11.4 C
Hamburg
Sonntag, September 27, 2020
Start Home 12 Angry Men - 12 Öfkeli Adam

12 Angry Men – 12 Öfkeli Adam

12 Angry Men – 12 Öfkeli Adam

1957 yılı yapımı önemli film klasiklerinden biri olan 12 Angry Men – 12 Öfkeli Adam ucuz bir propaganda filmidir. Sistem madem o kadar iyi işliyor, jüri üyeleri gerçekten de bu filmdeki gibi öylesine titiz, vicdanları temiz, sorumluluk bilinçleri yerli yerinde zırt pırt suçsuz yere hapislerde yatıp masumluğu sonradan anlaşılanlara ne demeli, daha bir kaç gün önce bir haber vardı gazetelerde: 37 yıl suçsuz yere yatan adamın masumiyeti olay yerindeki DNA‘larının uyuşmaması sonucu anlaşıldı ve mahkeme adama bilmem kaç milyon dolar önerip üst mahkemeye başvurmamasını rica etti diye. Kaldı ki ora hapishanelerinde kırk milyon insan hapiste, yani ülkenin yüzde onu neredeyse. Neyse polemik ve subjektif iddiaları bırakıp filme gelelim.

Adliyenin birindeyiz. Mahkeme yeni sonuçlanmış yargıç (Rudy Bond) 12 jüri üyesine seslenmektedir. Prosedürün nasıl işlediğini kısaca anlatır. Mahkeme hem savunmayı, hem tanıkları, hem de iddia makamını dinlemiş son aşamaya gelmiştir. Jüri toplanıp kendi aralarında bir karar alıp 18 yaşındaki gariban bakışlı genç sanığın (John Savoca) suçlu olup olmadığına karar verecektir. Babasını öldürdüğü iddia edilen anlamsız bakışlı genç, suçlu bulunması halinde mutlaka idam edilecektir.

1.jpg

Yılın en sıcak günü yaşanmaktadır. Yavaş yavaş uzunca masaya oturulur. Herkesin acelesi var gibidir. Bir an önce oylama yapılıp sonucun hâkime iletilmesi konuşulur. Herkes mahkeme kayıtlarındaki jüri numara listesine göre oturur. Tek bir itiraz oyu oylamayı geçersiz kılacaktır. Apar topar oylama yapılır bir üyenin dışında herkes gencin suçlu olduğuna karar verir. 8 Numaralı jüri üyesinin (Henry Fonda) gencin suçlu olması konusunda mantıklı şüpheleri vardır. Sonra gerekçelerini açıklamaya başlar, eldeki deliller ve tanık ifadeleri onun için yeteri kadar berrak ve net değildir. O yüzden hemen ani bir karara varmak yerine tartışmak, konuşmak, kendisini ikna etmek istemektedir.

Bu jüri üyesinin uyumsuz tavrı ve ilerleyen sahnelerde ortaya atılan şüphe tohumları, nasıl da bulaşıcı olacaktır. Jüri üyeleri de sıradan insanlardır ve sayısız önyargılarla doludurlar. Gencin kenar bir mahalleden gelmesi, annesini çok küçük yaşlarda yitirmiş olup beş yaşından itibaren babasından sürekli dayak yemesi ve aşağı tabakadan olması çoğunluk için onun suçlu olmasına yeterli gerekçedir. Adliye koridoru dahası mahkeme salonu, jürinin toplantı yaptığı oda ve tuvalet dışında başka dördüncü bir set ve mekanın olmaması dikkat dahi çekmez. Zira tartışmalar, gerekçeler, haklı yersiz öfkeler, mazeretler, sorular, argümanlar, yanıtlar, tartışmalar babasını öldürdüğü iddia edilen genç bir insanın sonunu belirleyecektir. Kısaca gidişat daha heyecanlı ve sürükleyici gelir, filmin akışına kendimizi kaptırıveririz.

Her ne kadar film mutlu bir sonla bitse bile yapıldığı yıllar göz önünde bulundurulduğunda Soğuk Savaş yıllarında, Amerikan hukuk sisteminin nasıl da adil yargılamalar yaptığına dair bir güzellemedir denilebilir. 8 Numaralı jüri üyesi gerçek hayatta da aynı filmdeki gibi bir istisnadır. Onu bulan sanıklar şanslı, bulamayanlar ise talihsiz mahkumlardır. Dünya artık eski dünya değil, Amerika da o yılların ülkesi değil. Ha jüride ne kadın, ne Afroamerikalı, ne de Latinoamerikalı vardır. Bu arada var mı dünyanın herhangi bir yerinde öyle bir ülke ki orada adalet sistemi dört dörtlük işliyor olsun?

12 Angry Men – 12 Öfkeli Adam filmini Sidney Lumet yönetmiş. Senaryo yazarı Reginald Rose. Oyuncular Lee J. Cobb, E. G. Marshall, Martin Balsam, John Fiedler, Jack Klugman, Edward Binns, Jack Warden, Joseph Sweeney, Ed Begley, George Voskovec, Robert Webber.

01.03.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Robotik-Unternehmen aus Deutschland erhält Darlehen über EU-Investitionsoffensive

Die Europäische Investitionsbank (EIB) stellt dem deutschen Unternehmen Magazino im Rahmen einer Finanzierungsrunde ein Darlehen von bis zu 12 Mio. Euro zur Verfügung. Das...

Rönesans’ın Rusya’daki projesine yeni ödül

Moskova'nın iş ve yaşam merkezini buluşturan Moscow City'de hayata geçirilen Neva Towers, CRE All-Russia Awards 2020’de, En İyi Karma Proje ve Yılın En İyi...

ADAC Ambulanz-Service bringt Patienten sicher nach Hause

Internationale Herausforderungen in Zeiten der weltweiten Pandemie/ Unterstützung bei medizinischen Notfällen Bei Landung eines ADAC Krankenrücktransportes wurde das Team auf dem Airport Shijiazhuang (China) unter...

Uğur Okulları’ndan kitap okuma etkinliği

Kitap Benim projesi kapsamında her gün okullarda ve uzaktan eğitim kapsamında evlerde 20 dakika serbest okuma saati düzenleyen Uğur Okulları, toplumda okuma farkındalığı oluşturmak...