27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartHomeShoplifters - Arakçılar

Shoplifters – Arakçılar

Kibar olsun diye Türkçeye araklayanlar anlamında çevrilmiş olsa da kahramanlarımız düpedüz hırsız ve dolandırıcıdırdırlar. Öyle vurguncu, fırsatçıdan çok daha ziyade hayatta kalmak için araklayanlardandırlar. Osamu Shibata (Riri Furanki) oğlu Shota (Jyo Kairi) ile birlikte hırsızlıktan evlerine dönmektedirler. Çocuk şampuan çalmayı unuttuğu için kendi kendine kızsa da baba o soğuk havada birkaç gündür dikkatini çeken küçük bir kız çocuğunun, Yuri Hojo (Miyu Sasaki) yardıma ihtiyacı halini görür ve eve götürür. Karısı Nobuyo (Sakura Ando), nine Hatsue (Kirin Kiki) ve hala Aki (Mayu Matsuoka) ile hep birlikte akşam yemeği yenir. Yuri ile tanışılır ve akabinde onun evine bırakılması kararlaştırılır. Ama tam evlerinin önünde Nobuyo, Yuri‘nin anne ile babasının kavgasını dinler, küçük çocuğu nasıl da istemediklerine kualk misafiri olur. Yuri böylelikle düpedüz evin evlatlığı, yeni üyesi olur çıkar.

Osamu geçiçi olarak bir inşaatta çalışmaktadır. Nobuyo ise bir kuru temizleme atölyesinde ütücülük yapmaktadır. Aki ise daracık aynalarla kaplı bir peepshow kulübünde parasını kazanır. Nine Hatsue ise bulundukları küçücük dairenin sahibidir ve merhum eşinden kalan emekli maaşıyla geçinmektedir. Filmin ilerleyen yerlerinde maaaşını alır almaz para otomatlarına gittiğine ve Aki‘nin ailesinden her ay maaşının yarısı kadar para aldığına şahit oluruz. Yine de ailenin büyüğü, sevgi ve şefkatini kimselerden esirgemeyenidir. On yaşındaki Shota ise Osamu‘ya onca ısrara rağmen bir türlü baba dememektedir. Kendisinden beş yaş küçük Yuri ile birden kardeş olmayı kabullenmez ama çabuk ikna olur. Yuri ise ancak iki ay sonra kaybolduğu anlaşılır. Yokluğundan şüphelenen bir komşu sosyal hizmetlere haber vermiştir. Anne baba onca zamandır kızları ortalıkta olmasa bile zerre kadar ilgilenmemişlerdir.

Aile onca işi gücü olmasına rağmen geçim sıkıntısı çekmekte bu yüzden de çalmayı hak görmektedir. Ev halkı da bunu mutlu mesut kabullenmiş kendi haline günleri devirmektedir. Yuri‘nin televizyonda haberlerde çıkmasından sonra saçı kesilir ve kendi seçtiği başka bir isim bulunur, Yuri artık Lin olur. Tokyo milyonluk bir şehirdir. Dışarısı ne kadar soğuk, ürkütücü ve yalancı kurallarla sımsıkı sarılmış ise bizim küçük aile o kadar bir birine sevgi ve şefkatle bağlı, hırssız, kavgasız günlerini devirmektedirler.

Büyük kardeş küçük kardeşi de hırsızlığa alıştırırken dükkan sahibinin biri bunun farkına varır ve Shota‘ya kardeşini bu işlere bulaştırmamasını tavsiye eder. Çocuğun kafası karışır. Sonrasında da bir ağabeyin yapması gereken her şeyi yapacak, başka bir vaka da ufaklık tam yakalanacakken kendince olaya müdahale edecek, aynı zamanda mutlu mesut kendi halinde geçinip giden ailenin ipliğini pazara çıkartacaktır. Gerçekleri biz de öğrendiğimizde şaşırıp kalırız.

İnce bir komedi ile sarılmış Shoplifters – Arakçılar 2018 yılı yapımı. Yönetmen Hirokazu Koreeda aynı zamanda senaryo yazarı. Kalan diğer oyuncular Sôsuke Ikematsu, Yûki Yamada, Moemi Katayama, Daisuke Kuroda, Kazuaki Shimizu, Izumi Matsuoka, Katsuya Maiguma, Hajime Inoue, Aju Makita, vs.

25.02.2019

Vorheriger ArtikelHa Jin: Der Unruhestifter
Nächster ArtikelReds – Kızıllar

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular