24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeŞimdi Uçuşa Geçiyoruz

Şimdi Uçuşa Geçiyoruz

Şimdi Uçuşa Geçiyoruz

Hamburglu tiyatrocu dostlarım beni görünce yakınırlar, neden sergiledikleri oyuna gelmiyorum, sonrasında da değerlendirmiyorum diye. Ben de onlardan yakınırım, iyi oyunlar sergileyemiyorlar, ben de cilalayan yazılar veya PR metinleri yazmak istemiyorum diye. Ama arada bir, birkaç yıl da bir de olsa kural dışına çıkıp yeni bir şeyler var mı diye ben de merak etmiyor değilim. Önceleri her gurubun hemen her oyununu överdim. Aynı her yazarın her kitabını övdüğüm gibi. Ama bu yöntemin yanlış olduğunu, ne sanatçılara, ne de sanatseverlere bir yararı olmadığını gördüm. Estetik ve sanatsal kaygılar yerlerde, seviyesizlikler diz boyu, sanata uzak ve yabancı insanlar ne oldum delisi olmaya başlayınca, şimdilerde doğru bulduklarımı söylüyorum. Mutlaka emeğe saygı, ama sanata da, estetiğe de, seyirciye de saygı. Sanatla, tiyatroyla ciddi anlamda uğraşan ve kendisine saygısı olan insanlar izleyici böyle istiyor diye sanat icra etmez, aksine izleyici onları değil, onlar izleyiciyi yönlendirir, geliştirip aydınlatır. Gerisi birkaç bilet için sanatını çok ucuza satmaktan başka bir şey değildir. Böylesi kaygılar ve merak içerisinde neredeyse Hamburg‘da 30 yıldır tiyatroyla uğraşan Tiyatro İstasyon‘un son oyunu „Şimdi Uçuşa Geçiyoruz“a gittim.

1

Daha oyun başlarken önyargılarım ve korkularım birer birer kendisini gösterdi. Oyunun başlangıcındaki masal okuyanın sesi, ses tonu, vurgulamaları, başlarken bizi bir masal dünyasına sokma çabaları oldukça cılız ve yetersizdi. Daha gür sesli, diksiyonu çok daha kuvvetli biri başlarken bizi o aleme götürebilirdi. Sonra birer birer masal kahramanlarımızla tanıştık. Prenseslerden önce Kırmızı Başlıklı Kız (Gözde Kavak Moskov) ile. Akabinde Pamuk Prenses (Nazmiye Acar), Yüz Yıl Uyuyan Güzel (Burcu Özdirik) ve Sindirelle (Fatma Kurt) ile. Her biri kendi dünyasından küçük kesitler verse de, masal aleminde olanlar olmuş Rapunzel (Aysun Siuda) masal diyarını terk edip gerçek dünyaya kaçmıştır. Fitne bir kere masal alemine düşmüş, saf prensesler acabalara bulanmıştır. Nedir gerçek dünya, ne vardır, oradaki hayat nasıldır? Her birinin merak ettiği konu bir diğerinden farklıdır, yine de gerçek hayat hepsini hemen aynı oranda kendisine çağırıp çeker.

İki bölümden oluşan oyunun ilk bölümünde bir iki dekor ve tek kostümle bizimkiler gerçek dünyaya doğru yola çıkmışlar hatta gelmişlerdir bile. Ara verildiğinde korkularımda haklı çıkmanın öfkesi ve hayal kırıklığı yakamdayken, oyunu nasıl bulduklarını sorduğum bazı dostlar çok beğendiklerini, pek iyi bir tiyatrosever olmadığımı, başka guruplara nazaran harika bir oyun sergilediklerini söylediklerinde kafamdan aşağı kaynar sular boşalmış gibi hissediyorum. Kıstas başka gurupların çok kötü oynuyor olmaları mı? Kötünün en iyisini mutlaka övecek ama samimi eleştirlerde bulunamayacak mıyız? Daha oyun devam edecek, karamsar ve kötümser duygu ve düşünceleri kendimden uzaklaştırarak yeni bölüme kendimi kaptırıyorum

İkinci bölümde kahramanlarımızın başına neler geleceğini anlatıp izlemek isteyenlerin iştahını kapatmak istemem. Ama ilk bölüme oranla daha çok kostüm, belirgin müzikler, yeni kahramanlar, gerçek dünyada masalların prensesleri neleri nasıl yaşarlara şahit oluruz. Masal pardon tiyatro bu ya, sonunda Rapunzel‘i bile bulacaklardır.

Aslında oyunun sıradışı bir hikayesi var. Özellikle Burcu Özdirik başta olmak üzere Gözde Kavak Moskov ve Fatma Kurt‘un sergiledikleri oyunculuk performansları övgüye değer boyutlardaydı. Genel olarak iyi bir oyun ama zayıf bir sergilemeydi benim şahit olduklarım. Özellikle dekor ve hikayenin sonunun veriliş biçimi üzerine pek kafa yorulmamış gibiydi. Yine de kimselere haksızlık etmek istemem. Nihayetinde amatör bir tiyatro gurubu ile beraberdik. Herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı. Mükemmel oyunculuk izledik hatta. Genel hatlarıyla ama tüm bunlar bütünlüklü olarak oyunu kurtarmaya yetmedi.

Şimdi Uçuşa Geçiyoruz isimli tiyatro oyununu Serap Sadak yönetiyor. Oyunun yazarı ise Zeynep Kaçar. Diğer oyuncular ve sorumlular şu isimler, Caner Şakar, Olgay sadak, Atilla Mertöz, Reyhan Kalender Roberts, Nazmiye Acar, Hıdır Güvercin, Dennis Moskov, Wolfgang Siuda.

11.05.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular