15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeBitva za Sevastopol - Sivastopol için Savaş

Bitva za Sevastopol – Sivastopol için Savaş

İkinci Dünya Savaşı yıllarındayız. Beyaz Saray‘da Trump değil Rooswelt oturuyor. Bir kaç faşist devlet ve Türkiye gibi tarafsız ülkeler dışında tüm dünya Nazilere karşı birleşmiş vaziyette. First Lady denilen ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt‘in karısı Anna Eleanor Roosevelt (Joan Blackham) ha bire heyetler karşılamaktadır. Garip ve sapık bir şekilde konuklarıyla tanışırken kaç insan öldürdüğünü bilmek istemektedir. Sıra genç bir Kızıl Ordu kadın askerine geldiğinde, o ise hiç bir insan öldürmediğini, sadece 309 faşisti öldürdüğü söylediğinde ağzı açık kalacaktır. Bu kadın Teğmen Lyudmila Pavlichenko‘dur (Yuliya Peresild).

Sadece başkanın karısı değil biz de merak ederiz bu kendisine özgüveni tam, sempatik faşist avcısını. Sonrada filmin nasıl katledileceğine öfke ve hayal kırıklığı ile defalarca şahit oluruz. Bir yandan yavaş yavaş Eleanor ile Lyudmila birbirlerine yakınlaşıp inanması çok güç bir arkadaşlık kurarlarken, diğer yandan Lyudmila‘nın hikayesinin başlangıcına döneriz. Onun kim olduğunu, hangi süreçlerden geçip nasıl keskin nişancı olduğunu öğreniriz.

Lyudmila‘nın annesi bir İngilizce öğretmenidir. Babası ise İçişleri Bakanı. Ailenin tek çocuğu olmasına rağmen babasından yeteri kadar sevgi ve şefkat görmediğine şahit oluruz. Sovyetler Birliği Nazilerin saldırısı altındadır. Babanın yapacağı çok daha önemli işleri vardır. Okulda gayrı ciddi bir ateş etme yarışmasında genç ve güzel Lyudmila hedefi tutturduğu isabetlerin mükemmeliği ile dikkat çeker. Daha sonra da altı aylık nişancılık okuluna gitmesi teklif edilir. Babasının ilgisizliğinden bıkan genç kız belki ondan kurtulmak, ya da babasının kendisiyle gurur duymasını istediği için kursa katılır.

Aslın bu Sovyetler Birliği‘nin ölümsüz savaş ve halk kahramanlarından biri olan bir kadının hikayesi sanıldığından da ilginç, sıra dışı, hayranlık uyandıracak boyutlarda. Ama filmin orasına burasına oldukça başarısız bir şekilde zırt pırt yerleştirilmiş ustalıktan yoksun geriye dönüşler bence filmin akıcılığını bozup kırmış. Oysa teknik de, imkânlar da, müzik ve görsellerde haddinden fazla doygun ve başarılı olmasına rağmen. Dönemi, o koşulları, savaşın dehşet ve vahşetini, kadınların nasıl omuz verdiklerini anlamak için ciddi ipuçları taşıyor film. ABD Başkanı‘nın karısının fime dahil edilmesi Rusların yüz yıl önceki batı hayranlığının yerini bugün Amerikan hayranlığına bırakmasından başka bir açıklaması yok. Film sanki Amerikalıların sempatisini kazanmak için yapılmış. Bu kadar aşağılık kompleksi insanı Putinist yapar.

Bitva za Sevastopol – Sivastopol için Savaş‘da anavatanlarını faşistlerin işgalinden korumaya çalışan, ülkelerinin dört bir yanından gelmiş her türden insanın şanlı ve onurlu direnişleri var. Başarısız da olsa bir halk kahramanı olan Lyudmila Pavlichenko‘nun hayatının belli bir kesiti var. Tabii ki insan öldüren birine hayranlık duyulmaz. Kim olursa olsun. Ama insanın yeri yurdu, evi, ailesi, insanı yok edilme tehlikesi altındaysa hayvanlar bile kendilerini savunmazlar mı? Rusların eli neden armut toplasın? Ayrıca savaş denilince sadece insan değil ona ait mevcut her türlü değer, doğru, kural tepe taklak olmuyor mu? Biz neden savaşa hayır diyoruz keyfimizden mi, yoksa cehaletimizden mi?

2015 yılı yapımı filmi Sergey Mokritskiy yönetmiş. Senaryo yazarları ise Maksim Budarin, Maksim Dankevich, Leonid Korin, Egor Olesov ve Sergey Mokritskiy. Oyuncular Evgeniy Tsyganov, Oleg Vasilkov, Polina Pakhomova, Nikita Tarasov, Stanislav Boklan, Vladimir Lilitskiy, Anatoliy Kot, Vitaliy Linetskiy.

10.02.2019

Vorheriger ArtikelÖykü: İlk Cinayet
Nächster ArtikelKibar Haydut (Yalnız Adam)

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular