14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeWhisky Galore! - Bol Bol Viski!

Whisky Galore! – Bol Bol Viski!

Kelt dilinde viski yani Whiskyuisce beatha demekmiş. Yani hayat suyu, yaşam iksiri. Çizgi roman okumuş olan herkes bu lafı Kızılderililerin sıkça kullandığını bilir. Amerika’ya gelen yabancıların yerlileri düşürmek için başvurdukları etkili araçlardan biridir viski. Viski denilince benim aklıma önce İrlanda sonra da İskoçya gelir. Viski ile gülmecenin, bir komedi filminin ne ilgisi olabilir? Tabii ki bu kült film, bir sinema ve komedi klasiği. İzlerken aklıma sık sık The Secret of Santa Vittoria – Kasabanın Sırrı filmi geldi. Aynı kollektif çaba ve benzer gülmece dolu sahneler (https://localhost/asite01/2019/02/24/the-secret-of-santa-vittoria-kasabanin-sirri/).

1941 yılında İskoçya’nın kuzey batısındaki Todday Adası’ndayız. Adanın lakabı “Sarhoşlar Adası”dır. Bu adlandırmanın nereden ve niçin geldiğini izlerken hemen anlarız. Ada sakinleri balıkçılık, bataklık kömürü ve çiftçilikle geçinmektedirler. Sineması ve diskoteği olmamasına rağmen eğlenmesini bilen ve kendi dünyalarında mutlu mesut yaşayan ada halkının başına bir gün dünyada yaşanabilecek en büyük felaket gelir. Hayır hayır dünya savaşı zaten çıkmıştır. Adadaki viski biter. Bu durum büyük bir depresyona yol açar. İnsanlar içine kapanır, birbirleriyle konuşmaz, kara kara düşünmeye başlayan üzgün, umutsuz ve suskun insanlar olmaya başlarlar. Hemen hepsi hayata küsmüş gibidirler.

Tanrı bu dindar ada halkını daha fazla cezalandırmak istemezcesine bir lütufda bulunur. Liverpool’dan kalkıp Jamaika’ya doğru yol alan S.S. Cabinet Minister adlı gemi adaya yakın bir yerlerde kayalara çarpar ve yana eğik vaziyette çakılıp kalır. Mürettabat gemiyi bırakıp ortalıktan toz olurken viskisizlik başlarına vurmuş ada halkı dereyi görmeden paçaları sıvamaya başlarlar.

Bu arada Yüzbaşı Paul Waggett (Basil Radford) ada sakinlerinden meydana gelen bir milis gücü oluşturmuş, olası bir Alman saldırısı olduğunda adayı nasıl savunacaklarının hazırlıklarını yapmaktadır. Gemini batması olayı gerçekleştiğinde emrindeki Çavuş Odd’a (Bruce Seton) gece nöbet tutmasını, batan gemide elli bin kasa viski olduğunu, ada halkının gemiyi tam olarak batmadan önce yağmalamamaları için engel olmasını emreder. Sabah nöbetini kendisi devralacaktır.

Akabinde olup bitenler, ada sakinlerinin depresyondan nasıl çıkacakları, viskiyi gemi batmadan nasıl kurtaracakları, çavuşun ve yüzbaşının kendilerine engel olmasının önüne nasıl geçecekleri harika bir komedi klasiğidir. Aradan onca zaman geçmiş olmasına rağmen izlerken yer yer kahkahaya boğulabilirsiniz. Sinemada gülmecenin, komedinin yeri çok güçlüdür. Bence izleyicisi en nankör disiplindir komedi. En meşhur komedyenler en çabuk unutulanlardır. Bu filmdeki kahramanlarımızın kaderleri de eminim farklı olmamıştır. Her türlü abartı ve kolaycılığı olsa da, hatta inandırcılığı zayıf bile olsa keyifle izlenebilecek güzel bir başyapıt karşımızdaki.

1949 yılı yapımı Whisky Galore! – Bol Bol Viski! filmini Alexander Mackendrick yönetmiş. Yazar Compton Mackenzie’nin aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan filmin senaryo yazarları Angus MacPhail ve Compton Mackenzie. Oyuncuların bazıları Catherine Lacey, Joan Greenwood, Wylie Watson, Gabrielle Blunt, Gordon Jackson, Jean Cadell, James Robertson Justice, vs.

17.04.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular