24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021

Çark

Yeşilçam‘da işçiler, onların ağır hayat koşulları, işçilerin örgütsüzlükleri, hangi şartlar altında yaşadıkları, yoksullukları, hayalleri, cehaleti, bilinçli tercihleri, günlerini nasıl devirdikleri, yalancı hayallerle nasıl oyalandıkları, bilinçlerinin nasıl çarpıtıldığı, basit algı oyunlarıyla koyun sürüsü gibi nasıl idare edildikleri, asker ve polis baskısı, işkence ve cezaevleri ile gözlerinin nasıl korkutuldukları, nasıl sömürüldükleri, nasıl ezildikleri yok denecek kadar azdır. Çark bu iddiayı tersine çevirmek için yola çıkmış. Herhalde cuntanın izlerini yeni yeni yok etmeye başladığı yıllarda neredeyse Tarık Akan‘ın sakıncalı bıyıkları dışında pek bir politik söylemi olmayı aşamamış bir deneme. Yine de hiç yoktan iyidir diyenler sinema tarihini bence bilemeyen, tanımayanlar olabilir.

Hayat yeni bir günle yeniden doğar. Varoşlardan, gecekondulardan hayatı hergün yeniden kuranlar yollara dökülmek üzeredirler. Rauf‘u (Tarık Akan) annesi (Muazzez Kurdoğlu) uyandırır, kalk sofra hazır, çayın soğuyacak, diye. Salim (İhsan Yüce) Kazlıçeşme‘deki deri fabrikasına gitmek üzere işe gitmek için evden çıkmadan önce karısına (Diler Saraç) masada uyuklayan kızı Leman‘ı (Müge Akyamaç) göstererek, bu defa da üniversite sınavlarını kazanamazsa eğer ya evlenmesini ya da bir işe girip çalışması gerektiğini söyler. Babası gittikten sonra uyanan kız aynı benzer lafları sıralar. Ali‘nin (Oktay Sözbir) babası hasta yatağında acılar içerisinde yatmaktadır. Bir başkasının babası Almanya‘dadır, evin genç oğlu Kerim (Günay Girik) çalışmak zorundadır. Bir diğeri beş çocuğu ve hanımıyla kahvaltısını bitirir. Para isteyen karısına olanın hepsini bıraktığını söyler.

Hep birlikte millet, ilkel bir cam fabrikasında dahası atölyesinde işbaşı ederler. Kerim‘in babası Almanya‘dan izne gelmek üzeredir. Gence takılırlar. Ali‘ye evden telefon gelir, babasının durumu ağırlaşmıştır. Patrondan izin alan Ali eve koşar. Babasını sırtlayıp hastaneye koşar. Yaşlı ve hasta adamın sigortası yok diye hastane kabul etmez, özel hastaneye gidin diye reddederler. Özel hastaneye giden Ali babasının böbreklerinin iflas etmiş olduğunu ve beş yüz bin liraya ameliyat edilmesi geektiğini öğrenir. O kadar parası olmasa da Ali arkadaşlarının dayanışması sayesinde parayı bulur. Ameliyattan çıkan doktor parayı Ali‘den alır, sayıp cebine koyduktan sonra başın sağolsun diyerek odasına girer.

Leman Rauf ile buluşur. İkilinin birbirlerini tanıdıkları dahası sevgili oldukları anlaşılır. Ali‘nin babasını hep birlikte toprağa verirler. Akabinde Kerim‘in babası Almancı Recep‘in (Erol Demiröz) yolda gelirken trafik kazası yaptığı haberi gelir. Üniversiteyi kazanamayan Leman ile Rauf dünya evine girerler. Patron işlerin kesat olduğunu içlerinde üç kişi dışında herkesin işi bırakması gerektiğini anlattığında ilk karşı çıkan Rauf olacaktır. Diğer seçilenler Ali ile Kerim‘dir. Ali yalpalasa da Rauf onu ikna etmeye çalışır. Atölye kısa sürede kapanınca bizimkiler topyekün işsiz kalırlar. Bu arada Leman polis olmuştur, evden işe üniformasıyla gidip gelir.

İşbulma çabaları, Rauf‘un karısıyla çelişkilerinin başlaması, gemi tersanesi, sonunda kazlıçeşme deri fabrikaları, iş kazası sonucu hayatını kaybeden işçinin polislerce sarılmış civarda oradan oraya taşınması arasında film biter. İzleyicin ağzına çalınan bir parmak baldan çok reçeldir. Gerisi yoktur. Oldukça cılız, zayıf ama yine de işçilerin dünyasını anlatmaya çalışan nadir Yeşilçam örneklerinden biri denilebilir.

1987 yılı yapımı Çark filminin yönetmeni Muzaffer Hiçdurmaz. Yazar Bekir Yıldız‘ın yapıtından uayarlanan filmin senaristleri Hasmet Zeybek ile Tarık Akan. Bazı oyuncular Savaş Yurttaş, Ferdi Akarnur, Zehra Alptürk, Muhlis Asan, Ferdi Atuner, Kenan Bal, Cezmi Baskın, Ali Demirerl, Erdinç Dinçer, vs.

24.04.2019

Vorheriger ArtikelRoman: Unterwegs (12)
Nächster ArtikelSeppuku – Harakiri

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular