27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartHomeBir Zamanlar Anadolu’da

Bir Zamanlar Anadolu’da

Bu lafı ilk duyduğunuzda herhalde hoşunuza gitmiştir. Bu kadarcık bir cümle bile insanın kafasında ne kadar çok olay, olgu, şey çağrıştırıyor. Ben de ilk önce Ermeni Soykırımı’nı çağrıştırdı, Dersim Kıyamı’nı, Zilan Deresi’ni, 33 Kurşun’u, 49’lar Tevkifatını, DDKO’nun kuruluşunu, Sabahattin Ali’nin kaybedilmesini, Nazım Hikmet’in on yıllarca cezaevinde kalmasını, aydın kıyamını, faili meçhulleri, 68’in coşkulu engin yürekli devrimci öğrenci liderlerini, askeri darbeleri, son Kürt isyanını, Anadolu’nun gelinen noktada şehidi ve gazisi kalmamış il, ilçeleri geçtik köylerini, üç milyondan fazla Kürdün yerinden yurdundan göç ettirilmelerini, sonra üç binden fazla Kürt köyünün yerle bir edilip yakılıp yıkılmasını, on binlerce insanın hayatına mal olmuş yerli kirli savaşı. 157 dakikalık Bir Zamanlar Anadolu’da ise kastedilenlerin bunların hiç biriyle zerre kadar ilgisi yok.

Bir saate yakın bir süre polisler, adli tabip, savcı ve jandarmanın bulunduğu konvoyda bulunan katilin birinin, öldürdüğü şahısın gömülü olduğu yeri göstermesi ile ilgili bir vakayla karşı karşıyayız. Üç dört defa yer gösterir, her seferinde emin olmaz. Gece olur yakınlarda bir köyde sabahlarlar. Sabah yeni bir yere giderler. Ceset domuz bağı ile bağlanmış öylece gömülmüştür. Oracıkta tutanak tutulur cesedin genel görüntüsü ile, otopsi yapılması için adli tıbba gönderililmesine diye devam eder. Daha sonra otopsi yapılır film biter.

Filmde dikkat çeken o kadar ünlü ve yetenekli oyuncunun olmasının yanı sıra diyalogların, sohbetlerin ne kadar boş, geyik, incir kabuğunu doldurmayacak derecede değersiz oluşudur. Türkiye halkının mı desem, devlet görevlilerinin mi desem akıl ve zekâsı ile adeta dalga geçen, aşağılayan bir genel tablo gördüm ben. Gerçek hayatta filmdeki gibi olmadığını azbuçuk mürekkep yalamadan da bizim halkımız bilir. Sen onca insanı peşine takacaksın ve üç dört defa gösterdiğin yer yanlış olacak. Daha ikincide savcı emir verir, polis veya asker oracıkta kurşuna dizer, adli tabip de gömülmesinde sakınca yoktur, maktul kaçmaya çalışırken öldürülmüştür diye sağlam raporu verir. Şimdi ülke ve hayatımızın gerçeği bu iken bu da ne dememek için aptal olmak lazım.

Nuri Bilge Ceylan’ın apolitik ve siyasi anlamda cahil bir sinemacı olduğunu söylediğimde dostlarım bana kızıyorlar. Adam çok özgün, orijinal diyorlar. Ben öyle değildir demedim ki. Hatta sanatçı da. Tutarlı ve çizgisinde ısrarcı da. Ama kimin ve neyin sanatçısı buna bakın ve öyle sorgulayın diyorum. Aynen koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi deme misali, sinemanın, sinemacının olmadığı yerde olağanüstü sanatçı, çok yaratıcı, başarılı demek gibi.

Son yıllarda izlediğim en sıkıcı, saçma sapan, boşa zamanınızı öldüren yerli sinemanın gerçekten de böylesi saçmalıklara ihtiyacı var mı diye sorgulatan, dış pazara hitap edip tıkanmış ve artık doymuş Avrupa sinemasına mı seslenen diye soru işaretleri oluşturan sıradan bir çalışma. Sanatsal değer salt fotoğrafik çekimlerden mi oluşur, bu adamın filmlerinde hiç mi doyurucu ve gerçek anlamda entelektüel sohbetler, diyaloglar olmaz diye merak uyandıran yapıtlar. İçi ve arkası boş çalışmalarından biri daha diyorum. Onun böylesi filmleri yapma özgürlüğü mutlaka var, bizim de filmin bize yaşattırıp hissettirdiklerini ifade etme özgürlüğümüz var.

2011 yılı yapımı Bir Zamanlar Anadolu’da yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın bir filmi. Senaryoyu Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan ve Ercan Kesal yazmışlar. Oyuncular Muhammed Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan, Fırat Tanış, Ercan Kesal, Uğur Arslanoğlu, Murat Kılıç, Şafak Karalı, vs.

19.02.2019

Vorheriger ArtikelKanal
Nächster ArtikelAnna Karenina

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular