11.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeSome Like It Hot – Bazıları Sıcak Sever

Some Like It Hot – Bazıları Sıcak Sever

1959 yılı yapımı filmin ciddi anlamda bir içeriği olduğunu söylemek hatalı olacaktır. Yine de sinema tarihinde yer edinmeyi başarmış. Eser daha çok aptal seyirciye hitap eden, Kemal Sunal filmlerinin bile gerisinde bir kaliteye sahip. Oyuncuların şöhretleri ve zamanın şişirme reklamlarıyla olağanüstü bir filmmiş gibi piyasaya sürülmüş, daha çok sinemanın popülist eğlence ayağına hizmet eden bir yapıt. Eminim bugün benzeri uyarlansa cahil izleyici yine de o filmin gişe rekorları kırmasına sebep olacaktır. Zira gülmece, hele hele sinemada gülmece ekmek su gibi bir ihtiyaçtır.

Film ateşli bir takip ile başlar. Bir cenaze arabasında iki katil suratlı bir tabutun başında oturmaktadırlar. 1929 yılının buhranlı zamanlarında, Chicago‘dayız, hani o içki yasağının olduğu devrede. Polis arabası bunların peşine takılır, karşılıklı silahlar ateşlenir. Tabuttan bir sıvı akar, kapak açılır, içinde naaş değil viski şişeleri vardır. Polisi atlatıp bir yerin girişinden ortadan kaybolurlar. Daha sonra gangsterleri kovalayan FBI Detektif Mulligan (Pat O’Brien) muhbiri Kürdanbacak‘tan (Dave Barry) mafya babası Tozluk Kolombo‘nun (George Raft) gizli mekanının yerini öğrenir. İçeri parolayla nasıl girileceğini öğrenen dedektif emrindeki adamlara beş dakika sonr abaskın yapmalarını söyler. Baskının başlamasına birkaç saniye kala sahnede müzik yapan Saksafoncu Joe (Tony Curtis) ve Çellocu Jerry (Jack Lemmon) dedektifi görür tabanları yağlar ve baskından kılpayı kurtulurlar. İkilinin hayatınızda göreceğiniz en aptal rolleridir.

İşsiz müzisyenler ellerine hangi fırsat geçerse orada müzik yapmaktadırlar. Aslında mafya ya da gangsterlerle bir ilgileri ilişkileri yoktur. Sevgililer Günü‘nde Tozluk Kolombo‘nun muhbir Kürdanbacak‘ı ve yanındaki altı mafya üyesini kurşuna dizmelerine şahit olurlar. Bir anlık sakarlıktan yararlanarak kaçıp kurtulan komik tipler turneye çıkan bir müzik grubuna kapağı atacaklardır. Yalnız Florida‘ya trenle giden grup sadece kadınlardan oluşmaktadır, ikiliye kılık değiştirmekten başka çare kalmaz, zira peşlerinde mafya vardır ve bu ikiliyi görgü şahiti olarak aramaktadırlar. Böylece Joe Josephine olur, Jerry de Daphne.

Yolculuk esnasında kendisinin saf ve aptal olduğunu söyleyen, trenin kadınlar tuvaletinde gizlice içki içen Şeker Kane Kowalczyk (Marilyn Monroe) ile tanışırlar. Kısa bir süre sonra da arkadaş olacaklardır. Trende gece boyu yapılan yolculukta yaşananlar, geldikleri Florida da yaşanılacaklar, otelde olup bitenler, tanışacakları yeni insanlar, kızların kızları aldatmaları komik sahnelerle devam edip duracaktır.

Böyle vasat ve çok ucuz bir filmin nasıl olup da sinema tarihine geçebildiğini iyi incelemek gerekir. Hatta filmin Yeşilçam taklitleri bile yapılmış. Bugün de öyle olmuyor mu. Holywood bir ikon yaratıyor, herkes ona tapıyor. O yıllarda da farklı değil. İyi ve kaliteli sinema filmini değil de Marilyn Monroe sevenlerin ilgiye izleyebilecekleri bir film demek doğru olacaktır. Marlyn Monroe’nun aptal bir sarışın olmadığını ama bu rolü harika oynadığını filmde görmek mümkün.

Some Like It Hot – Bazıları Sıcak Sever filmini Billy Wilder yönetmiş. Senaryo ve hikayenin yazarları Billy Wilder, I.A.L. Diamond, Robert Thoeren ve Michael Logan. Oyuncular Joe E. Brown, Nehemiah Persoff , Joan Shawlee, Billy Gray, George E. Stone, Dave Barry, Mike Mazurki, Harry Wilson, vs.

08.03.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular