16.1 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartHomeAvengers: Endgame - Yenilmezler: Son Oyun

Avengers: Endgame – Yenilmezler: Son Oyun

Geçen bölümde Doktor Strange, Gamora, Drax, Mantis, Örümcek Adam, Black Panther, Bucky Barnes, Groot, Scarlet Witch, Vision, Star Lord, Maria Hill, The Wasp ve Nick Fury başta olmak üzere o kadar çok kahraman ölmüştü ki, nasıl da büyük burukluklar ve hayal kırıklıklarıyla „Sonsuzluk Savaşı“nı bitirmiştik. Sadece çocuklarım ve benden değil neredeyse koca sinema salonunda çıt çıkmıyordu. Öfke, şaşkınlık, sinemanın o büyüleyici atmosferi herkesi derinden etkilemiş, tarifi zor düşüncelere daldırmıştı. Yol boyunca da filmi ne yorumlamak istedik, ne de üzerinde uzun uzun konuşmak. Önce iyice bir hazmetmek gerekiyordu olup bitenleri ve sahnede sergilenenleri.

Şüphesiz her sıkı sinema seyircisi gibi azçok ben de bazı ipuçları yakalamış, Doktor Strange‘nin (Benedict Cumberbatch) öyle kolay teslim olmasından bayağı şüphelenmiştim. Sahi hepsi olup biterken Clint Barton / Hawkeye (Jeremy Renner) neredeydi. Yine bir diğer kahraman Scott Lange yani Ant-Man‘ı (Paul Rudd) hesaba katmak kimsenin aklının ucundan geçmezdi. Yine aynı şeyleri Carol Danvers / Captain Marvel (Brie Larson) için de söylemek mümkün. Hiç ama hiç kimse olacakları ne kadar zorlarsa zorlasın bu denli tahmin edemezdi. Tılsım bence bir tek yönetmenler veya oyuncularda değil, aksine senaryo da, yani çizgi romanların ta kendisinde yatıyordu. Okumasını bilene demeli.

Kainatın yarısı yok olur, diğer yarısı hayatta kalırsa ne olur? Mutlaka hayatta kalanlar vicdan azabı çekeceklerdir, yanıtsız sorular soracaklar, o biçim bunalımlara düşecekler, intikam hırsı gözlerini karartacak, hiç bir şey yapamamanın verdiği çaresizlikle kıvranmalar yakalarına yapışacaktır, kendini suçlamalar kaçınılmazlaşacaktır, kayıp ve yenilgi piskozundan bir türlü kurtulamamalarla hayatı kendine zindan edeceklerdir. Film de de farklı olmayacaktır. Sinemanın en çılgın ve özgür türleri arasında tabii ki bilim kurgu en ilk sırada gelir. Bu türü sevenler fantezilerin sonsuz, eşsiz, akıl ve zekayı zorlayan sınırları içerdiğini çok iyi bilirler. Zaten tam da bu yüzden sevilir bu tür. İmdadımıza da kuantum fiziği yetişecektir.

Daha fazla anlatıp dört gözle filmi bekleyenlerin antipatisini kazanmak istemem. Sinemanın sürekli yeniliklere, dev sürprizlere ihtiyacı olduğu ortada. Hele ki böyle bir zamanda. Yer yer özellikle ilk yarım saatte sıkılmak mümkün. Ama iş ciddiye bindiğinde koltuklarınızda rahatça oturamayacağınız garanti. Zira uzun mu uzun filmde, ki zamanın nasıl geçtiği fark edilmez, aşk var, entrika, zeka oyunları, kavganın hası, dram, özellikle nice ince zeka örneği komiklikler, eşsiz fantezi dünyası, sürükleyici ve heyecanlı bir sinema filminde olması gereken ne varsa mevcut.

Sosyal içeriği zayıf diyenlere da gülün geçin. Dayanışma, özveri, dostluk, hayatını başkalarını kurtarmak için feda etmek, yani gerçek kahramanlık, ırkçılıktan ve her türlü ayrımcılıktan uzak söylemler. Dünya da, izleyici profili de, sinema da değişiyor, sınırlarını zorluyor. 2019 yılı yapımı Avengers: Endgame – Yenilmezler: Son Oyun filmi kendi türünde bence çoktan bir sinema klasiği olmayı hak etmiştir. Gerek konusu, gerek tekniği, ses, ışık, görüntü, dekor, mekan ve dev oyuncular ve kahramanlar kadrosu ile sinema tarihine adını haklı olarak yazdırmayı başarmıştır. Gelecekte benzerlerine hatta daha iyilerine hazır olun. Bu arada filmi anlamayanlara tek tavsiyen diğer yirmi filmi izlemek zorunda olduğunuz.

Holywood dünyayı fethetmeye devam ediyor. En azından böylesi dev yenilikçi yapıtlarıyla. Her türlü kaygıyı, derdi, tasayı bir anlığına da olsa bir köşeye bırakıp unutmak istiyorsanız ilaç gibi gelebilecek bir film. Ama sonrasında yarın ki kovalamaca, koşuşturmaca, yapılması gerekenler, davetsiz misafirler ya da yapılması gereken iş güç, yani günlük hayat bizi yeniden kendisine çekecektir.

Filmin yönetmeni Anthony Russo ve Joe Russo kardeşler. Çizgi romanın yazarı Jim Starlin. Senaristler Christopher Markus, Stephen McFeely, Stan Lee, Jack Kirby. Bazı oyuncular Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Don Cheadle, Chadwick Boseman, Tom Holland, Karen Gillan, Zoe Saldana, Evangeline Lilly, vs.

27.04.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular