7.5 C
Hamburg
Samstag, September 26, 2020
Start Home Secret Superstar – Gizli Süperstar

Secret Superstar – Gizli Süperstar

Secret Superstar – Gizli Süperstar

Kahramanımız 14 yaşındaki İnsia (Zaira Wasim) okul arkadaşlarıyla birlikte, trenle bir geziden geri dönmektedirler. Gençlerin olduğu yerde ne olur, neşe, şenlik, şarkı türkü alkış, bolca gülmece, iyi ve hoş vakit geçirmek. Umurunda mı dünya saflığı ve masumluğu. Yine aynı trende bulunan ve İnsia (İnsu) ile aynı sınıfta olan Chintan (Tirth Sharma), kızın gitarıyla kalpten bir şarkı söylemesiyle ona oracıkta vurulur. Sonra da okullararası bir yarışmanın ilanını dağıtır. İnsu çok güzel sesi olan, iyi gitar çalan, şarkı söyleyip hayaller alemine dalmayı seven sıradan büyüme çağında genç bir kızdır.

İnsu‘yu yine babasından dayak yiyen annesi Najma (Meher Vij) karşılar. Kara gözlüklerinin arkasındaki morluğu kendi aptallığı, mutfak dolabına çarpmasıyla açıklasa da İnsu olup bitenlerin farkındadır ve annesinin bu durumuna çok üzülmektedir. Baba Farookh (Raj Arjun) inşaat mühendisidir, domuzun biridir. Evdeki haliyle tam bir dediğim dedik despottur. Varsa yoksa küçük oğlu Guddu (Kabir Sajid) ile ilgilenir. Film boyunca ne karısına ne de kızına en küçük bir sevgi gösterisinde bulunmadığına şahit oluruz. Ama Najma tam tersidir. Her anneden daha fazla sevgi ve şefkat doludur çocuklarına karşı. Kızı İnsu‘yu da çok sevmektedir. Altın gerdanlığını kocasından gizlice satıp kızını sevindirmek için ona bir diz üstü bilgisayar alır.

1.jpg

Evde sürekli izlenen televizyon ha bire ulusal starlardan Shakti Kumar (Aamir Khan) hakkında bilgiler vermektedir. Shakti biraz Almanların Dieter Bohlen‘ini, biraz da Acun‘u çağrıştırır. Yetenek sizsiniz ya da süperstar yarışmalarından birinde küçük bir çocuğa kaba davranınca ulusal düşman ilan edilir. Magazin haberleri onsuz olmayacak biçimdedir. İnternet çağındayız. Gençlere neredeyse hemen her kültürde aşılanan nerdeyse hemen aynıdır, kısa yoldan şöhret olup köşeyi dönmek. Her ne kadar İnsu‘nun anne-babası bunun propagandasını yapmasalar da kızcağız birgün meşhur bir şarkıcı olmanın ve öyle olunca annesini babasının zorbalığınından kurtarmanın hayalini kurmaktadır.

İnsu kendisine Youtube‘da bir kanal açar, „Gizli Süperstar“ diye yüklediği iki şarkıyla otuz milyondan fazla izleme alır. Çarşaf giyip yüzünü saklamak zorundadır. Babası öğrenirse eğer büyük bir aile faciası yaşanabilir. Evde annesi, babasının eziyetlerine hergün biraz daha katlanmak zorunda, sesini çıkartmayıp sineye çekmektedir. Ailesinin bu durumuna kızan İnsu annesine babasını boşmadığı için kızıp durur. Bir yandan ailevi sorunlarla uğraşan İnsu, diğer yandan babasının laptopunu balkondan fırlatıp atmasını dayatmasıyla sonunda bir karar alır. O bir süperstar olacaktır. Bu arada ünlü şarkıcı Shakti kendisine birkaç tweet atmış, kontak bilgilerini bırakmıştır. Ama kendisinin bilgisayarı olmadığı için imdadına kendisine aşık Chintan yetişecektir. Arzulanan trafik gerçekleşir İnsu bu yıldızı her geçen gün biraz daha sönmek üzere olan adam için o güzel sesiyle bir parça söyleyecektir. Böylelikle sonun başlangıcına şahit oluruz. Anne bile artık kızının arkasında durması gerektiğini anlayacak, zorba babanın sonu, her zorba babanın ki gibi olacaktır.

Oldukça klişelerle çalışılmış olsa da, filmin kendi dalında ve bütünlüklü konusu gözönünde bulundurulduğunda, anne sevgisi, dostluk, kız çocuklarının ezilmemesi, korunup kollanması gibi güçlü söylemleri var. Yine de gençlerin aptalca hayallerle çabucak şöhret olunabileceğini bilinçaltlarına pompalayan gariban, taşralı kızın sesiyle şöhreti yakalayabileceğine insanları inandırmak isteyen, hayatın malum gerçekliğine upuzak sıradan bir örnektir. Aynı yaşlardaki kızım ve arkadaşlarıyla filmi konuştum. Hemen hepsi istisnasız aptalca buldular, arkasından da Greta Thunberg‘in de katıldığı, okul öğrencilerinin okulu asarak gerçekleştirdikleri „Fridays for Future“ iklimi ve geleceklerini savunma yürüyüşüne gittiklerini anlattılar. Alman genç kızları ile Hintli genç kızlar arasındaki dağlar kadar farkı görünce içimden kafamı salladım.

2017 yılı yapımı Secret Superstar – Gizli Süperstar filmini Advait Chandan yazıp yönetmiş. Diğer oyuncular Farrukh Jaffar, Manuj Sharma, Nikita Anand, Shaan, Monali Thakur, Mona Ambegaonkar, vs.

02.03.2019

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Bundesregierung beschließt Eckpunkte zum Schutz der Industrie

Die Bundesregierung hat Mittwoch die von der Bundesumweltministerin vorgelegten Eckpunkte zur Sicherung der Wettbewerbsfähigkeit deutscher Industrieunternehmen beschlossen. Im Rahmen des nationalen Brennstoffemissionshandels können künftig...

Futbol: UEFA Avrupa Ligi – Galatasaray: 2 – Hajduk Split: 0

Sarı-kırmızılı takım, play-off turuna yükseldi Stat: Türk Telekom Hakemler: Craig Pawson, Lee Betts, Ian Hussin (İngiltere) Galatasaray: Fatih Öztürk, Linnes, Donk, Marcao, Emre Taşdemir (Dk. 80 Elabdellaoui),...

„Etat 2021 soll Klima schützen und Wirtschaft stärken“

Bundeswirtschaftsmnisterium erhält mehr Mittel für Zukunftsinvestitionen, Klimatechnologie und Pandemievorsorge Das Bundeskabinett hat heute den Regierungsentwurf des Bundeshaushalts 2021 einschließlich des BMWi-Etats beschlossen. Dieser sieht...

Almanya’da askeri istihbarat başkanı görevden alındı

Almanya'da Askeri İstihbarat Teşkilatı Başkanı (MAD) Christof Gramm'ın, görevden alındığı bildirildi. Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada 2015 yılından bu yana MAD Başkanı olan Gramm'ın görevinden...