17 C
Hamburg
Montag, Mai 10, 2021
StartHomeVurun Kahpeye

Vurun Kahpeye

Çiçeği burnunda yeni mezun olmuş Aliye (Sezer Sezin) öğretmen İstanbul’dan kalkıp Anadolu’nun isimsiz kasabalarından birine gider. Doğu Avrupa aksanlı genç öğretmen her yeni mezun gibi biraz saf, biraz idealist, oldukça kararlı ve özgüveni tam biridir. Ayrıca MEB daha yoktur, varsa da bugünkü gibi yerli yerine oturmamıştır. 1949 yılında yapılan film üç defa sansüre uğramış. Gericilerle, yobazlarla uğraşan filmde sakatlıklar sakatlıklar içerisinde ne kadar cilalanmaya çalışılırsa çalışılsın her türden eleştiriye kapalı bir toplumu bugün bile oyalayıp meşgul eder vaziyette. Bence zamanın ötesine sarkabilen nadir yerli yapımlardan biri. Birkaç defa sinemaya uyarlanmış yapıtların diğerlerini de izleyince değerlendireceğim.

Öğretmen derste yaramazlık yapan çakal bir çocuğu sınıftan kovar. Eti senin kemiği benim demeyi bilmeyen eşraftan önde gelen Uzun Hüseyin (Vedat Örfi Bengü), muallimeye bastığı sınıfta posta koymaya çalışır. O da höst, burası sınıf geri bas gibi laflar eder. Tırsan Hüseyin hem kadına vurulur, hem de kadının ayağını kaydırmak için elinden geleni ardına koymaz. Adam pusuya yatacaktır. Kasabaya yeni gelen öğretmene sahip çıkan Ömer (Arşavir Alyanak) ile Gülsüm (Mahmure Handan) genç öğretmeni evlat gibi sahiplenirler. Kadın birlikte kaldığı bu insanlara anne baba demeye başlar.

Aliye kalıpları ve kasabanın adabı muaşeresini zorlayan hocalardandır. Nasıl bir güçlü kişiliği olduğu, kimseye eyvallahının olmadığı kısa sürede anlaşılır. Bugünün tırşıkçı ulusalcılarından daha samimi ve yürekli milliyetçi fikirleri vardır. Vatan işgal altındadır. Gerçi henüz bulundukları kasabaya kadar gelememişlerdir ama direnişçiler çoktan ortaya çıkmış, vatan savunması epeydir başlamıştır. İnsan bir izleyici olarak yine de sormadan edemiyor, bacım madem o kadar isyancı ruhun var neden cepheye savaşmaya değil de savaşın uzağına ücra bir kasabaya gidiyorsun diye. Savunduğun o idealler düşman gelince nasıl gerçekleşecek? Filmin ahenkini bozmadan devam edelim.

Olaylar milli mücadele döneminde geçiyor. Okuldaki kız ve erkek çocukların bir arada sınıfta ders almaları dikkat çeker. Aliye hoca öğrencilerinin kalbini kolay kazanır. Kasaba kahvesinde Hüseyin’in hocadan yediği zılgıt konuşulurken, adam bunu duyar daha bir içerlenir. Bu arada bir başka kahvede caminin imamı Hacı Fettah (Settar Körmükçü) vatanı pazarlamayı, cebini doldurmayı bunun için de dini imanı satmayı o zamanlar da bugünküler gibi çok iyi kullanmayı bilen, usta din tüccarlarından biridir. Caminin önünde millete nutuk atarken hocanın öğrencileriyle ellerinde bayrak marş söylemelerini kıyamet alametleri gibi yorumlayacaktır.

Günlerden biri gün Ömer’ı elli altmış adamı olan Tosun (Kemal Tanrıöver) ziyarete gelir. Efe olmasalar da yörede eşkiyalık yaptıklarını tahmin edebiliriz. Ömer ile konuşan Tosun karar alıp adamları ile milli mücadele saflarına katılma kararını almıştır. Aliye ile ilk bakışta birbirlerine aşık olurlar. Sonrasında düşman gelir. Hacı hoca takımı hain ve işbirlikçi olurlar. Hüseyin ile Fettah’ın planları suya düşer. Bu sefer de düşman komutan (Temel Karamahmut) Aliye’yi görünce aşık olacaktır. Hacı Fettah ile Hüseyin’in aradıkları fırsat ayaklarına gelecektir. Sivas’ı yakanların mentalitesi, uygun zemini nasıl hazırlayacaklarını, barutu ve kıvılcımı nasıl çakacaklarını çok iyi bilirler. Sonuç vurun bu kahpeye denilen malum linç kültürünün bir kez daha sefil kanıtı olacaktır. Sonlarken filme konu olan romanın yazarı da, ulusal kurtuluştan sonra aynı o öğretmen gibi benzer linç kültüründen nasibini alacak, vatanını terk edecek, ancak Atatürk öldükten sonra ülkesine geri dönebilecektir.

1949 yılı yapımı “Vurun Kahpeye” filmini Lütfi Ömer Akad yönetmiş. Halide Edip Adıvar’ın aynı adlı romanından uayarlanan filmin senaryosunu da Lütfi Ömer Akad yazmış. Filmin kalan oyuncularından bazıları, Saide Ogan, Semih Evin, Vedat Şimaer, Şevket Aktunç, Mürüvvet Ağlatan, Rabia Güler, Şakir Parla, Adnan Kutluer, Nuri İmren, vs.

02.04.2019

Vorheriger ArtikelLibertarias – Özgürlük
Nächster ArtikelThe Cut – Kesik

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular