11.7 C
Hamburg
Sonntag, September 27, 2020
Start Home 22 July – 22 Temmuz

22 July – 22 Temmuz

22 July – 22 Temmuz

Ormanlık bir arazide suratında korunma maskesi ile biri kimyasal maddeleri birbirine karıştırır. Sonrada topladığı onlarca torbanın ağızlarını sımsıkı bağlayarak beraberindeki dolmuşa doldurur. Bu arada Oslo‘nun yakınlarındaki Utoya Adası‘na bir feribot yanaşır. Feribottaki onlarca genç cıvıl cıvıldır. Sıcak bir karşılama, adaya ilk bastıkları anda onları bekler. Gençlerin bir yaz veya tatil kampına geldiklerini anlarız. Birisinin adı Viljar Hanssen‘dir (Jonas Strand Gravli) ve kardeşi Torje‘de (Isak Bakli Aglen) yanındadır. Gençler yavaş yavaş yerleşirlerken bizim maskeli meçhul şahıs hazırladığı torbaları beyaz dolmuşuna yüklemekle meşguldür. Kullandığı mazlemelerden adamın patlayıcı hazırladığını anlarız. Gençler çadırlarını kurup top oynamaya başlamışlardır. Önceki yıllardan birbirlerini tanıyanlar vardır. Sahneler kamp yapmaya gelen gençler ve bombacı arasında gider gelir.

Anders Behring Breivik (Anders Danielsen Lie) hazırladığı bomba yüklü arabayı, üzerine polis kıyafeti ile giyerek ertesi gün götürüp hükümet binalarının olduğu, başbakanın ofisinin yakınlarında bırakır. Güvenlikçiler polis kıyafetindeki adamı ve arabayı giriş kapısında bıraktığını görürler. Anders sakince fünyeyi çalıştırıp bir başka arabayla hızla olay yerinden uzaklaşırken, kontrol için gelen güvenlikçiyi şiddetli patlama bekleyecektir. Olay 2011 yılında Oslo‘da gerçekleştirilen katliamın sinemaya uyarlanmasıdır. Olup bitenler gerçeğe sadık kalınmaya çalışılmış.

1.jpg

Polis kıyafetindeki aşırı sağcı ruh hastasının istikameti ilerici gençlerin tatil kampından başka bir yer değildir. Önceden kendince manifestosunu bile hazırlamıştır. Acımasız ve gaddardır. Onlarca insanı öldürüp iki yüzünü yaralamak ona sanki sinek öldürmek gibi kolay ve basit gelecektir.

Film bu katliam anını ve sonrasını, saldırıdan ağır yaralı olarak kurtulanlardan Viljar‘ın bununla nasıl başa çıktığını anlatıyor. Biraz da ek sos olarak saldırganın avukatı var işin içinde. Orası Norveç, yani burjuva demokrasilerinin en işler örnek ülkelerinden biri. Adam dava bitene kadar soysuzu savunmaya devam edecek, sonlanınca da ben görevimi yaptım hepsi bu kadar diyerek onunla bir daha işi gücü olmasın diye ittir çekecektir.

Filmde eylemci terörist Anders ucube bir yaratık gibi gösterilmiş. Katilin öyle biri olduğuna kimsenin şüphesi de olamaz. Ama bana filmde oldukça rahatsızlık veren öyle korkak bir karaktersizin böylesine sansayonel bir eylemi sadece kendisinin yani bir başına gerçekleştirmiş olması. Hatta filmin bir yerinde de geçiyor adam tonlarca patlayıcı yapımında kullanılacak malzemeyi sınırdan Norveç‘e sokuyor, polisin, istihbaratın, güvenlik güçlerinin ruhu duymuyor ve olay birkaç memurun işgüzarlığıymış gibi geçiştiriliyor.

Avrupa‘da hızla yayılan ve gün geçtikçe güçlenen aşırı sağcılara adeta bir güzelleme yapılıyormuş gibi olup bitenler kıçı kırık birine mal edilmiş. Kimseler bana o eylemleri Anders gibi bir zavallının tek başına yaptığına inandıramaz. Norveçlileri de, sinema izleyicisini de aptal yerine koyan ucuz bir algı filmi daha.

2018 yılı yapımı filmi Paul Greengrass yazıp yönetmiş. Diğer senaryo yazarı Åsne Seierstad. Oyuncular Jon Øigarden, Maria Bock, Thorbjørn Harr, Seda Witt, Ola G. Furuseth, Marit Andreassen, Øystein Martinsen, Anders Kulsrud Storruste, Monica Borg Fure, Mathias Eckhoff, Selma Strøm Sönmez, vs.

04.03.2019 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

ADAC Ambulanz-Service bringt Patienten sicher nach Hause

Internationale Herausforderungen in Zeiten der weltweiten Pandemie/ Unterstützung bei medizinischen Notfällen Bei Landung eines ADAC Krankenrücktransportes wurde das Team auf dem Airport Shijiazhuang (China) unter...

Uğur Okulları’ndan kitap okuma etkinliği

Kitap Benim projesi kapsamında her gün okullarda ve uzaktan eğitim kapsamında evlerde 20 dakika serbest okuma saati düzenleyen Uğur Okulları, toplumda okuma farkındalığı oluşturmak...

Insolvenzeröffnungsverfahren des Abrechnungszentrums AvP: AOK Rheinland/Hamburg hilft Apotheken

Nach den jüngsten Entwicklungen um die anstehende Insolvenz des Apotheken-Dienstleisters AvP Deutschland, von der rund 3.500 Apotheken betroffen sein könnten, hilft die AOK Rheinland/Hamburg...

Edebiyat dünyasında Asım Gültekin yad edildi

Sanat ve edebiyat dünyasından birçok ismin yer aldığı dosyalarda, sayısız dernek, dergi ile kültür çalışmasına imza atan Gültekin hakkında bilinmeyenler, anılar ve röportajlar okurların...