10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartHomeThe Magnificent Seven – Yedi Silahşörler

The Magnificent Seven – Yedi Silahşörler

Tesadüf bu ya Seven Samurai – Yedi Samuray filminden bir gün sonra bu filmi izledim. Şaşırım kaldım. Edebiyatta taklit yapanların suratına tükürülmese de okur böyle davrananları cezalandırır, okumaz, unutur veya ilgilenmez. Ama sinemada olay başka. Filmi öven övene, hem de nasıl. Çarpık olan filmin Yedi Samuray’ın taklidi olduğu bilinmesine rağmen böylesine poh pohlanması. Hatta taklidin de taklidi çıkmış ama övülen nedense hem bu ilk taklit. Yine de filmin jeneriğinde bu filmin o filme dayandığının belirtilmesi güzel. Bu anlamda yönetmen ve senaryo yazarlarıyla önceden anlaşılıp mu bu filmi yapmışlar, filmden sadece esinlenmişler mi, yoksa keyfiyen taklit mi ben pek anlamadım. Zamanında ayrıca telif sorununu nasıl çözdüler bilmeyi çok isterdim.

ABD-Mexika sınırında bir köydeyiz. Köylüler önlerindeki mısır koçanı yığınıyla uğraşırken silahlı bir grup haydut köyü basarlar. Ne tesadüf bunlar da kırk kişidirler. Köylüler birbirlerine kafasıyla gelenleri işaret eder. Çete başı Calvera (Eli Wallach) gelir gelmez yüzüne biraz su çarpar, önce içki sonrasında da puro ister. Bu arada diğer haydutlar yağmaya başlamışlardır. Evlerden yiyecek çuvalları, deriler, canlı tavuklar çıkarttıklarına şahit oluruz. Calvera abuk subuk felsefesiyle köyün muhtarı Sotero’ya (Rico Alaniz) hayat dersleri verir. Calvera düpe düz hayat pahalılığından yakınır, muhtarı tokatlar, adamlarının karnını doyurmak zorunda olduğundan bahseder. Geri dönecekler ve kalanları o zaman alacağını söyleyerek köyü tehditlerle terk ederler. Dayılanan Rafael (José Chávez) isimli bir köylüyü de vurarak öldürürler.

Daha sonra toplanıp kendi aralarında genel durum değerlendirmesi yapan köylüler bir sonuca ulaşamayınca soluğu köyün yaşlısı ve bilgesinde alırlar. O da savaşıp direnmelerini salık verir. Köylülere ne yapıp edip silahlanmalarını ve kendilerini savunmalarını, haydutlara karşı direnmelerini önerir. Konu da gelişmeler de, köylülerin izleyecekleri rota da tanıdıktır. Kasabaya silah almaya giderler. Kasabaya gelen köylüler garip bir olaya şahit olurlar. Kızılderilinin biri ölmüştür ama cesedinin kasabanın mezarlığına gömülmesine birkaç çakal izin vermemektedir. Silahşör Chris Larabee Adams (Yul Brynner) olaya müdahale eder. Vin Tanner (Steve McQueen) ona yardımcı olur, mezar sorunu çözülür. Chico (Horst Buchholz) soytarılık yapıp silahşör takılır. İkiliyi yakın takibe alır.

Chris oteldeki odasında yalnız kalınca üç köylü damlayıp kapısını çalar. Haydutlardan, köylülerin ağır hayat koşullarından ve yardıma muhtaç durumlarından bahsederler. Onları dinleyen Chris ilk başlarda umusamayıp başından savmak istese de dinledikçe etkilenir ve sonunda onlara yardımcı olmaya karar verir. Sizin silaha değil silahşörlere ihtiyacınız var der. Bir süre sonra da hep birlikte adam yani silahşör aradıkları duyulur. Filme adını verecek olan silahşörler böylelikle birer birer bulunacaklardır. Sonra hep birlikte köye gidip onlara ateş etmeyi öğretecekler, haydutlar gelince de haklarından gelecek, dinsizin hakkından imansız gelir diyerek bunları bir güzel eşek cennetine göndereceklerdir.

Ucuz bir taklit olmasına rağmen 1960 yılı yapımı The Magnificent Seven – Yedi Silahşörler hem bir kovboy filmi klasiği olmuştur, hem de unutulmaz sinema klasikleri arasına girmeyi başarmıştır. Kovboy filmi sevenler hoşlanabilir. Benim gibi birer gün arayla izleyenler ise gerçek samurayları elbette çakma samuraylara tercih edeceklerdir. Filmi John Sturges yönetmiş. Senaryo yazarı William Roberts. Oyuncuların bazıları Charles Bronson, Robert Vaughn, Brad Dexter, James Coburn, Jorge Martínez de Hoyos, Vladimir Sokoloff, Rosenda Monteros, Robert J. Wilke, Whit Bissell, vs.

11.04.2019

Vorheriger ArtikelSeven Samurai – Yedi Samuray
Nächster ArtikelEtkinliklerden

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular