7.5 C
Hamburg
Samstag, September 26, 2020
Start Home The Picture of Dorian Gray - Dorian Gray'in Portresi

The Picture of Dorian Gray – Dorian Gray’in Portresi

The Picture of Dorian Gray –

Dorian Gray’in Portresi

Ocar Wilde ve romanı bir anlığına bir yana bırakacak olursak, karşımızda günümüz sıradan seri katil filmlerinden birisi var. Hem de ne katil. Film Ömer Hayyam‘dan ruh, ölüm ve sonrası ile ilgili birkaç dize ile başlar. 1886 yılının Londra‘sındayız. Zengin bir züppe olan Lord Henry Wotton (George Sanders) o zamanın lüks mercedesi olan at arabasında giderken abuk subuk felsefi anlayışını anlatır. Adam gençliğinden beri hiç bir şey yapmamaya adamıştır kendisini. Siz yan gelip yatmak anlayın. Sadece haz için, zevk almak için yaşamaktadır. En büyük zevki ise arkadaşlarının duygularını, ruh hallerini gözlemlemektir. Ama bunu yaparken kendi duygularını saklamaktadır. Kendisinden kaçan birisi olduğunu öğreniriz.

Şoförü Lord Henry‘yi verdiği numaraya getirir. Orada ressam Basil Hallward (Lowell Gilmore) oturmaktadır. Davetsiz gelen misafiri ne evin uşağı almak ister, ne de o anda birisinin portresini yapmakta olan ressamın kendisi. Ama Lord ısrarcı, bizim kültürümüze göre merkalı ve yüzsüzün biridir. Israrlarında diretir, hatta kendisini kendi evinde gibi hisseder ve öyle takılır. Lord‘un aslında geliş nedeni son yaptığı portre hakkında az konuşması, onun da bunda esrarengiz yanlar hissetmesiyle ilgilidir. Lord sırrı çözmek için yanıp kavrulmaktadır.

1.jpg

Portreyi gören Lord kimsenin o resimdeki kadar yakışıklı olabileceğine inanmaz. Sonra da o şahısın kim olduğunu sorar. Dorian Gray (Hurd Hatfield) adı geçer. Kısa bir geyikten sonra Basil ona resimde açıklayamadığı gizemli, mistik ögeler hissettiğinden bahseder. Dorian ona ne zaman modellik etse fırçası onun kontrolünden çıkmakta portre adeta kendisi kendisini çizmektedir. Bu yüzden tabloyu herhangi bir yerde sergilemeyi düşünmemektedir. Tablo Dorian Gray‘e aittir, tam olarak bitince ona verecektir.

Lord Dorian‘ı görüp tanışmak, onunla arkadaş olmak istediğinden bahseder. Ressam ise onun prensiplerinden nefret ettiğine değinir. Basil daha önce halasının evinde Dorian ile karşılaşmış olsa bile Lord‘un tanışmasını istememektedir. İkili bahçede gevezeliklerine devam derken içeriden piyano sesi gelir. Dorian Gray portresinin son rötuşlarının tamamlanması için gelmiş ve piyanonun başına kurulmuştur.

Lord Henry Wotton sonunda Dorian Gray ile tanışacak, onun ve tablonun kaderini sonuna kadar yakından izleyen biri olacaktır. Genç kalmak uğruna biten portrenin önünde Goethe‘nin Faust‘u gibi yemin billah edip ruhunu şeytana değil de, Mısırlıların 73. Tanrısına adayan Dorian‘ın arzusu gerçekleşecek adam yaşlanmayacak, kendisine dokunanı adeta yakacak, dahası tahtalı köye yollayacaktır. Bunlar arasında kendisine aşık olan bir kadın ve erkek kardeşi, tablonun ressamı, onun cesedini ortadan kaldıran kimyacı filan olacaktır. Film boyunca bizim katil tam olarak kaç cinayet işledi bilmiyorum ama birden çok olduğu için seri katil demek yanlış olmayacaktır. Dorian‘ın sonu biraz Raskolnikov‘u çağrıştırır. Vicdan insanın en zayıf yanı, ya da en insani özelliğidir denilebilir.

The Picture of Dorian Gray – Dorian Gray’in Portresi aradan yetmiş yıldan fazla bir zaman geçmiş olmasına rağmen hâlâ izlenmeye değer bir edebiyat uyarlaması diye düşünüyorum. Oscar Wilde‘nin bu ölümsüz yapıtını Albert Lewin yönetmiş ve senaryosunu yazıp sinemaya uyarlamış. Diğer oyuncular Donna Reed, Angela Lansbury, Peter Lawford, Richard Fraser, Douglas Walton, Morton Lowry, Miles Mander, Lydia Bilbrook, vs.

16.03.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Bundesregierung beschließt Eckpunkte zum Schutz der Industrie

Die Bundesregierung hat Mittwoch die von der Bundesumweltministerin vorgelegten Eckpunkte zur Sicherung der Wettbewerbsfähigkeit deutscher Industrieunternehmen beschlossen. Im Rahmen des nationalen Brennstoffemissionshandels können künftig...

Futbol: UEFA Avrupa Ligi – Galatasaray: 2 – Hajduk Split: 0

Sarı-kırmızılı takım, play-off turuna yükseldi Stat: Türk Telekom Hakemler: Craig Pawson, Lee Betts, Ian Hussin (İngiltere) Galatasaray: Fatih Öztürk, Linnes, Donk, Marcao, Emre Taşdemir (Dk. 80 Elabdellaoui),...

„Etat 2021 soll Klima schützen und Wirtschaft stärken“

Bundeswirtschaftsmnisterium erhält mehr Mittel für Zukunftsinvestitionen, Klimatechnologie und Pandemievorsorge Das Bundeskabinett hat heute den Regierungsentwurf des Bundeshaushalts 2021 einschließlich des BMWi-Etats beschlossen. Dieser sieht...

Almanya’da askeri istihbarat başkanı görevden alındı

Almanya'da Askeri İstihbarat Teşkilatı Başkanı (MAD) Christof Gramm'ın, görevden alındığı bildirildi. Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada 2015 yılından bu yana MAD Başkanı olan Gramm'ın görevinden...