9.8 C
Hamburg
Dienstag, Oktober 27, 2020
Start Kultur Kino Zımba Gibi Delikanlı

Zımba Gibi Delikanlı

Zımba Gibi Delikanlı

Berduşa ve serseriye benzemeyen fötr şapkalı ve Alain Delon filmlerindeki gibi yazlık pardesülü genç bir adam sokaklarda dilenmekte, dolaşmakta, yatıp kalkmakta, sağa sola ve karşılaştığı kadınlara aval aval bakmakta, gününü gün etmektedir. Kimdir, nedir, necidir bilemeyiz sadece tahmin ederiz. Günlerden bir gün çocuk parkının birinde salıncakta sallanırken eşcinselin biri musallat olur, onula birlikte olursa iş, aş, para vaadinde bulunur. Bizimki adamı tersler ve parktan ayrılır. Bu bardağı taşıran son damla olur. Artık teslim bayrağını çeker ve sokaklara rest çeker. İster istemez neden adam gibi iş aramıyor, bir yerlere tutunmaya çalışmıyor diye sormadan edemezsiniz.

Yılmaz (Yılmaz Güney) isimli bu genç tanıdığı Halil’e (Tuncer Necmioğlu) gider, artık dayanacak gücü kalmadığını onun dediğini yapmaya hazır olduğunu söyler. Yani artık kötü adam olmaya karar vermiş, pis işlere bulaşmaya hazır ve nazır olduğunu ilan etmiştir. Halil ile o gece pavyonun birine takılırlar. İş ertesi gündür. Halil’in birer kadın atma teklifini Yılmaz reddeder, kendisini sokaklara vurur.

zimba.jpg
Yaşlı bir mutemet sonradan öğreneceğimiz doksan bin lirayı bankadan çekip fabrikaya götürmektedir. Ya da tam tersi. Yılmaz hızla koşarak adamın arkasından gelir ve ıssız bir sokakta elindeki çantayı kaparak kaçmaya çalışır. Bildiğimiz kapkaççılığın sefil örneklerinden birine tanıklık ederiz. Adamı düşürüp çantayı kapan Yılmaz pişman olur, parayı geri adama vermek ister. O anda Halil belirir, ikisi itişip kakışırken düşen yaşlı adam silahını çeker. Bunu gören Halil tabancasını çıkartır. Karşılıklı ateş ederler. İkisi de yıkılır kalırlar. Yılmaz çanta ile ortalıktan kaybolur.

Mahalleli ve polisler olay yerine damlarken Yılmaz uygun bir yerde paraları pardesösünün cebine koyar, çantayı bir yere atar. Soygun olayına el koyan polislerin amiri (Hüseyin Peyda) ile tesadüfen yolda karşılaşırlar. İstanbul o zamanlar büyük pardon kalabalık değildir. Polis amiri Yılmazların evinde büyümüş, anne babası ona kendi çocukları gibi bakmışlardır. Yılmaz’ı yanından ayırmaz. Nöbeti teslim edip sonrasında eğlenmek ama önce gittiği yere beraberinde götürmekte ısrar eder, onu kolay kolay bırakmayacaktır. Amirden ihtiyar adamın öldüğünü, Halil’in komada olduğunu öğrenir. Emniyette Yılmaz’ı yalnız bırakan amir işleriyle meşgulken polisler başka bir vakadan şüphelendikleri Yılmaz’ın üzerini aramak isterler. Tam o esnada amir odaya dalar ve engel olur.

Akabinde vurulan adamın ailesine giderler. Yılmaz gördükleri karşısında bin pişmanlık duymaktadır. Akşam beraber kafaları çekerler. Büyüğü Yılmaz’a adam gibi bir işe girip çalışmasını, efkârının ve kafa karışıklığının sona ereceğini tembihler. Anaocağına ya da babaevine döner. Annesi iki hafta yoktur. Anahtarı komşu kızı Zeynep’e (Nilüfer Aydan) bırakmıştır. Babası ve diğer kardeşleri yoktur. Zeynep aynı zamanda Yılmaz’ın uzatmalı aşkıdır.

Yerli bir Raskolnikof ile karşı karşıyayızdır. Bir yandan derin vicdan azabı çeken Yılmaz, diğer yandan iyileşip ayağa kalkan ve paranın peşine düşen Halil ve patronuyla adamları, diğer yandan manevi ağabeyi polis amiri ve Zeynepli mahallesi arasında gider geliriz. Filmin sonunda Yılmaz ölür mü kalır mı, polise pişmanlığından dolayı çoktan teslim ettiği paranın peşine düşen kötü adamların kaçırdığı Zeynep’i kurtarır mı maalesef bilemeyiz.

1964 yılı yapımı filmin görüntülerinde sorun olmasa da sahnelerin kesilip birleştirilmesi ve özellikle seslendirme dehşet boyutlarda. Filmin yönetmeni ve senaristi Remzi Jöntürk, diğer oyuncular ise Feridun Çölgeçen, Alev Koral, Samim Meriç ve Dündar Aydınlı.

06.01.2019

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

EU-Kommission startet öffentliche Konsultation zu Lieferketten und nachhaltiger Unternehmensführung

Die EU-Kommission will Nachhaltigkeit entsprechend dem europäischen Grünen Deal stärker in der Unternehmensführung verankern und hat dazu Montag eine öffentliche Konsultation eingeleitet. „Nachhaltige Unternehmensführung...

Korona kuralları kapsamında Sevil’la Bar’da müzik keyfi yaşanıyor

ALMANYALILAR - Almanya'nın liman kenti Hamburg'da korona kuralları kapsamında müzik keyfi devam ediyor. Hamburg'un Sternschanze semti yakınında Kleiner Schaeferkamp 36, 20357 Hamburg adresinde kısa...

Vor 70 Jahren kaufte Daimler-Benz den Unimog

Am 27. Oktober jährt sich der Jahrestag der Übernahme des Unimog durch die Daimler-Benz AG zum 70sten Mal. Dieses Datum ist somit die Geburtsstunde...

Samsun´da palamut tezgahlarda 15-20 liradan satılıyor

Karadeniz'de sezonu sona ermek üzere olan palamut tezgahlarda 15-20 liradan satılıyor. Karadeniz'de bu sezon bol miktarda avlanan ve yerini hamsi ve çinekopa bırakmaya hazırlanan palamut,...