15.5 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartHomeStachka – Grev

Stachka – Grev

1925 yılı yapımı sessiz film Lenin’in şanlı Ekim Devrim’nden on yıl önce söylediği veya yazdığı bir saptama ile başlar: “Örgüt, işçi sınıfının her şeyidir. Kitle örgütleri olmaksızın, proletarya bir hiçtir. Örgütlenme, eylem birliğidir; akıllı müdahaledir”. Sanılmasın ki işçilerin bugünkü gibi örgütlenme, grev yapma, sekiz saat çalışma, toplu sözleşme vb nice işçi hakları kapsamına giren maddeler öyle tepeden egemenler tarafından onlara hediye edildi. Aksine işçi sınıfının bu yönde verdiği mücadeleler kanlı, adım adım kazanılan irili ufaklı nice zafer ve yenilgilerle süslü. İnsanlığın bu evresine dair nice sanat eseri kültürel mirasa mal oldu. Bu film de bu anlamda hem bir sinema klasiği, hem de işçi filmleri içerisinde ilk akla gelen önemli ve dev bir çalışmadır.

Çarlık zamanı Rusya’sında, fabrikanın ve dökümhanenin birindeyiz, ortalık sessiz sakin. Patronun keyfi yerinde, patronun keyfi yerindeyse eğer oradaki işçilerin durumun ne durumda olduğu tahmin edilebilir. Hoşnutsuzluklar ve sorunlar baş göstermeye başlıyor, genel durum dayanılacak gibi değildir. İşçiler çalışıyor, çarklar dönüyor, üretim devam ediyor. Yönetimin muhbirlerinden biri bir araya gelmiş üç işçiyi neler konuşuyorlar diye dinliyor. Fabrikanın orasında burasında idarenin muhbirleri işbaşındalar. Neler olup bittiğini tam olarak anlayamasalar da gammazlamalar devam ediyor. Aşağıdan yukarıya derken sonunda işçiler arasındaki hareketlilik şişman klasik kapitalist müdüre kadar iletiliyor. Onlar ispiyoncu raporlarının sunarken puro içen müdürün gözü sekreter kadındadır. Öfkelenir telefona gidip bir üst makama olayı anlatır. Olay ilginçleşir. O üst makam da tutar üniformalı birini arar. Konuşmalar olurken ellerine diğer telefonu alıp başka makamları olayı intikal ettirmeleri dikkat çeker. En son olayla ilgilenen üniformalı fabrikanın olduğu bölgenin dosyasını altlarından ister. Kucak dolusu dosyalar arasında özel gizli ajanların listesi ve dosyaları da vardır. Devreye bunlar sokulur.

Bizim haber almak için çorap satan, işportacılık yapan yerli sivil aynasızlar gibi gizli ajanlar haber toplamaya başlar. Hoşnutsuzlukları artan işçiler arasında sınıf bilinçliler durumların kelek olmaya başladığını artık grev yapmanın kaçınılmaz olduğunu söyler. Fabrikadan kovulan ve hırsızlıkla suçlanan bir işçi gururu kırılıp onuruna leke sürüldüğü için fabrikada kendisini kemerine asarak intihar eder. Çalışan işçiler galeyana gelirler. Tam ne yapacaklarını kestiremezken Bolşevik Partili ileri işçilerden iki kişi oracıkta insiyatif koyarak işçileri yönlendirip işi bırakma eylemine girişirler. Beklenen an gelmiş, bir işçinin intiharı greve giden yolu tetikleyip kıvılcımı ateşlemiştir.

Altı bölüm halinde sunulan ölümsüz yapıtta kısa sürede örgütlenip protestolarını herkesin katıldığı bir greve dönüştüren işçiler, partili önderleri sayesinde bir talep listesi hazırlayacaklardır. İdareye iletilen talepler ağır ve olumsuz iş koşullaırnın düzeltilmesi, yüzde otuz zam, çalışma saatlerinin sekiz saatle sınırlandırılması gibi genel ekonomik isteklerdir. Bir araya gelen patronların talep listesi ile neler yapacakları az çok tahmin edilebilir. Grev uzayacak, patronlar talepleri reddedecek, devreye kendi provokatörlerini sokacak, sonunda da çarın valisinden ve yetkili makamlarından alınan resmi destek ile grevcilerin üzerine vahşice gidilecek, gerçekleştirilen katliamlarla işçilerin saptanan devrimci önderleri birer birer etkisiz hale getirilecek ve grev zorbaca sonlandırılacaktır.

Stachka – Grev bir sinema klasiği. Kült filmi yöneten ve yazan Sergei Michailowitsch Eisenstein. Diğer senaristler Grigoriy Aleksandrov, Ilya Kravchunovsky ve Valerian Pletnev. Oyuncuların bazıları Maksim Shtraukh, Grigoriy Aleksandrov, Mikhail Gomorov, Ivan Klyukvin, Aleksandr Antonov, Yudif Glizer, Vladimir Uralskiy, Vera Yanukova, vs.

28.03.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular