18.7 C
Hamburg
Donnerstag, September 24, 2020
Start Home Great Expectations – Büyük Umutlar

Great Expectations – Büyük Umutlar

Great Expectations – Büyük Umutlar

Karşımızda bence yığınla övgüyü hak eden oldukça başarılı bir edebiyat uyarlaması var. Hem de kimselerin görmezden gelemeyeceği bir ustalıkla kotarılmış, bir sinema klasiği olmayı hak etmiş ciddi bir yapıt. Phillip Pirrip, namı diğer „Pip“ (Tony Wager), hem öksüz hem de yetimdir. Oldukça otoriter ablası Joe Gargery (Freda Jackson) ve demircilik yapan eniştesinin Joe Gargery’nin (Bernard Miles) yanında kalmaktadır. Film başlarken onu anne ve babasının mezarına çiçek götürürken görürüz. Mezarlıktan yavaş yavaş korkmay abaşladığında ve işini bitirdiğinde karşısına ayakları prangalı biri çıkar. Adının Magwitch (Finlay Currie) olduğunu sonra öğreniriz. Çocuğun boğazına yapışan adam ufaklığı iyice korkutup tehdit eder. Pip ona demirlerinden kurtulması için bir eğe, biraz da azık getirmelidir. Yoksa hali dumandır.

Eve gelince ablasında sopa yiyen Pip yakınlarda bir gemide yaşayan mehkumlardan ikisinin kaçtığını öğrenir. Gece ev halkı uyurken de adama bir eğe ve ablasının yaptığı etli börek ile içki götürür. Adamın ne kadar minnattar kalıp kalmadığını bilmeyiz. Kısa sürede o ve diğer kaçak askerlerce yakalanacaklardır. Askerleri takip eden enişte Joe ile küçük Pip mahkumların yakalanamlarına bizzat tanıklık edeceklerdir. Magwitch ufaklığı korumak için evden eğe, börek ve içki aşırdığını söyler.

1.jpg

Akabinde küçük Pip’i yakınlarda yaşayan zengin ve yalnız kadın Miss Havisham’ın (Martita Hunt) evinde buluruz. Sevdiği tarafından yıllar önce terkedilen kadın o anı unutmamak için hiçbir şeye dokunmamış, her şeyi olduğu gibi yerli yerine bırakmıştır. Saatler dahi o anı göstermektedir. Oyun oynaması için eve davet edilen Pip’i, Estella (Jean Simmons) adında Pip yaşlarında bir kız karşılar. Pip onu ilk gördüğü andan itibaren aşık olmuştur. Estella ise ona acı çektirmekten ve ona kötü davranmaktan zevk alan bir karaktere sahiptir. İki çocuk da Havisham ne derse onu yaparlar. Kadın kızın kulağına onun kalbini siterse kırabileceğini fısıldar, kız da buna adeta dünden razı gibidir.

Bir gün bahçede oynayan Pip kendisiyle dövüşmek isteyen garip bir çocukla karşılaşır. İstediği gibi dövüşürler, Pip ona iki yumruk çakıp yere devirir, böylelikle tanışmış olurlar. Yukarıdan ikiliyi gülerek izleyen Estella bunun için Pip’e kendisini öpmesi için izin verecektir. Mutluluktan Pip o gece yatamaz. Öyle bir anı bir daha yaşamak için bekler durur.

Yaşı gelince eniştesinin yanında çırak olacağı ve Estella tarafından incitildiği için Miss Havisham’a veda eder. Pip yıllar sonra büyüdüğünde evlerine Londra’dan bir avukat gelir. Meçhul biri onun tam bir beyefendi olması için imkân sunmaktadır. Bu arada ablası ölmüş eniştesi Biddy (Eileen Erskine) ile yaşamaya başlamıştır. Öneriyi kabul eden genç Pip (John Mills) avukatın talimatlarını yerine getirir ve Londra’ya taşınır. Oda arkadaşı da çocukluğunda bahçede kavga ettiği kişi çıkar. Ondan Estella’nın Miss Havisham’ın erkeklerden intikam almak için evlat edindiğini öğrenen Pip oldukça şaşırır.

Oldukça keyif veren ve sürükleyen olaylar zinciri içerisinde kendimizi buluruz. Gerisi romanın sinemaya uyarlanabileceğine mükemmel bir örnek dersek abartmış olmayız. Bence İngiliz sinemasının unutulmaz başyapıtlarında biridir aynı zamanda.

1946 yılı yapımı Great Expectations – Büyük Umutlar filmini David Lean yönetmiş. Eser üstat Charles Dickens’in aynı adlı romanı. Senaristler yönetmen David Lean başta olmak üzere, Ronald Neame, Anthony Havelock-Allan, Kay Walsh, Cecil McGivern. Bazı oyuncular Valerie Hobson, Ivor Barnard, George Hayes, Hay Petrie, Torin Thatcher, O.B. Clarence, John Burch, Richard George, Everley Gregg, Edie Martin, Roy Arthur, vs.

04.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Almanya, Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko’nun meşruiyetini tanımıyor

Alman Hükümeti, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun meşru bir devlet başkanı olmadığını bildirdi. Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Federal Basın Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Lukaşenko'nun bugünkü...

Tarifeinigung für Postbeschäftigte bis zum 31.12.2022

Die Einigung sieht vor, dass die Löhne und Gehälter zum 1. Januar 2021 um 3,0 Prozent und am 1. Januar 2022 noch einmal um...

Almanya’da dışişleri bakanından sonra ekonomi bakanı da karantinada

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, 21 Eylül’de Berlin’de yapılan AB Ticaret Bakanları toplantısına katılan bir AB bakanının çalışanının yeni tip koronavirüs (Kovid-19)...

Killing Fields – Ölüm Tarlaları

Yine bir gazetecilik film klasiği ile karşı karşıyayız. Gazeteciliğin dışında güçlü dostluklara da bence güzel bir örnek teşkil edebilecek nice özelliklerle dolu. Önyargılı düşünüp...