14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeThe Grapes of Wrath – Gazap Üzümleri

The Grapes of Wrath – Gazap Üzümleri

Genelde edebiyat uyarlamaları hakkında olmamış, tutmamış, geride kalmış denilir. Ama bu defa yazarının bizzat kendisinin de kabul ettiği gibi romanından da iyi bir edebiyat uyarlaması ile karşı karşıyayız. Hem yönetmenini hem de yazarını komünizm suçlamasıyla mahkeme önüne getirip yargılatan bir film. Tom Joad (Henry Fonda) dört yıl hapisten sonra içeriden yeni çıkmış biridir. Zar zor bindiği meraklı kamyon şoförüne daha fazla sinirlenmeden ayrılırken, cinayetten der. Babevine geri gelen Tom yolda kendisini de zamanında vaftiz etmiş eski vaiz Jim Casey (John Carradine) ile karşılaşır. Onun artık eski mesleğini icra etmediğini ve şikayetlerini dinler. Rahip inancını kaybeden biri olup çıkmıştır.

Jim kendince geçerli hayat görüşünü anlatırken Tom da ona sarhoşken cinayeti nasıl işlediğini anlatır. Kendisi gibi sarhoş olan adam bıçakla saldırmış bu da kürekle adamı öldürmüş yedi sene ceza alıp dört yıl yattıktan sonra şartlı tahliye olmuştur. Gidecek yeri olmayan Jim de kendisine takılır evin yolunu tutarlar. O da Tom‘un babasını uzun zamandır görmemiştir. Evde kimseler yoktur, anne baba diye seslenen Tom‘a cevap veren olmaz. Jim kendisine içerideyken bir şeyler yazıp yazmadığını sorar. Tom ailesinden hiç mektup almamıştır. Muley Bates (John Qualen) adındaki komşuyu görürler. Ev halkının iki hafta önce amcalarına gittiklerini söyler. Orada fazla kalamayacaklarının John amcalarının da evlerini tahliye edeceklerini anlatır. Herkes, herkesin ailesi Kaliforniya‘ya gitmektedir.

Tom elli yıldır orada yaşadıklarını, neden herkesin yerini yurdunu bırakıp gitmeleri gerektiğini anlamadığını anlatır. Muley her şeyi rüzgarın başlattığını durmak bilmeksizin eserek toprağı ve tarlaları mahvettiğinden yakınır. Şimdi de insanları mahvetmektedir. Tom ona deli olup olmadığını sorar. Birçok insanın öyle düşündüğünü ve ne zaman başladığını anlatır. Günlerden birgün toprak sahibi bir adam gelip, bir traktörün ve bir adamın, benzer 12-14 tarlanın işini yaptığı söyler. Adam yoksulluktan dem vursa da arabalı adam emir aldığını, çiftçilerin kendi topraklarını terk etmesi gerektiğini, toprağın asıl sahibinin Shawnee Tarım ve Tayvancılık Şirketi‘nin olduğunu söyler. Köylüler yakınsa da adam bunu şirketin değil bankanın şirketten istediğini anlatır. Muley 70 yıldır orada oturduklarını, topraklarını ellerinden alacak kim olursa öldüreceği tehdidini savurur, adam kimi suçlayacağını ben de bilmiyorum diyerek gaza basar ve oradan ayrılır. Muley orada doğduklarını, çalıştıklarını ve öldüklerini o yüzden toprağın kendilerine ait olduğunu haykırır. Akabinde tarktörler ve biçer döverlerle gelenler Muley ve ailesini zorla topraklarından çıkartır. Her makine için 10-15 aile, toplam 100 aile yerinden yurdundan kovulmuştur. Kafayı sıyıran Muley oralarda kalsa da ailesi onu bırakıp batıya gider. Muley sağda solda yatıp kalkmaktadır.

Rüzgar zayıflayınca dışarı çıkan üçlü silahlı bekçilerin arabasının farını görünce saklanırlar. Tom şartlı tahliye ile dışarıdadır ve o topraklar artık şirketin malıdır. Kendi topraklarından saklanmak Tom‘a ağır gelir. Ertesi sabah John Amcalara doğru Tom ile Jim yola koyulurlar. Başlarına neler gelecektir, büyük tarihi ekonomik kriz ailesini ve toplumu nasıl etkilemiştir, hayatta kalma mücadelesinde nelere şahit olacaklardır? Toplumsal gerçekçi ciddi ve seviyeli politik film klasiği ile karşı karşıyayız. Konusu da, sineması da, tekniği de dört dörtlük bir çalışma. Birçok ABD eyaletinde gösterimi yasaklanmış filmin. Komik olmayan yanı ise filmin o dönemde Sovyetler Birliği‘nde de yasaklanmış olması.

1940 yılı yapımı unutulmaz sinema klasiklerine örnek teşkil eden The Grapes of Wrath – Gazap Üzümleri‘nin yönetmeni John Ford. Eser John Steinbeck‘in aynı adlı eser. Senaryo Nunnally Johnson tarafından yazılmış. Bazı oyuncular Jane Darwell, Charley Grapewin, Dorris Bowdon, Russell Simpson, O.Z. Whitehead, Eddie Quillan, Zeffie Tilbury, Frank Sully, vs.

12.03.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular