10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartHomeModern Times – Modern Zamanlar

Modern Times – Modern Zamanlar

1936 yılında yapılan film bence çok katmanlı adı gibi zamanın ötesine sarkan bir film. O yılların genel dünya konjüktürünü de gözönünde bulundurduğumuzda filmde adeta yok yok. Çok boyutlu sistem eleştirisinden edebiyata, ironiden gülmeceye, üretimden tüketime, teknolojiden açlık ve sefalete, protestodan aşka kadar herşeyi bulabilmek mümkün.

Sabah altıda aynı koyun sürüleri gibi yığınla insan metrodan çıkıp işine gücüne gider. İşçiler birbiri ardı sıra kart basıp dev çarkların göründüğü elektro çelik fabrikasında işbaşı yaparlar. Yarı çıplak güçlü bir adam ana şalteri çalıştırır. Anonim Şirket’in başındaki zat masasında keyifle yapbozla meşguldür. Sonra canı sıkılır gazetesini okur. Sekreteri konuşmadan ilaç ve bir bardak su getirir. İlacını alan adam bir düğmeye basar arka plandaki dev ekran açılır. Adam fabrikanın her köşesini oturduğu yerden izleyebilmektedir. Daha o zamanlar ne Media Markt var, ne de “1984” romanı yazılmış. Kim hızlı çalışıyor, kim kaytarıyor, kim nerede ne yapıyor adam izler, aksiliklerde veya talimatlarda telefona sarılır. Hızı arttır! emrini verir.

Hızı arttırılan montaj hattında çalışanlardan biri de bizim kahramanımızdır (Charles Chaplin). Adı yoktur bir fabrika işçisi demek yanlış olmaz. Montaj bantının hızının sürekli arttırılması, elinden düşürmediği anahtarlar ve kolay yemek yedirme makinesinde kobay olarak kullanılması, sonunda ona kafayı yedirtir. Fabrikanın canına tam ot tıkayamadan gelen bir cankurtaranla akıl hastanesine gönderilir. Geçirdiği sinir krizi tedavi edilse de artık işini kaybetmiştir. Ayrılırken doktor ona sakin bir hayat sürmesini ve heyecandan uzak durmasını tavsiye eder.

Hastane dönüşü yeni bir hayata doğru yolda giderken yaşanan ekonomik krize dair izler görürüz. Tam bir köşeyi dönmüşken önünden geçen ve kereste taşıyan bir kamyondan bir bayrak, bir flama düşer. Bizimki koşar, eğilip yerden aldığı flamayı sağlı sollu sallamaya başlar. Tam o esnada arkasından gelen ve ellerinde pankartlar, afişler olan ve “Birleşin, Ya Özgürlük Ya Ölüm, Özgürlük” gibi sloganlar atarak yürüyüş yapan oldukça öfkeli kalabalık bir gurubun ortasında kalıverir. Birden polislerin saldırmasıyla yürüyüş dağıtılır, bizim işçi de elindeki flamadan dolayı isyancıların lideri diye suçlanarak gözaltına alınır.  

Kahramanımız komünist lider olmak suçlamasıyla içeri düşerken biz bir sokak çocuğu (Paulette Goddard) ve ailesiyle tanışırız. Babası işsizdir, annesi ölmüş ayrıca iki de kızkardeşi vardır. Rıhtımda çaldığı muzları kendisi gibi aç ve ihtiyacı olan diğer çocuklara dağıtır. Babası sokakta öldürülünce resmi daire küçükleri başka ailelere vermek üzere alır, yalın ayaklı genç kız da küçük bir fırsat yakalayıp arazi olur. Daha sonra hakkında arama emri çıkacaktır.    

Mahkumlardan birinin gizlediği tuzluktan yemek yerken bir hayli kokain alan kahramanımız farkında olmadan daha sonra idarecileri rehin alan mahkumların hakkından gelecek ve bu yüzden bir işe alınması konusunda bir tavsiye mektubu ile cezaevinden salıverilecek, yalın ayak dolaşan genç kızla tanışacak ve hayatı ve zorluklarını birlikte göğüslemeye başlayacaklardır.

Mutlu ve umutlu bir sonla biten Modern Times – Modern Zamanlar dev bir sinema klasiğidir, hem de siyah beyaz ve sessiz bir film olmasına rağmen. Charles Chaplin’in en güçlü ve çok boyutlu yapıtıdır. Yazan, yöneten ve oynayan  Charles Chaplin. Filmin diğer oyuncuları Henry Bergman, Tiny Sandford, Chester Conklin, Hank Mann, Stanley Blystone, Al Ernest Garcia, Richard Alexander, Cecil Reynolds, Mira McKinney, Murdock MacQuarrie, vs.

27.03.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular