15.5 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartHomeZ – Ölümsüz

Z – Ölümsüz

1969 yılı yapımı film bize, bir sanatçının ne kadar politik öngörüleri olabileceğine dair sayısız örnek sunuyor. 1960‘lı-70‘li-80‘li yıllarının dünya çapındaki darbelerinin nasıl hazırlandıklarını veya neden gerçekleştiğini anlamak istiyorsanız bu politik sinema klasiğini mutlaka izlemeniz gerekir. NATO‘nun dünya çapında örgütlediği Gladyo yapılanmasının, Kontrgerilla veya derin devlet örgütlenmelerinin ve işletilmesinin nasıl olduğunda dair de filmde sayısız izler var. Şimdiye kadar izlediğim en düşündürücü politik film ve unutulmazlar listesine alınacak ciddi bir çalışma diyebiliriz.

Film adamın birinin dahası tarım müsteşarının Fransa‘dabir toplantıda şaraplarla ilgili uzman bilgileri vermesiyle başlar. Dinleyicilerin arasında siviller, askerler ve yüksek rütbeli subaylar ve önemli bürokratlar vardır. Konu ne yapar eder ideolojik meselelere gelir ve sözü polis şefine dahası jandarmadan sorumlu generale (Pierre Dux) bırakır. Her general gibi cahil asker, ideoloji hakkında dogmatik ve ilkel bir konuşma yapar. Generallerin dalkavukları orada da eksik olmayacaktır. Konuşmasının sonunda liberal olduğu anlaşılan bir partinin etkinliğinden bahsedilir. Yasaklamayıp izin vermelerini büyük bir lütuf gibi ballandırarak anlatır. Sonrasında da bir kaçı dışında hemen hepsi, o akşam şehre yeni gelen Bolşoy Balesi‘nin konserini izlemeye gideceklerdir.

Bahsi geçen etkinlik Dr. Z (Yves Montand) isimli bir politikacının dahası liberal parti başkanının o akşam şehre gelip taraftarlarına bir konuşma sunması biçiminde tasarlanmıştır. Son anda daha önceden kararlaştırılan etkinliğe salonun sahibi büyük bir öfke ve hınçla karşı çıkar. Organizatörler ne yapar eder bir yer bulamazlar. Hemen her salon sahibi önceden uyarılmış, dahası gizli güçlerce programlanmışlar gibi aynı benzer ret yanıtlarını verirler. Organizatörler kendi aralarında konuşurlarken birinin eşi arar ve etkinliğe gelecek politikacı Dr. Z‘e birilerinin suikast hazırlığı içerisinde olduğunu haber verecektir. Adamın biri böylesi bir suikast hazırlığına kulak misafiri olmuş ve kadın aracılığıyla haber vermektedir.

İhbar başsavcı ile görüşülüp konuşulur. O da ciddiye almayıp sadece bir ihbar der ve geçiştirir. Başsavcı (François Périer) güvenlik amirini arayıp gayri resmi şekilde emniyeti sağlamaları talimini verecektir. O anda odaya daha sonra filmde çok önemli bir rol oynayacak olan bir yargıç (Jean-Louis Trintignant) girer. Bale konserine başsavcı ile beraber gidecektir. Başsavcı göstermelik şekilde tedbir alıp adamları yollar. Bu arada Doktor‘un uçağı inmiştir. Onu karşılayan organizatörle dahası partinin ileri gelenleriyle suikast ihbarından bahsederler, o da ciddiye almaz, geçiştirir. Hep birlikte şehrin güvenliğinden sorumlu jandarma albayına (Julien Guiomar) nihayet bir salon bulunması için gidilir. O da işleri yokuşa sürmek için elinden geleni yapar. Albay Doktor‘un kalacağı otelin karşısındaki işçi sendikası salonunu önerir ve konuşmayı bitirir.

Dr. Z akşamki toplantıda onca kalabalığın ve yoğun polis sayısına rağmen düpedüz milletin gözünün içine bakılırcasına öldürülür. Film bize aslında bu cinayetin anatomisini anlatıyor. Olaylara başından sonuna kadar tanıklık eden muhabirlerin çabası görmezden gelinemez. İzlerken nasıl da bildik, nasıl da tanıdık, bu aşağılık metotların nasıl hâlâ bugün bile uygulanıp aktif şekilde kullanılabilir olmasına içerledim. İnsan gerçekten de balık hafızalı, koyunvari bir yaratık. Ama gözleri açılınca  ne bir sultan dinliyor, ne padişah, ne çar, ne başkan.

Z – Ölümsüz filmini Costa-Gavras hem yönetmiş hem yazmış. Eser Vassili Vassilikos adında bir yazarın novellasından uyarlanmış. Diğer senaryo yazarları ise Jorge Semprun ve Ben Barzman. Kalan oyuncuların bazıları Irene Papas, Jacques Perrin, Charles Denner, Georges Géret, Bernard Fresson, Marcel Bozzuffi, Magali Noël, Renato Salvatori, Clotilde Joano, vs.

13.03.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular