10.3 C
Hamburg
Dienstag, Oktober 20, 2020
Start Home Oorlogswinter - Kış Ortasında Savaş

Oorlogswinter – Kış Ortasında Savaş

Oorlogswinter – Kış Ortasında Savaş

1945 yılının ocak ayında Hollanda‘da küçük bir yerleşim yerindeyiz. Buz tutmuş odasının camını kazıyarak dışarı bakan 14 yaşındaki Michiel (Martijn Lakemeier), şaşkınlıkla alev topuna dönmüş düşmekte olan bir uçak görür. Düşen ve patlayan uçağı gören bir Alman askeri ağacın birinde paraşütüyle asılı birni görür ve silahlar patlar. 2008 yılı yapımı Oorlogswinter – Kış Ortasında Savaş böyle başlar.

Ertesi sabah Michiel arkadaşı Theo (Jesse van Driel) ile birlikte uçağın yakılarındayken Alman askerleri tarafından görülürler. İki afacan kaçar, Alman askerler kovalarlar. Heyecanlı bir takipten sonra arkadaşı kaçabilse de Michiel yakalanır ve babası, kasabanın belediye başkanına Johan van Boskom‘a (Raymond Thiry) teslim edilir. Oğul babasına Nazilerle işbirliği yaptığı için içten içe kızgın ve öfkelidir. Yine de onlara yanındaki arkadaşının kim olduğunu söylemez, yalnız olduğunu iddia eder. Michiel serbest bırakılır babası ile eve gelir. Aynı zamanda komşuları olan Theo daha sonra gelip neler olup bittiğini, onun adını verip vermediğini sorar. Michiel düşen uçağın yanında bir kol saati, Theo ise başının üzerinde döndürmekten hoşlandığı bir hortumu beraberinde almışlardır. Theo hortumdan çevrilirken çıkan sesten hoşlanmaktadır.

2.jpg

Gecenin bir yarısı Michellere esrarengiz bir adam gelir. Uyanan çocuk amcası Oom Ben‘in (Yorick van Wageningen) geldiğini görür ve çok sevinir. Michiel‘in annesi ve ablası Erica (Melody Klaver) ve baba Johan onu kapıda karşılarlar. Ufaklık amcası ile aynı odada kalmak için diretir. Akrabalar sohbet ederken amcasının bavulunu odasına çıkartan Michiel merakından bavulu kurcalar ve amcasının silahını ve bir valiz dolusu yiyecek karnesi bulur.

Sabah uyandığında babası ile amcasının sohbetlerine kulak misafiri olur. Ben Johan‘dan istediklerini alamayınca onu tarafsızlıkla ve çok zayıf olmakla suçlar. Komşularının diğer oğlu Dirk (Mees Peijnenburg) gelip ona bir zarf verir. Başına eğer bir iş gelir ve geri dönmez ise eğer zarfı birine vermesini söyler. Gün boyu zarf yanında ortalıkta dolaşan çocuk bir şeylere yaramanın sevincini yaşar. Akşam evde aile üyeleri mutlu mesut bir müzik parçası eşliğinde dans ederlerken komşuların evi basılır ve gözaltına alınmalar olur. Belediye Başkanı gidip tutuklamaları engeller. Daha sonra oğluna Dirk‘in pusuya düşürülüp bir başkasıyla tutuklandığını anlatır.

İster istemez küçük de olsa örgütlü bir direniş ağının içerisine düşen çocuk zarfı ileteceği şahıs da katledilince olaylara direk müdahale eder. Birkaç gün önce düşen uçaktan yaralı kurtulmuş Jack (Jamie Campbell Bower) isimli İngiliz bir pilot vardır. Ona ulaşılıp yardım edilmelidir. Micheil için zorlu ve çetin bir savaş başlar. Korkusuz yiğit genç, o kışı atlattığında artık büyümüş yetişkin biri olmayıp tam tersine, çocukluğuna kaldığı yerden devam etmeye başlayacak, Theo‘nun kendisine uzattığı hortumun garip sesiyle kendisinden geçecektir.

Savaşı, direnmeyi, ihaneti, ölümü, acıyı, öldürmeyi ve zaferi bir çocuğun gözünden aktaran bence sinema klasiği sayılabilecek seviyeli bir film. Oorlogswinter – Kış Ortasında Savaş filminin yönetmeni Martin Koolhoven. Film Jan Terlouw isimli yazarın novellası. Sinemaya uayarlayan senaristler Martin Koolhoven, Paul Jan Nelissen, Mieke de Jong. Oyuncuların diğerleri Anneke Blok, Dan van Husen, Ad van Kempen, Tygo Gernandt, Ben Ramakers, Emile Jansen, Alja Hoeksema, Sascha Flengte, vs.

05.02.2019

 

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Uzmanından „meme kanserine karşı spor ve Akdeniz usulü beslenme“ önerisi

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atakan Sezer, düzenli spor ve bitkisel kaynaklı yağlarla Akdeniz usulü beslenmenin...

Mercedes-Benz und Fashion Open Studio setzen sich gemeinsam für mehr Nachhaltigkeit in der Mode ein

Um die nächste Generation herausragender Designtalente zu unterstützen, geht Mercedes-Benz eine Partnerschaft mit der weltweit tätigen, britischen Non-Profit-Organisation Fashion Open Studio (FOS) ein, die...

Almanya’da koronavirüs test laboratuvarlarının kapasitesi yetersiz

Almanya’nın başkenti Berlin’in Neukölln İlçesi Belediye Başkan Yardımcısı Falko Liecke, Berlin'de günde 55 bin civarında yapılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testini hızlı bir şekilde...

CDU’dan Barış Karabacak Uetersen’de Belediye Başkanlığı için yarışacak

ALMANYALILAR - Alman Hristiyan Demokrat Partisi (CDU), Almanya Schleswig-Holstein Eyaleti Uetersen kenti belediye başkan adayı Türkiye kökenli 32 yaşındaki Bariş Karabacak'ı seçim heyecanı sardı....