15.9 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeIm Westen nichts Neues - Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

Im Westen nichts Neues – Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

Her şeyden önce karşımızda bir sinema klasiği var. 1930 yılında yapılmış ve o yıl Oscar ödülünü alan filmlerden biri olma özelliğini taşıyor. Filmi önemli yapan o kadar eski olması değil, bir savaş karşıtı klasiği olması onu tam bir kült film yapmış. Romanı okuyanlar esere mümkün olduğunca sadık kalınmaya çalışıldığının hakkını vereceklerdir. Yayınlandıktan bir yıl sonra filmleştirilen bu roman 50 dile birden çevrilmiş, yazarı Erich Maria Remarque’ı dünyaca ünlü bir yazar yapmıştır. O ünlü Nazilerin kitap yakma töreninde payına düşeni yeteri kadar alacaktır.

Savaş karşıtlığı böyle söylenince ne entel bir laf gibi duruyor. Dünyada milliyetçiliğin, ucuz vatan millet sakarya, bayrak, cami, şehit, baki devlet, kutsal vatan muhabbeti tam gaz devam ederken Avrupa’daki milliyetçiler de farklı söylemlerde bulunmuyorlar. Sahi 1930’da bizde sinema var mıydı? Neyin, kimin filmleri oynatılıyordu? Hangi türden romanlar okunuyordu? Yıl 2019 var mı bildiğiniz yerli malı savaş karşıtı bir roman, hani öyle dünyaca tanınmış, kült mült olmuş. Yazarlık da bizde sinema gibi ayaklar altında. Hani niye geriyiz hocam diye yırtık dondan çıkarcasına sorarlar ya, küçük bir yanıt olsun istedim.

Birinci Dünya Savaşı başlamıştır. Film askeri bir geçit töreni ile başlar. Mahallenin postacısı Himmelstoss (John Wray) ertesi gün üniformasının değişeceğini, savaşa, cepheye gideceğini mektup bıraktığı Hr. Meyer’e (Edmund Breese) söyler. Yedek kuvvetlerde çavuş olmak üzere çağrılmıştır. Geçit törenindeki askerlere sevgi gösterisinde bulunan vatandaş kendinden geçmiş bir coşku sergiler, törende önlerinden geçen askerlere çiçekler atar, ellerinden tutarlar, oradan oraya koşuşturup dururlar. Ortalıkta tam bir karnaval havası vardır.

Dışarıda olup bitenleri bir sınıfın camından izlerken, liseli gençlere öğretmenlerinden biri, vatan savunmasına katılmaları için bolca ateşli bir nutuk atmaktadır. Aklıma çoluk çocuğu kelle sayısı olunca vatan sağolsun diyen cahil anne-babalar gelir. Kimin vatanı, kimlerin vatanı? Savaş yüzünden her türlü satışlardan nice kârlar elde edenlerin vatanı mı, zır cahilliğinden sahiden kendisine ait olduğunu zannettiği kimin olduğu muamma topraklar mı? Hoca kurnazca çocukları örgütleyenlerden veya özel harp dairelerinde yapıldığı gibi beyin yıkama uygulamalarının başarılı elemanlarından biri olduğundan değil, cahil milliyetçiliğinden bunu yapar. Değil öğretmenlik yaptırılacak, okulların bin kilometre yakınından geçmesi yasaklanması gereken tiplerden biridir. Öyle kışkırtır ve baskı altına alır ki zavallı gençleri, tüm sınıf cepheye, savaşa gitmek için askere yazılmalıdır.

Öğrencilerden başta Kropp, Müller (Russell Gleason) ve Paul Baumer (Lew Ayres)’a direk hitap ederek onları kışkırtır. Bu isimleri duyan gençler birbiri ardı sıra ayağa kalkarak beni de sayın diye coşar dururlar. Askere sınıfça giden kalabalık, üniformalarını alır, bir eğlenceye gittiklerini zannederler. Mahallenin postacısı ile orada karşılaşınca nasıl da sevinirler. Ama Çavuş Himmelstoss laubaliliğe izin vermeyecek onları çamur ve su dolu yerlerde sürükleyecek, keyfi yat kalk talimleri yapacaktır. Çavuş’a gençler daha fazla dayanamayınca güzel bir oyun oynayıp intikamlarını almalarının akabinde hemen ertesi gün sıcak cepheye gönderileceklerdir.

Gencecik ana kuzuları savaşın vahşetini, bombalamaları, susmak bilmeyen kurşunların sesini, yavaş yavaş ölümleri, açlığı, bitleri, fareleri ve sonunda karşı karşıya düşmanla bire bir çarpışmayı öğrendiğinde o naiv, saf ve toy halleri kısa süre içerisinde tarih olacaktır. Mükemmel bir film. Zamanın ötesini başarıyla aşmış, insanlığın değerli ortak mirasına beynelmilel güzel bir örnek.

Im Westen nichts Neues – Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok filmini Lewis Milestone yönetmiş. Senaryo yazarları Maxwell Anderson, George Abbott, Del Andrews. Oyuncuların bazılaı şunlar: Louis Wolheim, Arnold Lucy, Ben Alexander, Scott Kolk, Owen Davis Jr. , Walter Rogers, William Bakewell, Richard Alexander, usw.

16.02.2019

Vorheriger ArtikelHamburg’dan Esintiler Çıkarken
Nächster ArtikelStachka – Grev

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular