Kont Vronsky (Fredric March) arkadaşlarını ziyarete gelmiştir. Askerlerin yiyip içmeleri domuzlar sofrasını çağrıştırır. Görkemliden de şaşaalı içki ve yemek masaları arasında subaylar eğlenmektedirler. Hep birlikte marşlar söylerler. Sonrasında Vronsky ve arkadaşlarını başka bir mekanda görürüz. Kadınlar korosu şarkılar söylemektedir. Subaylar masalarına yerleşirlerken Vronsky arkadaşı Stiva’yı (Reginald Owen) görür. Kadının birine kur yapmaktadır. Zavallı bir erkek imajı çizer Stiva. Evlidir, karısını sevmekte hatta on aşıktır. Ama onu sürekli başka kadınlarla aldatmaktadır.

Garip bir içki içme töreninden sonra Vronsky ile Stiva’yı bir hamamda görürüz. Arkadaşlar sohbet ederler. Her ikisi de garip bir tesadüfle hamam sonrası istasyona birilerini karşılamaya gideceklerdir. Vronsky’nin annesi Kontes Vronsky (May Robson), Stiva’nın ise kızkardeşi Anna Karenina (Greta Garbo) St. Petersburg’dan geleceklerdir. Tesadüf bu ya her iki kadın da aynı vagonda seyahat etmiş birbirlerine çocuklarından bahsetmişlerdir. Kont kadına ilk görüşte aşık olur. Kont’un bunda sonra çizdiği imaj tam bir yuva yıkan yavşak pozisyonudur. Kocası Prens Alexei Alexandrovitch Karenin’e (Basil Rathbone) sadık, sadece oğlu Sergei’yi (Freddie Bartholomew) hayatının merkezine yerleştirmiş kadın Kont’un asılmalarına fazla dayanamaz. Cennetten elmayı bu defa kadın adama değil de adam kadına sunar ve onu baştan çıkartır. En azından bu film de böyle.

Sonrası her annenin başına gelebilecekler. Uçkuru için yuvasını yıkanların acı hezimetine o da uğrayacaktır. Yıkımların, başkalarının acıları üzerine kurulan mutluluk var mıdır? Benzer sonun ama sadece kadınlara mahsus olduğunu söylemek günümüzde çok abartıya kaçacaktır. Günümüzde tren altına atlamak yok, bol bol depresyonlar, mide veya başağrıları, haplar, ilaçlar, terapiler var.

1935 yılı yapımı unutulmaz sinema klasiklerinden Anna Karenina’yı Clarence Brown yönetmiş. Üstat Leo Tolstoy’un dev yapıtının senaristleri Clemence Dane, Salka Viertel ve S.N. Behrman. Bazı oyuncular Maureen O’Sullivan, Phoebe Foster, Reginald Denny, Gyles Isham, Joan Marsh, Ethel Griffies, Harry Beresford, Sarah Padden, Cora Sue Collins, Mary Forbes, vs.

24.05.2019

Vorheriger ArtikelBir Zamanlar Anadolu’da
Nächster ArtikelErzählung: Der Schnurrbart

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular