18.7 C
Hamburg
Donnerstag, September 24, 2020
Start Home Mary Queen of Scots - İskoçya Kraliçesi Mary

Mary Queen of Scots – İskoçya Kraliçesi Mary

Mary Queen of Scots – İskoçya Kraliçesi Mary

Yapıt Kraliçe Maria Stuart‘ın biyografisi denilebilir. Neden bir tek İskoçya değil de aslında İngiltere‘nin de kraliçesi olması gerektiği, taht üzerinde I. Elisabeth‘den daha fazla hakkı olduğu konusu bence oldukça zayıf kalmış. Tarih anne bize hep doğruları söyler, film yapımcılarının tarihi okumayı sevmediklerini veya az okuduklarını herkes bilir. Bu film de bunun küçük bir ispatıdır.

Film son duasını ettikten sonra, adeta bir kurbanlık koyun gibi celladının önüne getirilen bir kadının kafasının uçurulmasından hemen önce, geriye dönüşlü bir anlatıyla başlar. İskoçya kıyısına Holyrood‘a zar zor bir grup insan Fransa‘dan gelmişlerdir. Önemli bir kadın olduğu saçları ve elbiselerinden belli olan kadın yanındaki nedimelerinin yardımıyla kıyıya çekilir, üstü başı düzeltilir, koruması Lord Bothwell (Martin Compston) eşliğinde kendisini karşılamaya gelenler ile birlikte saraya götürülür. Gelen önemli şahsiyet Mary Stuart‘dır (Saoirse Ronan).

1.jpg

Sarayın kapısında kraliçeyi kardeşi James Moray (James McArdle) karşılar. Mary 17 yaşındayken kocası Fransız Kralı II. Franz‘ın vefatıyla dul kalmış ve hakkı olduğu tahtını almak için İskoçya‘ya geri dönmüştür. Kardeşi kaç gün kalacağını sorduğunda şaşırır. Mary‘nin İskoçya‘ya döndüğü haberi İngiltere‘de duyulur. Bütün görkemli görünüşüyle Kraliçe I. Elisabeth (Margot Robbie) Mary‘nin kardeşinin bu konuda ne düşündüğünü divanındaki danışmanlarına sorar. Lord Randolph (Adrian Lester) James‘in üvey kardeş olduğunu ve İngiltere yanlısı olduğunu söyler. Kanıt sorulduğunda İngiltere‘de iktidarda olan protestan kilisesini Mary‘den koruma sözü verdiğini aktarır. William Cecil (Guy Pearce) artık hükümdar değil ise sözlerinin geçerliliğinin kalmadığını hatırlatır. Randolph İskoç soyluların onun yanında olduğunu hatırlatır. Robert Dudley (Joe Alwyn) onun da Kraliçe Elisabeth gibiyse eğer hiçbir şeyden ödün vermeyeceğini söyler.

Film oldukça başarılı bir şekilde bir İskoçya‘da olup bitenleri, bir İngiltere‘deki gelişmeleri iki kuzen kraliçe ekseninde dönerek anlatır durur. Osmanlıda o dönem dolaplar nasıl nice entrikalar, politik hesaplar, taht oyunları ile o biçim dolu ise oralarda da farklı değildir. Mary tahtın mirası konusunda ikinci dereceden kuzeni Elisabeth‘den daha haklı olmasına rağmen işler kimin zeki veya haklı olduğuna bakmaz. Bugün de kim kurnaz, üçkağıtçı, sahtekarlıkta ve yalanda usta, taht ve güç onu izler. Değişen bir şey yok. Zenginin parası züğürtün çenesini o zamanlar da yorardı, bugün de.

An gelir kraliçeler birbirleriyle barışırlar, an gelir birbirlerine karşı komplolar kurarlar. İki kadının kişisel savaşı ve çekişmesi görünümündeki gidişat derebeylerin çıkarlarını da zorlamaya başlayınca olanlar olacak Mary en yakınlarının ihanetine defalarca uğrayacaktır. Kendisinden oldukça zeki, başarılı ve tahtın mirası olduğunu defalarca ispatlayan Mary‘e Elisabeth neler yapacaktır, filmin başlangıcı adeta bu yanıt üzerine kurulmuş.

2018 yılı yapımı Mary Queen of Scots – İskoçya Kraliçesi Mary filmini Josie Rourke yönetmiş. Film John Guy isimli yazarın „Queen of Scots: The True Life of Mary Stuart“ adlı yapıtından sinemaya uyarlanmış. Senaryo yazarı Beau Willimon. Oyuncular Angela Bain, Richard Cant, Guy Rhys, Thom Petty, Izuka Hoyle, John Ramm, Simon Russell Beale, Maria Dragus, Eileen O’Higgins, Liah O’Prey, Greg Miller Burns, Aneurin Pascoe, vs.

09.03.2019

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Tarifeinigung für Postbeschäftigte bis zum 31.12.2022

Die Einigung sieht vor, dass die Löhne und Gehälter zum 1. Januar 2021 um 3,0 Prozent und am 1. Januar 2022 noch einmal um...

Almanya’da dışişleri bakanından sonra ekonomi bakanı da karantinada

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, 21 Eylül’de Berlin’de yapılan AB Ticaret Bakanları toplantısına katılan bir AB bakanının çalışanının yeni tip koronavirüs (Kovid-19)...

Killing Fields – Ölüm Tarlaları

Yine bir gazetecilik film klasiği ile karşı karşıyayız. Gazeteciliğin dışında güçlü dostluklara da bence güzel bir örnek teşkil edebilecek nice özelliklerle dolu. Önyargılı düşünüp...

Verkehrskommissarin Vălean pocht auf Reform des europäischen Luftraums

Weniger Kosten, weniger Emissionen und weniger Verspätungen: Das sind die Ziele, die die Europäische Kommission seit 2004 mit ihren Vorstößen für einen Einheitlichen Europäischen...