ALMANYALILAR

Kibar Haydut (Yalnız Adam)

Kibar Haydut (Yalnız Adam)

Kopuk Ali (Yılmaz Güney) lakabı üzerinde yankesici, cepci, hırsız, kavgacı, kısaca kopuğun tekidir. Yolda giderken orada burada insanlara çarpar, her çarptığında da karşısındakinden bir şeyler yürütür. Bir insan böyle bir hayatı ne kadar sürdürebilir? Kazandığını yani çalıp çırptığını sazda barda yiyerek günlerini devirmektedir. İşin garip yanı Kopuk Ali’den dayak yiyenler nedense hep polis tarafından karakol alınırlar, Kopuk Ali’nin kendisi değil.

Başı belaya giren ve polisçe nihayet aranmaya başlayan Ali, bir gemiyle kaçıp uzaklaşmak için bindiği gemide tanımadığı birinin kamarasına saklanacaktır. Kamara ise sevgilisi tarafından yeni dolandırılmış ve acısı henüz taze olan Serpil’den (Nebahat Çehre) başkasına ait değildir. Serpil bunları gemiye bindiği anda, kaptanın kendisine kocası tarafından kendisine iletilmesi için bırakılan mektubundan öğrenecektir. Sahte bir nikahla güya sevgilisi dahası kocası olan adam kızın hayalleriyle oynamış, mücevherlerini çalıp şımarık zengin kızı bir başına bırakmıştır. Dolandırıcı adamın bıraktığı mektupdaki nasihatleri ibretliktir.

1.jpg
Serpil ile Ali’nin tanışmaları hiç de dostluk ortamında gerçekleşmez. Ailesine karşı zor durumda kalan Serpil, Ali’nin kopuk ve çakal biri olduğunu öğrendiğinde ailesine evlendiğini söylemiş olmanın da verdiği mahcubiyetle bir anlaşma teklif eder. Ali 20 bin lira karşılığında Serpil’in göstermelik eşi olacaktır.

Limana geldiklerinde kalabalık bir grup tarafından karşılanan ikili, en çok zengin baba Hulusi Bey’i (Muammer Gözalan) hoşnut eder. Nihayet aile ile tanışılır, Ali Serpillere iyice yerleşir. Kopuk Ali ile Serpil arasında aslında çok derin sınıf farklılıkları vardır. Ali’nin davranışları, göze batan uyumsuz lafları ve günlük hayatta sergiledikleri kabadan öte bugünkü anlamıyla magandalığı aratmayan hatta zontalığın en üst boyutlarında çok film hareketlere tekabül eder. Serpil kendisinden düpedüz nefret etmektedir. O kadar nefretin sonucunu çok bilmişler hemen kestirebilirler.

Serpil arkadaşı Meriç (Tunç Oral) ile yakın temastadır. Meriç ile aynı zamanda Hulusi Bey’in sağ kolu olan babası Ahmet Bey (Feridun Çölgeçen) aşağılık heveslerin peşindedirler. Meriç Serpil’i, babası ise Hulusi Bey’in servetini istemektedir. Armut bu defa da uzağa düşmemiştir. Şaşırmayız.

Olaylar olayları izler, Hulusi bey kendisine oynanan oyunların farkına varmaz, onu da, Serpil’i de bizim kibar zonta kurtaracaktır. Hele filmin sonunda bizim antipatik zontanın gerçek kimliği ve mesleği ortaya çıkınca yok daha neler diyebilirsiniz. 1966 yılı yapımı filmde kullanılan eril dil iğrenç derecede rahatsızlık verir. O yıllardan bu yana Kopuk Ali’ninve onun gibilerin kadına davranışı ve bakışı arasında hemen hiçbir şeyin değişmemiş olmasına kafa sallarsınız. Ayrıca film berbat kesilmiş. Birçok sahnede konuşmalar ile sahne birbirine uymuyor. İzlerken epey bir sabıra ihtiyacınız olacaktır.

Kibar Haydut’un senaryo yazarı Bülent Oran, yönetmeni ise Yılmaz Atadeniz. Filmin kalan oyuncu kadrosu şu isimlerden oluşuyor: Devlet Devrim, Erol Günaydın, Ali Seyhan, Danyal Topatan, Sunay Sun, Liza Loren, Süheyl Eğriboz, Enver Dönmez, Zeki Sezer, Mehmet Büyükgüngör, Sıdıka Duruer, Cin Ali, Hamza Abimiz, Abdullah Ferah, Hakkı Kıvanç ve Osman Türkoğlu.

09.01.2019

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

yogikbeslenme

Doğanıza Uygun Yaşama Rehberi

Ulucinar

Gönülden gönüle...

ŞİİR İKİZ

BİZ BİRİZ

Farklı Bakış Açıları!

tartismaci.com olarak genellikle gündemde olan konuları farklı bir bakış açısı ile ele alır, tartışırız. Çünkü tartışmak ve sorgulamak doğru bilgiye ulaşmanın en şeffaf yollarından biridir. Buna ek olarak sadece gündem de olan konuları değil ilginç ve unutulmaya yüz tutmuş konuları da ele alırız.

VERİMLİLİK VE BAŞARI STRATEJİLERİ

Başarı Tesadüf Değildir

turuncumtrak

Truncumtrak'ın Dünyasına Hoşgeldin

%d Bloggern gefällt das: