24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeEnemy at the Gates - Kapıdaki Düşman

Enemy at the Gates – Kapıdaki Düşman

Stalingrad insanlık tarihinin kayıtlara geçmiş en vahşi savaşlarından birisidir. Yaşananları okurken, filmlerini izlerken bile dehşete düşmemiz bundandır. Kimi orada sergilenen direniş ile Alman faşizminin belinin kırıldığına sevinirken, kimi de orasına burasına çomak sokup bu onurlu ve insanlığın yüz akı direnişi karalamak için elinden geleni yapar. Sanatın hemen her dalında olduğu gibi sinemada da sol gösterip sağ vurmak sıkça karşılaşılan bir durumdur.

Film aşağılık ve iğrenç bir karalama ile başlar. Sovyetler Birliğinin dört bir yanından cepheye gelen gençler düpedüz savaşın ve ölümün kucağına atılırlar. Önlerinde Almanlar arkalarında Kızıl Ordu, iki cephe arasında kalan bu gençler ölmek, kan akıtmak, yani tek seçenek olarak savaşmak zorundadırlar. Her iki cephe de ne ilerleyebilmekte, ne de gerileyebilmektedir. Oysa orada savaşın kaderi belirlenirken salt Stalin ile Hitler‘in kişisel sidik yarışmasıymış gibi filmde verilmeye çalışılır.

Tam da adına layık bir komutan bu yenilgi psikozunu atabilmek için yeni fikirlere ihtiyacı vardır. Nikita Kruşçov‘a (Bob Hopkins), çekine korka Siyasi Komiser Danilov (Joseph Fiennes), aynı zamanda şair ve gazetecidir, yardım eder: Morali bozuk ordunun kahramanlara ihtiyacı vardır. O da ona böyle birini tanıyıp tanımadığını sorar. Vassili Zaitsev (Jude Law), bu attığını vuran, beş yaşında tüfekle ateş etmeyi dedesinden öğrenmiş çocuk, keskin bir nişancıdır. Daha önce çok zor bir anında Danilov‘un hayatını kurtarmıştır. Böylelikle bir kahraman doğar.

Vassili kısa sürede dünya çapında isim yapar. Stalin‘in bile gözüne girer. Ordunun morali düzelir. Almanya‘nın eli boş duracak değil ya. Onu yok etmesi için özel olarak birini görevlendirip cepheye gönderirler. O da en az Vaisili kadar attığını vuran, taşaklı biridir. Yüzbaşı König (Ed Harris) ile Vassili arasında amansız bir takip film boyunca sürecektir. Salata tam olsun diye Danilov ile Vassili arasına bir de aşk yerleştirilir filmde. Tania Çernova (Rachel Weisz) kimi seçeceğini çok iyi bilmektedir.

Tam bir kovboy filmi mentalitesi ile filme yaklaşılmış. Siyasi Komiser‘in daha sonra önce aşkını sonra da devrime olan inancını yitirip yumurtladıkları gülünç şeylerdir. Anavatan savunması yapılırken, binlerce ölüyle yan yana uyanıp yatarken yalpalamalara kim ne söyleyebilir. Dediğim gibi film aba altından Sovyetler Birliği‘ne karşı, özellikle Stalin ve Stalingrad Direnişi‘ne karşı ne varsa karartmak için özellikle yapılmış gibi. Her türlü ucuz ve yapmacık dramasını gerici ve yobaz Amerika sinemacılığından aldığı ortada. Ciddiye alınacak bir yanı olmadığı kanaatindeyim. Ha boş bir anınızda biraz heyecanlı, yormayan, boş, biraz da İkinci Dünya Savaşı salçalı bir şeyler seyretmek istiyorsanız katlanabilirsiniz. Ben zaman kaybı diyorum.

2001 yılı yapımı Enemy at the Gates – Kapıdaki Düşman filminin yönetmeni Jean-Jacques Annaud. Senaryo yazarları Jean-Jacques Annaud ve Alain Godard. Diğer oyuncu kadrosu şu isimlerden oluşuyor: Ron Perlman, Eva Mattes, Gabriel Thomson, Matthias Habich, Sophie Rois, Ivan Shvedoff, Mario Bandi, vs.

06.02.2019

 

Vorheriger ArtikelZ – Ölümsüz
Nächster ArtikelTersine Dünya

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular