14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeSophie Scholl - Son Günler

Sophie Scholl – Son Günler

Sophie Scholl (Julia Jentsch) kız arkadaşı Gisela Schertling (Lilli Jung) ile kulaklarını radyoya dayamış İngilizce bir parçayı neşeli bir şekilde birlikte söylemektedirler. Sophie‘nin aklına birden gitmek zorunda olduğu gelir. Gisela Sophie‘nin ağabeyi Hans Scholl‘un (Fabian Hinrichs) kız arkadaşıdır. 1943 yılının başlarındayızdır.

Sophie illegal bir buluşmaya gider. Bir evin bodrum katında Beyaz Gül diye adlandırılan grup bir araya gelmiş, biri bildiri yazarken diğeri zarflara koymakta, bir diğeri çoğaltmakta, birisi de basmaktadır. Sophie bildirinin birinden doğu cephesinden gelen haberleri okur. 330 bin Alman askeri ulu diktatörün pisi pisine ölüme gönderdiği insanların sayısının bir kısmıdır. Ağabeyi okumayı bırakıp Willi Graf‘a (Maximilian Brückner) yardım etmesini söyler. Kollektif çalışmayı seven üniversiteli gençlerin işlerini bitirene kadar ne sigara, ne alkol ne de kahve içmedikleri dikkat çeker.

Birden sekter bir şekilde Hans postayla gönderilen bildirilerin arta kalanlarını ertesi gün üniversitede dağıtacağını açıklar. Willi şiddetle karşı çıkarak bunun bir çılgınlık olduğunu söyler. Gestapo yaptıkları duvar yazıları yüzünden zaten alarm durumundadır. Alexander Schmorell (Johannes Suhm) bildirileri bir köşeye koyup yeni gelecek zarflara koymayı önerir. Kağıt kıtlığından yeni zarfların gelmeyeceğini Hans söyleyerek kararını tekrarlar. Ateşli bir tartışma başlar neden bildirilerin şimdi dağıtılması gerektiği üzerine. Tartışmada Stalingrad‘da Alman ordusunu bozguna uğratan Bolşeviklerden nasıl da nefret ettikleri anlaşılır. Karşımızda sadece anti-faşist bir örgütsel yapılanma vardır hepsi o kadar. Hans‘ın kararlılığı baskın çıkar. Sophie‘de ona yardım edeceğini açıklar.

Tarihe mal olmuş bu olay dönemin sorgulamalarına, tanık ifadelerine, dahası kayıda geçmiş ne varsa bunlardan yararlanılarak yapılmış. Alman dostlar bile sık sık yakınırlar Alman oyuncuların sinema filmlerinde konuşma biçimlerine. Sessiz ve fısıltılı konuşan bir Almana ben onlarca yıldır buradayım henüz denk gelmedim derim. Onlarsa güler, ben doğuştan Almanım ben de görmedim derler. Film Nazi hakimin mahkeme esnasında gençleri sorgulaması esnasındaki sahneler çıkartıldığındaö oldukça yavan, kof, neredeyse kiliseyi övecek derecede hem de. Oysa tarih protestan kilisesinin de Nazilerle birlikte „Yahudilerden Satın Almayın!“ dediğini, çoğu papazın Hitleri seçtiğini, Nazilere nasıl da hayranlık duyduklarını, Yahudiler hakkında nasıl da kin ve nefret dolu yayınlarla çağrılarda bulunduklarıyla dolu.

Scholl kardeşler ve arkadaşlarının duruşlarına insani anlamda sahip çıkılmak zorunda. Ama bu uyduruk film de uymayan, gerçekle uyuşmayan bir çok şey var. Bir Gestapo sorgucusu düşünün kızcağızla bir satranç oynamadığı kalmış. Oysa işkencesiz sorgusu yoktu Gestaponun. Ağabeyine ağır işkenceler ederken Sophie‘nin kılına dokunulmaması garipti. Sonra söylemlerin salt vicdana indirgenmesi de garip. Bilgisi olmayan insanın vicdan anlayışı, savunması gereken değerler nereden gelecek, abuk subuk felsefi bir anlayışın savunusu bize Nazi karşıtı kutsal fikirlermiş gibi lanse edilmeye çalışılmış.

Direniş tarihine adlarını altın harflerle yazdırmış bu iki üniversiteli kardeşin ve arkadaşlarının filmi bence daha etkili, çarpıcı ve derinlikli olmalıydı. Oldukça yetersiz performanslardan başka birşey yoktu. Ben bir tek Lehmann isimli gardiyanı beğendim. En gerçekçi bana o geldi. Yazık olmuş onca emeğe.

2005 yılı yapımı Sophie Scholl – Son Günler filminin yönetmeni Marc Rothemund. Senaryo yazarı ise Fred Breinersdorfer. Oyuncular Alexander Held, Johanna Gastdorf, André Hennicke, Florian Stetter, Jörg Hube, Petra Kelling, Wolfgang Pregler, Johannes Herrschmann.

06.02.2019

Vorheriger ArtikelThe 3rd Man – Üçüncü Adam
Nächster Artikelİklimler

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular