15.5 C
Hamburg
Montag, Juni 21, 2021
StartHomeThe Great Dictator - Büyük Diktatör

The Great Dictator – Büyük Diktatör

1940 yılı yapımı film Almanya‘da ilk defa 1958 yılında gösterime girebilmiş. Dünya çapında hit olma tarihi ise 1973. Film I. Dünya Savaşı‘nda bir cephede başlar. Tomanya ordusuna mensup askerler siperde yoğun bombardıman altında oradan oraya koşuşturuyor, sağa sola ateş ediyorlardır. Savaşı bitirebileceğine inanılan „Koca Bertha“ diye adlandırdıkları dev bir topları vardır. Üç beş kişi zar zor topun mermisini yerleştirirler. Topun ipini çekerek fitili ateşleyecek şahıs oldukça gariban görünümlü bir askerdir (Charles Chaplin). Bomba gider uzaklarda bir yerde arazide küçük bir kulubeyi havaya uçurur. Yani atış tam bir fiyaskodur. Sonrasında bu askerin bir dolu sakarlıklarına şahit oluruz. Asker yine de yaralı bir pilotu kurtaracak, onu uçağına yerleştirip memlekete getirecektir. Uçak düştüğünde ikili yine de kurtulurlar, savaş bitmiş, yenilmişlerdir.

Rotatifler döner, barış tasdiklerinir, bizim sakar asker bir hastanede yatağa yatırılır. Aradan yıllar geçer ülkede kriz başlamış ve ayaklanma çıkmıştır. Hynkel‘in partisi iktidarı gasp etmiştir. Bu arada Yahudi olduğu söylenen bizim sakar asker, hafizasını yitirmiş bir halde yıllarca hastanede kalmıştır. Hynkel ülkeyi demir bir yumrukla idare ederken bizim asker tahliye olur. Ülkesi artık çok değişmiştir. Özgürlükler askıya alınmış, her yerde Hynkel‘in sesi duyulmaktadır. Hynkel garip bir dilde aralarına Almanca sözcükler sıkıştırılmış halde konuşurken onun bizim sakar askere ne kadar da benzediğine şahit oluruz. Tek yumurta ikizleri gibidirler.

Hynkel (Charles Chaplin) konuşmasını bitirip sarayına dönerken yanındaki yaverine konuşmam nasıldı diye sorar. O da Yahudilerle ilgili kısmının çok daha vahşice olabileceğini, yumuşak bulduğunu söyler. Sonra da açıklar, eğer insanlar Yahudilere daha çok öfkelenirlerse açlıklarını unutabilirler, diye akıl verir. Hynkel hak verir ve son günlerde gettoların sessizliğinden yakınır. Sonrasında kendimizi  Yahudilerin yaşadıkları bir gettoda buluruz. Kapalı bir berber dükkanın camına „Jew“ yani Yahudi yazısı boyayla yazılmıştır. Bu berber dükkanının sahibi bizim sakar asker çıkacaktır.

Diktatör her geçen gün güçlenirken Yahudi Berber‘in hayatına komşusu elindeki tavayı silah gibi kullanan çamaşırcı kadın (Paulette Goddard) girecektir, yine de gettodaki insanlar Fırtına Birliği‘ne bağlı askerlerin baskıları altında yaşamak zorunda kalacaklardır. Bir ara mahalledeki askerlerin elinden bizim berberin imdadına, hayatını kurtardığı pilot Schultz (Reginald Gardiner) yetişecektir. Schultz sayesinde bir nevi dokunulmazlık elde edecektir. Film böyle sürüp gider. Diktatör güçlendikçe güçlenir, Bacteria Diktatörü Napaloni (Jack Oakie) ile ittifaka girişir. Filmin sonu mümemmelden öte sinema tarihine geçmiştir. Büyük bir sakarlıkla bizim berber bu defa Hynkel‘in yerine getirilecek ve o sanat tarihine geçen unutulmaz söylevini gerçekleştirecektir.

Filmin II. Dünya Savaşı‘nın devam ettiği yıllarda çekildiğini düşünürsek büyük bir cesaret ve onur örneğidir. İçinde ironi, drama, gülmece, bolca alay, ti ye alma, kara mizah, yergi, sanatın gücü, sinema ne ararsanız var. The Great Dictator – Büyük Diktatör filmini Charles Chaplin yazıp yönetmiş. Oyuncu kadrosunda şu isimler var: Henry Daniell, Billy Gilbert, Grace Hayle, Carter DeHaven, Maurice Moscovitch, Emma Dunn, Bernard Gorcey, Chester Conklin, vs.

06.03.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular