14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeThe 3rd Man - Üçüncü Adam

The 3rd Man – Üçüncü Adam

II. Dünya Savaşı’nın hışmına uğramayan Avrupalı başkent yok gibidir. Viyana’da bunlardan biridir. Film şehrin yıkık dökük virane görüntüleri ile başlar. Hemen her şey karaborsada mevcuttur, tabii paranız var ise. Tarihi şehir İngiliz, Fransız, Rus ve Amerikalıların yönettiği dört bölgeye bölünmüş. Şehrin merkezinde ise birbirlerinin dillerini bilmeyen bu dört kuvvetin polisleri ortak devriye gezmektedirler. Boşuna “kara film” dememişler. Siyah beyaz olmasının dışında görüntüler de insanın ruhunu karartacak niteliktedir.

Viyana’ya bir trenle belkide cebindeki son parasıyla biletini satın almış Amerikalı meteliksiz bir yazar gelir, Holly Martins (Joseph Cotten). Ucuz kovboy romanları yazarını hemen hiç kimse tanımamaktadır ama adam da yazar ruhu vardır. İlk görüşte yazar olduğu anlaşılacak tiplerdendir. Çocukluk arkadaşı Harry Lime (Orson Welles) ona bir iş teklifinde bulunmuş, Holly’de çıkıp bu yüzden Viyana’ya gelmiştir.

Holly kendisini karşılamaya gelen kimseleri görmeyince, Stiffgasse 15 numaraya yani arkadaşının kaldığı eve gelir, onu kötü bir sürpriz beklemektedir. Apartmanın kapısına vurur, zili çalar kimseler yoktur. Kapıcı çat pat ingilizcesiyle onun on dakika geciktiğini, tabutu götürdüklerini söyler. Harry Lime hemen kapının önündeki bir trafik kazasında ölmüş ve cenazesi bir az önce kaldırılmıştır. Kapıcı olup bitenleri gördüğünü söyler. Sonrada mezarcılar için üzgün olduğunu toprağın kırağı yüzünden şimdi çok sert olduğundan yakınır.

Sadık dost Holly soluğu mezarlıkta alır. Bir tabut toprağa verilirken rahip kutsal kitapdan dualar okuyordur. Holly orada yakınlarda dikilen birine cenazenin kimin olduğunu sorar, adam da biz onu Lime olarak tanırdık, der. Kalabalığa giden Holly iki adamın dikkatini çeker. Şapkasını çıkartan meteliksiz yazar orada üzüntü ile dikilen kadını görür. Tabut gömülür, üzerine toprak atma işlemi başlar, rahip daha sonra orada dikilen kadına başsağlığı diler ve oradan ayrılır. Holly arkadaşına son görevini yerine getirir ve oradan ayrılırken cenaze merasiminin yakınlarında onları gözetleyen adam tarafından izlenir. Meşin pardesülü adam ona şehre gidiyorsa onu bırakabileceğini söyler. Adam kendisini Binbaşı Calloway (Trevor Howard) olarak tanıtır. Çaktırmadan adamı sorgulayan asker durumdan vazie çıkartır ve meteliksiz yazarı birer içki almaya davet eder. İçki bütün kötülüklerin anasıdır diye boşuna dememişler. Babası belli olmayan şişe bitmeye yakınken Holly hem dönüş biteli alarak, hem de bir yumruk yiyerek Calloway’in yanından ayrılacaktır.

Çavuş Paine (Bernard Lee) yazarı tanıyan biridir, birkaç kitabını okumuştur. Çavuş komutanının emrini dinler ve yazarı kalacağı otele götürür ve kayıt yaptırırlarken onu bir yayıncı ile tanıştırır. Tam yayıncı ile gevezelik edip odasına merdivenlerden çıkarken otel görevlisi Holly’e telefon geldiğini söyler. Baron Kurtz (Ernst Deutsch) adında biri onu arıyordur. Arkadaşı Lime hakkında onunla konuşmak istediğini söyleyince Holly onu otele davet eder. Avusturyalılar otellere gidememektedirler, yasaktır, ama onunla Mozart Cafe’de bulıuşmayı önerir. Onu nasıl tanıyacağını sorunca elinde yazarın bir kitabı ile geleceğini söyler.

Böylelikle bizim meteliksiz yazar kendisini engel olamayacağı olaylar silsilesi içerisinde bulur. Harry nasıl ölmüş veya öldürülmüştür, esrarengiz kadın kimdir, Binbaşı Calloway yazarın ölen arkadaşı hakkında neden o denli olumsuz düşünmektedir, olayların ana düğümü nedir ve Holly bunu nasıl çözecektir? Daha nice soru işaretinin yanıtı bu kara film klasiğinin içerisinde.

1949 yılı yapımı The 3rd Man – Üçüncü Adam filmini Carol Reed yönetmiş. Yazar Graham Greene’nin aynı adlı yapıtından sinemaya uyarlanan eserin senaryo yazarları Graham Greene, Carol Reed, Alexander Korda ve Orson Welles. Oyuncuların bazıları Alida Walli, Paul Hörbiger, Siegfried Breuer, Erich Ponto, Wilfrid Hyde-White, Hedwig Bleibtreu, vs.

17.03.2019

Vorheriger ArtikelReds – Kızıllar
Nächster ArtikelSophie Scholl – Son Günler

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular