24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeKaçak

Kaçak

Bilindiği üzere “Kaçak” üstad Orhan Kemal’in ırmak romanı olan Vukuat Var ve Hanımın Çiftliği’nden sonra vefatından önce yazdığı bu üçlemenin son romanıdır. Romanın tanıtımını zamanında yapmışım, merak edenler şu sayfadan okuyabilir: https://localhost/asite01/2018/12/01/orhan-kemal-kacak/ .

Demek istediğim karşımızda edebi bir uyarlama var. Ama hikayenin öncelinden kopuk ve bağımsız bir çalışma karşımızdaki. Bence yine de oldukça başarılı denmeli. 1983 yılında vizyona giren film romana hem sadık kalmış, hem de sinema tadı verebilmiş. Öyle hemen geçiştirmemeli, yerli sinema da ciddi edebiyat uyarlamaları bir elin parmaklarını geçmez.

Film Çukurova’da pamuk tarlalarında çalışan işçilerin otantik görüntüleriyle başlar. Pamuk toplayan işçiler arasında bir grup Muzaffer ağayı (Ata Saka) çekiştirir. Habip’de (Tarık Akan) bunlardan biridir. Muzaffer Ağa, her ağa gibi katakulliye getirip resmi daireleri de arkasına alarak yıllardır üzerinde yaşadıkları toprakları oldukça cüzi bir fiyata köylülerden almakta, itiraz eden kimselerin gözünün yaşına bakmamaktadır. İtiraz edenleri çakalları sayesinde susturmaktadır.

Habip sıradan bir işçi önderi gibi bilinçli ve ağzı laf yapan biridir. Köy kahvesinde toplanmış cemaate karşı koymaları yönünde nutuk atarken ağanın adamları Hamza’nın (Sırrı Elitaş) eşliğinde damlar ve milleti tehdit ederler. Daha sonra da kendilerine diklenen Habip’i yolda kıstırıp dört beş kişi bir güzel pataklarlar.

Tüm bunlar olup biterken bir anne ve oğulla tanışırız. Hacer (Fatma Girik), küçük oğlu Mehmet (Mehmet Kırmızıgül) ile birlikte yaşayan, eşinden yıllardır haber alamayan ve çamaşır yıkayarak ekmeğini kazanan bir kadındır. (Ufaklığın oyunculuğu yetersiz ve filmin ahengine pek uymamıştır. Bence filmdeki eleştirilecek tek ciddi sorun budur.) Ana oğul evin babasını dört gözle beklemektedirler. Komşu kadın Şerife’nin (Celile Toyon) mobingleri Hacer’e sökmese de, o köyün ağasının yeğeni Duran (Ali Tutal) kendisine rahat vermemektedir. Asılma, sulanmalar ve tacizler zamanla öyle boyutlancaktır ki Hacer namusunu korumak için iti bıçaklayacaktır.

Dayağı yiyen Habip kendine gelir gelmez ben senin de ağalığın da diyerek gider Muzaffer’i öldürür. Tam sosyetik karısını (Jale Efecik) da öldürmek üzereyken, tosun gibi bebeği ağlayacak, Habip kadına acıyarak onu öldürmekten vazgeçecektir. Ağanın adamları peşine düşüp onu vurarak yaralarlar. Bizim kaçak bir yandan ağanın adamları, diğer yandan jandarmalardan kaçarken son anda elinde tabancası bir eve sığınır. Ev Hacer’in evidir. Bundan sonrası programlanmış gibidir. Evin yıllardır beklenen babası muamelesi görecek olan Habip evin reisi olup çıkacaktır. Ama peşine düşenler rahat vermeyecektir.

1982 yılı yapımı Kaçak filmini Memduh Ün, Orhan Kemal’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlayıp yönetmiş. Bazı oyuncular Coşkun Göğen, Abdullah Ferah, Bahri Ateş, Yusuf Çetin, Tevfik Şen, Hayati Hamzaoğlu, Nilgün Ceylan, Tahsin Koray, Ali Ateş, Ahmet Turgutlu, vs.

12.04.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular