9 C
Hamburg
Freitag, Mai 14, 2021
StartHomeEscape from Alcatraz – Alcatraz‘dan Kaçış

Escape from Alcatraz – Alcatraz‘dan Kaçış

Elleri ceplerinde pardesülü bir adam, yağmurlu bir havada kollarına girmiş iki kişi tarafından sahil güvenliğe 18 Ocak 1960‘ta San Francisco‘da teslim edilir. Küçük bir botun içinde bulunan güvenlikçiler adamı teslim alır ve içeride karşı kıyıya gelene kadar ellerinden ve ayaklarından prangaya vururlar. Küçük bir ada üzerine inşa edilmiş cezaevine yani namı meşhur Alcatraz‘a getirilen mahkum, doktor muayenesinden geçirilir ve çırılçıplak soydurulur. Mahkumların ezik bakışları arasında yeni kalacağı hücresine bırakılır. Adam kimdir necidir, suçu nedir merak edersiniz.

Meçhul adamın daha sonra Frank Lee Morris (Clint Eastwood) olduğunu ve banka soygunu suçlamasıyla mahkum olduğunu, daha önce birkaç cezaevinden kaçma girişimde bulunduğunu ve bu yüzden azılı ve ıslah olmaz mahkumların bulunduğu bu adaya gönderildiğini öğreniriz. Erstesi gün sayımdan sonra diğer mahkumlarla yemekhanede olan Frank fareli köyün kavalcısı Litmus (Frank Ronzio) ile tanışır. Litmus yaşlı bir mahkumdur, duşa bile yanından ayırmadığı minik faresi ile giren biridir. İkili sohbet ederlerken Litmus masanın altında bacağının üzerinde duran fareciği besler. Bir yandan yemeğini yiyip bir yandan çevreyi süzen Frank, Wolf (Bruce M. Fisher) ile tanışır. Wolf kendisine yeni bir sevgili aramaktadır ve yeni gelen mahkuma göz koymuştur.

Cezaevi müdürü Warden (Patrick McGoohan), Frank‘i odasına getirtir ve ona nasihatlerde bulunur. Konuşmalardan dünyayı ben yarattım havalarında herhangi bir cezaevi müdürüyle karşı karşıya olduğumuzu anlarız. Müdür mahkuma Alcatraz‘ı anlatır. Günlük işleyiş hakkında ve cezaevinden kaçma girişiminde bulunanların başlarına gelenler hakkında bilgi verir. O güne kadar Alcatraz‘dan kimseler kaçamamıştır. Müdür konuşurken sürekli elinde tuttuğu tırnak makasını masanın üzerine bir kaba koyar. Müdür karşısında el pençe durup onu dinleyen Frank bürokratın yanından ayrılırken kaptaki iki tırnak makasından birini yürütmüştür bile.

Frank zamanla yeni arkadaşlar edinecektir. Siyahi mahkumların lideri English (Paul Benjamin) ve idarenin izniyle resim yapan Doc lakaplı Chester Dalton (Roberts Blossom) ile tanışır, dost olur. Daha sonra da yanındaki hücrede yatan Charley Butts (Larry Hankin) ve cezaevi firarileri Clarence Anglin (Jack Thibeau) ve John Anglin (Fred Ward) kardeşlerle tanışacaktır.

Frank‘i tetikleyen aslında müdürden başkası olmayacaktır. Warden sıradan teftişlerinden birini yaparken Ressam Doc‘un yaptığı portreyi bulur ve beğenmez. Adama resim yapmayı yasaklar. O da karşılık olarak marangozhanede parmaklarını keser. Hücresinde bu olaya kızıp öfkeyle sağına soluna birşeyler atan Frank lavabonun altında ortalıkta haberleşme için dolaşan Litmus‘un fareciğini görür. Ufacık mazgalın gözenekleri arasında kaybolmuştur. Yürüttüğü tırnak makası ile ilk araştırmalara başlayan Frank olaya hücre komşusu Charley ve Anglin kardeşleri de dahil edecektir. Böylelikle tarihin en büyük firarlarından birine doğru ilk adımlar birlikte atılacaktır. Gerisi seyredilmeye değer bir eser.

1979 yılı yapımı Escape from Alcatraz – Alcatraz‘dan Kaçış bilindiği üzere gerçek bir hikayeye dayanıyor. Yönetmen Don Siegel adeta bir cezaevinden firar klasiği hazırlamış. Film J. Campbell Bruce‘un aynı adlı romanı. Senaryo yazarı Richard Tuggle. Diğer oyuncuların bazıları Fred Stuthman, David Cryer, Madison Arnold, Blair Burrows, Bob Balhatchet, Regina Baff, Don Michaelian, vs.

12.03.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular