10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartHomeElser (13 Minutes) – Hitler´e Suikast

Elser (13 Minutes) – Hitler´e Suikast

Almanya düşmanları Almanları karalarken özellikle İkinci Dünya Savaşı‘nda herkesin Nazi yanlısı olduklarını iddie ederler. Ak ve karadan başka bir şey görmeyi bilmeyenler binlerce direnişçiyi, örgütlü veya örgütsüz mücadele edenleri ya görmezler, ya da böyle insanların var olduğuna inanmak istemezler. Oysa tarih baba veya ana bize gösteriyor ki nerede insana, insanlığa karşı bir zuluüm var, haksızlık var, angarya, dayatma velev ki faşizm var, orada mutlaka ama mutlaka direniş de vardır. Bu hem doğanın, hem de insanın, insanlığın bir yasası.

Film ağzında fener, bir adamın oyulmuş duvarın birinin içine habire dinamit lokumları yerleştirmesiyle başlar. Kan ter içinde kalan adamın iki eli iş yapmaktadır, ağzındaki fener düzenli soluk alıp vermesini daha da zorlaştırır. Parmakları kanlıdır ve ellerinin üstü kanlı sıyrık izleri taşır. Düzeneği büyük bir dikkat ve özenle çalıştırır, bombanın saatini 09.25‘e getirir. Cep saatine bakar. Saat sabahın dördüne beş kaldığını göstermektedir. Bombayı son haline getirip zar zor ayağa kalkar ve son parçaları da oyuk duvara, dinamitlerin önüne yerleştirir. Sancıyan dizlerini ovar ve duvarın önüne gizli oyuğun görürlmemesi için hazır tahta kalıpların çiviler.

Çantasını alarak, ertesi gün Hitler‘in konuşacağı salona giren genç adam, konuşma kürsüsünün üzerindeki Nazi bayrağına anlamlı bir bakış atar ve salonu terk eder. 8 Kasım 1938‘de Münih’de aynı salonda kalabalık bir Nazi topluluğu kendileriyle birkaç saat birarada olacak başbuğlarını selamlarlar. Hitler konuşurken bombacı genç İsviçre sınırına ulaşmak üzeredir. Cep saatine bir göz atar. Saat dokuza daha yirmi vardır. Sokaklar mikrofonlarla donatılmış, Hitler‘in yaptığı konuşma her yerden duyulmaktadır.

Hitler bilinen demogojik saçmalalıklarından birini daha yumurtlarken genç adam tam çitleri geçmek üzereyken sınırdaki askerlere yakalanır. Yanlış bir isim söyler. Hitlerin konuşması ve gencin gözaltı muhabbeti değişken sahnelerle heyecanlı bir şekilde ekrandadır. Çelimsiz, zayıf, sıradan genç karakoldaki radyodan da Hitler‘in sesini duymaktadır. Rahatsızlık duyduğu her halinden bellidir. Saat dokuz olmuştur. Terledikçe terler genç adam. Ceketinin yakasına iç tarafından destek için taktığı rozet yasadışı Kızıl Cephe örgütüne aittir ve komutan tarafından bulunur. Elleri duvara dayalı üstü aranırken ellerindeki kan izlerini fark eden görevli onu hücreye atar. Hücrede saatine bakan adam dokuzu yirmi geçtiğini görür. Zaman durmuş gibidir.

Gözaltındaki genç artık tarihe mal olmuş meşhur Georg Elser‘den (Christian Friedel) başkası değildir. Film onun giriştiği bu suikasti alabildiğine detaylı bir şekilde, dikkat çeker biçimde başarılı geriye dönüşlerle anlatır. Kimdir bu isimsiz adam? Bu korkusuzluğu ve tarifsiz cesareti nereden geliyordur? Neden bizzat Hitler doğrudan emirler vererek daha sonra sorgusuna ve cezasına müdahale edecektir? Benzeri nice detaylı sorunun cevabı filmde ustalıkla verilmiş.

2015 yılı yapımı Elser (13 Minutes) – Hitler´e Suikast gözdolduran bir ustalıkla anlatılmış. Oliver Hirschbiegel bilinen o klasik can sıkıcı Alman fısıltı diyaloglarından uzak, oldukça gerçekçi ve çarpıcı bir çalışma hazırlamış. Ekibin tümünü kutlamak gerekir. Eser önemli ve unutulmaz bir direniş klasiği halinde. Senaryoyu Léonie-Claire Breinersdorfer ve Fred Breinersdorfer birlikte yazmışlar. Oyuncular Katharina Schüttler, Burghart Klaußner, Johann von Bülow, David Zimmerschied, Rüdiger Klink, Cornelia Köndgen, Michael Kranz, Felix Eitner, Martin Maria Abram, Christian A. Koch, Simon Licht, Gerti Drassl, Anna Unterberger, Valentina Repetto.

07.02.2019

Vorheriger ArtikelBir Edebiyat Akşamı
Nächster ArtikelRoman: Unterwegs (12)

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular