24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeStalingrad

Stalingrad

1993 yılı yapımı Stalingrad filmine denk gelene kadar kendi kendime hep sorup dururdum, bu Amerikan veya Rus filmlerinde hep izleriz Nazileri hallaç pamuğu gibi ezer geçerler, bunlar hep kötün de en kötüsü caniler olarak çıkar karşımıza. Milyonlarca askerin içinde hiç mi insan yoktu, hiç mi kahraman olmasa da onca soysuzca yapılan katliama sesini çıkartan olmadı diye. Zira aksini bana kimse ikna edemez, insanevladı salt kötü, korkak, alçak, iğrenç değildir, olamaz. Doğaya aykırı bir kere. Alman sinemasının bu konuda ciddi yapıtlar ortaya çıkartamaması bende hep büyük soru işaretleri oluşturur ve bu ülkede sinemanın var olup olmadığını hep sorgulatır. Savaşa en çok Almanların karşı çıkması en azından sinema sanatında beklenmez mi? Bu anlamda Stalingrad çok geç kalınsa da benim beklentilerime en azından bir yanıt oldu. Sevindim. Demek ki istenirse pekala da olabiliyormuş. Koca bir halk veya ordu hepten Nazi olamaz veya onların yanlış poltikalarının hepsini sonuna kadar desteklemez.

Mısır’da El Alameyn çatışmalarında hücum taburlarında başarıyla görev yapmış bir çok asker 1942 yılının ağustos ayında İtalya’nın Porto Cervo isimli sahil kentinde dinlenirlerken film başlar. Askeri törene geç kalan bir grup asker, tekerlekli sandelyeye mahkum olan asker arkadaşını telaşla toplanmış kalabalığın yanında bırakıp hizaya girerler. İçlerinde terfi ve madalya alacak olanlar vardır. Kıdemli bir üst rütbeli, tabura Afrikada gösterdikleri kahramanlıklar için Führer tarafından selamlandıklarını açıklar. Nil nehrini geçmeye kalkan İngilizleri durdurmuşlardır. Buna bir daha yeltenecek olurlarsa yeniden durduracaklarından övgüyle bahseder. Klasik komutan yağlamalarından biridir nutku. Toplanan gencecik çocuklar savaşın en iyileri olarak fırtına birliklerine seçilmişlerdir. O yaştaki genç askerler bizde olunca ana kuzuları oluyorda Nazi Almanlar olunca neden olmasın? Onların anaları yok mu?

Bu elit askerleri yeni görev beklemektedir. Ama öncesinde Führer adına madalyaları verilecektir. Mısır’da sergiledikleri üstün başarılar için onurlandırılacaklardır. 2. Bölük 1. Müfreze’nin yeni komutanlığına Teğmen Hans von Witzland (Thomas Kretschmann) getirilir. Teğmen bir subay ailesinden gelmektedir. Madalya alacak beş asker emir üzerine öne çıkıp hizaya girerler. İlk üç askerin şeref madalyasını tkaan komutan Teğmen’e kalan askerlerinin madalyalarını takmasını emreder. Onbaşı Fritz Reiser’e (Dominique Horwitz) madalyasını takmadan önce törene neden geç kaldın diye fırça atar, kahramanlar geç kalmaz diye de nasihat verir. Çavuş Rollo (Jochen Nickel) üstü başı kirli olduğu için madalyasını alamaz. Fırtına birlikleri yarım saat içerisinde yeni görevlerine hareket edeceklerdir.

Yeni görev yeri Stalingrad’dır. Üç gün içerisinde Stalingrad’ı ele geçireceklerinin hesabını yapanlar vardır aralarında. Dünyadan ve sıcak çatışmadan haberi olmayan bu genç askerleri, bu fırtına birliklerini gidecekleri yerde insanlık tarihinin en kanlı savaşlarından biri bekliyor olacaktır. Bilindiği üzere bu savaşta 30 milyon Sovyet vatandaşı hayatını kaybetmiştir. Stalingrad’a giden 450 bin Alman askerinden ise 6 bin tanesi ancak geriye dönebileceklerdir. Savaşın vahşetini yeteri kadar anlatamadığı için eleştirilebilecek bu çalışma, Alman askerlerinin ruh hallerini yansıtma, onların da insan olduklarını gösterebilme açısından bence haddinden fazla başarılıdır ve övgüyü hak etmektedir. Ayrıca bu korkunç savaşı Alman gözüyle insani olarak ele alıp anlatan ilk ciddi ve seviyeli eserlerden biridir.

Savaş karşıtı bir klasik denilebilecek Stalingrad filmini Joseph Vilsmaier yönetmiş ve yazmış. Diğer senaristler Jürgen Büscher, Christoph Fromm ve Johannes Heide. Oyuncuların bir kısmı Sebastian Rudolph, Dana Vávrová, Martin Benrath, Sylvester Groth, Karel Hermánek, Heinz Emigholz, Ferdinand Schuster, vs.

23.03.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular