24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeDer blaue Engel – Mavi Melek

Der blaue Engel – Mavi Melek

Profesör Dr. Immanuel Rath (Emil Jannings) bir lisede öğretmenlik yapmakta, oldukça otoriter ve öğrencileri tarafından soyadına bir olumsuzluk eki eklenmesiyle gereksiz veya çöp (unrat) diye adlandırılan biridir. O sabah kafesteki kuşu ölür, kahvaltısını hazırlayan hizmetçisi evi sigara kokuyor diye şikayet eder. Hınzır öğrencileri birinin elindeki fotoğrafa bakmaktadırlar. İçlerinden biri yoklama defterinin üzerine gizlice öğretmenin adının önüne un- ekini getirerek kendince onunla dalga geçecektir. Sınıf başkanı olan en iyi öğrencisine yazılanı sildirecektir. Beceremeyince de kendisi bu işi üstlenir. Sürekli cebinden bez bir mendil çıkartıp gürültülü şekilde sümkürür. Aksiliği üzerindedir oracıkta çocukları sınav eder. Sınav esnasında gençlerin bazıları kopya çekerken, içlerinden biri demin diğer gençlere gösterdiği kartpostalına bakmaktadır. Hocaya yakalanır. Hoca kartpostalı alıp bakar. Sonra da cebine koyup bunun için sonradan hesaplaşacağız gibi laflar ederek genç adamı haşlar.

Şehre gezgin bir varyete grubu gelmiş, star yıldız Lola Lola’nın (Marlene Dietrich) afişleri asılmıştır. Gencin cebinden çıkan kartpostal da Lola’nın resminden başka bir şey değildir. Ders bitiminde sınıfın inek öğrencisi tam profesörün arkasından dış kapının merdivenlerinden çıkarken çelme takıp düşürülür. Hoca döner bakar, yerlere saçılan kitaplar arasında yine Lola’nın kartpostallarını görür. Sonra da en çalışkan öğrencisinden bunu beklemeyen adam onu sorguya çeker. “Der blaue Engel” adını ve Lola’nın ismini ve bu yerin nerede olduğunu öğrenir.  

Bizim St.Pauli’nin arka sokaklarını andıran bir yerde bahsi geçen barı bulur. Bildiğimiz pavyondur denilirse yanlış olmaz. Kendince öğretmen çocukları kontrol etmekte, mekân sahipleriyle konuşup onların buraya gelmelerine nasıl izin verildiğini görüşmek istemektedir. Bizimki Lola’yı görür kadından hoşlanır. Onun geldiğini gören üç öğrencisinden ikisi kaçarken biri soyunma odasında saklanmak zorunda kalır. Lola üst katta kalmaktadır. Üzerini değiştirmek için üst kata çıkar. İç çamaşırını merdivenden aşağıya atar. Dünyadan ve kadından habersiz öğretmenin eli ayağına dolaşır. Oturup kadının geri gelmesini beklerken saklanan öğrencisi kadının donunu hocanın cebine yerleştirir. Kadınlar ve gruba eşlik eden Sihirbaz Kiepert (Kurt Gerron) ile tanışır.

Evinde mendiline aksırmak isteyen hocanın eline kadının iç çamaşırı ve kadının kendisine ettiği iltifatlar aklına gelince, mekâna tekrar bir ziyaret kaçınılmaz olacaktır. Kısa sürede bizim profesör Lola ile yakınlaşıp ona aşık olacaktır. Kendi kendinize tam bir pavyondan kadın kaldırma klasiği olabilir diyebileceğiniz anda işler değişir. Hınzır öğrencileri bir sabah o içtiği içkiler ve eğlenceli ortamdan dolayı derse geciken hocaya büyük bir sürpriz hazırlarlar. Sınıf başkanı kendilerine engel olamayacak şekilde saf dışı bırakılmış, iki kara tahtaya hoca ve Lola ile ilgili muzır resimler çizilmiştir. Derse gelen hoca üstüne üstlük bir de öğrencilerin yuhalamaları ve gürültüsüyle karşılaşınca okul altüst olur. Kadın hakkında ileri geri konuşan müdüre Lola’yı savunan Rath okuldan atılır. Dersini alamayan öğretmen gider kadınla evlenir ve onların gezginci grubu ile beş yıl oradan oraya dolaşır durur. Böylesi bir evliliğin sürmeyeceğini önceden görmek için müneccim olmaya gerek yok. Dönüp dolaşıp kürkçü dükkanına gelen grubun yeni soytarısı olan gurur kırılmış eski hoca üstüne üstlük Lola’nın kendisini bir başkasıyla aldattığını görünce çok geç olsa da gözü açılır. Ama son pişmanlık fayda vermeyecektir.

1930 yılı yapımı Der blaue Engel – Mavi Melek bence Alman sinemasının unutulmaz dev eserlerinden biridir ve hâlâ bugün bile aşılamamıştır. Heinrich Mann isimli yazarın “Profesör Unrat” isimli novellasından sinemaya uyarlanan yapıtın yönetmeni Josef von Sternberg. Senaristleri Carl Zuckmayer, Karl Vollmöller, Robert Liebmann, Carl Winston ve Josef von Sternberg. Oyuncuların bazıları Rosa Valetti, Hans Albers, Reinhold Bernt, Károly Huszár, Hans Roth, Eduard von Winterstein, Roland Varno, vs.

27.03.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular