11 C
Hamburg
Montag, September 28, 2020
Start Home Üç Arkadaş

Üç Arkadaş

Üç Arkadaş

Yeşilçam‘da senarist ve yönetmen olmadığından böylesi filmler olağanüstü ilgi görüp başyapıt veya unutulmaz yerli klasik diye abartılır da abartılır. 1950‘li yıllarda da pek farklı olmamış. Oysa o yılların dünya sinema tarihine bakın, bir de bizimkilerle kıyaslayın. Olay tamamen koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi demek gibi bir şey. Bu yaşıma geldim aşkı için değil soygun yapıp hapse girmeyi, gripten hasta olup düştüğü yataktan kalkanına dahi rastgelmedim. Tabii ki hayatın gerçekliğine uzak ve yabancı. Kitleleri salya sümük ağlatmak, vıcık vıcık göz yaşları ile başbaşa bırakmak, umudu kendi elleri yerine hep dışarıdan gelebilecek bir şeyler zannetirmek, zihinleri bulandırmak, halkı aptal yerine koymak bir sanatçının görevi olamaz. Ya cahildir o şahıs ya da kasıtlı gerici.

İstanbul sokaklarında, 1950‘lerin başında daha nüfusu bir milyonu bulmamış bir şehirdeyiz. Yıkık dökük virane bir yalıda üç kişi uyumaktadır. Bir kamera görürüz, sonra da içinde iki tavşan ve iki kuşun bulunduğu bir niyet sandığı. Sandığın üstünde bir kedi içerideki kuşla patileriyle oynamaktadır. Birden gözlerini açıp yatağından fırlayan Murat (Fikret Hakan) kediyi görür. Onu işiten iki kişi daha yataklarından fırlarlar. Mösyö Artin Dartanyan (Salih Tozan) o meşhur azınlık lehçesiyle, bu gürültüde nedir, ne oluyor diye söylenir. Deli Saraylı‘nın kedisinden yakınan Murat zar zor pantolonunu giyip dışarıya kaçan kedinin peşinden fırlar. Bu arada Mıstık‘da (Semih Sezerli) giyinmiştir.

1.jpg

Murat kedinin arkasından bir taş fırlatır. Kucağında ve bahçesinde Saraylı Şehnaz (Mualla Sürer) adındaki kadın kedilerle birlikte görünür. Kopuklar, sizi mal sahibine şikayet edeceğim, hem konakta oturuyor hem de çevreye rahatsızlık veriyorsunuz, diye konu komşuyu ayağa kaldırır. O günlerin yoksul kavgaları bile asaletlidir. Kimse kimseye bugünkü gibi sinkaflı hakarette bulunmaz. Kadınla baş edemeyeceğini anlayan Murat ve arkadaşları pes ederler. Sabah olmuştur artık, ekmek kavgası kendilerini beklemektedir.

Murat sokaklarda afiş asmaktadır, Mıstık ayakkabı boyacılığı, Mösyö Artin‘de kamerasıyla şipşak fotoğraflar çekmektedir. Zor ve ağır koşullar altında yaşamaktadırlar. Günlerden bir akşam vakti Murat ile Mıstık evlerine giderken parkın birinde uyuklayan, boynunda asılı tablasında bir şeyler satan ve gözleri görmeyen bir kadına rast gelirler. Gülperi (Muhterem Nur) adlı kadının haline acıyıp onu da ikna ederek akşam yemeğine götürürler. Murat kadına zenginlermiş gibi bir oyun oynar. Yoksa kadın kalmayacak, onlara yük oluyor diye çekip gidecektir. Sonrası klasik Yeşilçam‘dır.

Kadının göz ameliyatı için sekiz yüz lira gerekmektedir. Murat bu parayı bulmak için Mıstık‘ın da yardımıyla işleri halletmeye çalışacaktır. Gerisi tahmin edilebilir. Yeşilçam hep böylesi ezik, yenilmiş, bir baltaya sap olamayan tiplemeler yaratmış, insanları aptallaştırıp kaderciliğe mahkum ettiği gibi, hayatın gerçekliklerinden uzak filmlerle ucube bir izleyici kitlesi yaratmış, düzene her daim boyun eğen ve korkan halkın mazoşistleşmesine de elinden geldiğince yardımcı olmuştur. Palavra bir yönetmenin en az onun kadar çakma klasiği.

1958 yılı yapımı Üç Arkadaş filmini Memduh Ün yönetmiş. Senaryo ekibinde Memduh Ün dışında, Muammer Çubukçu, Metin Erksan, Ertem Göreç, Aydın Arakon, Atıf Yılmaz yer almış. Bazı oyuncular Faik Coşkun, Selahattin Yazgan, Hüseyin Güler, mehmet Ali Akpınar, Zeki Tüney, vs.

27.04.2019

Vorheriger ArtikelStalingrad
Nächster ArtikelSeven Samurai – Yedi Samuray

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Fünf Projekte für innovative Lösungen in der humanitären Hilfe mit EU-Forschungspreis ausgezeichnet

Warnsysteme bei Bränden in Slums oder Flüchtlingslagern, Fernüberwachung von Wasserreservoirs, ein erschwingliches Telefonladegerät in Kombination mit einer Solarlaterne, Prothesen und Orthesen aus dem D3-Drucker...

„Bozkırın Tezenesi“ Neşet Ertaş Kırşehir’de müzikli söyleşiyle anıldı

"Bozkırın Tezenesi" olarak bilinen halk ozanı Neşet Ertaş, vefatının 8. yılında Kırşehir'de müzikli söyleşiyle anıldı. Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen program öncesinde fuaye alanında...

Neue Zahlen zur Gleichstellung: „Die Trendwende ist noch längst nicht geschafft“

Am Freitag veröffentlichte der Senat den zweiten Hamburger Gleichstellungsmonitor. In diesem Monitor werden jährlich verschiedene Kennzahlen und Indikatoren ausgewertet, die darüber Auskunft geben, wie...

Hijyenik olmayan ortamda hazırlanan buzlar mikrop yayabilir

Medipol Pendik Üniversite Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Bengisu Ay, "Hijyen koşullarından emin olmadığınız yerlerde buz tüketiminden kaçının" ifadelerini kullandı Medipol...