14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartHomeDogman

Dogman

Filme geçmeden önce bir anımı ilk defa burada siz takipçilerimle paylaşmak istiyorum. Filmin içeriği ile çok yakından ilgisi var çünkü. Altı yedi yaşlarındayım, Ankara-Cebeci‘de o zamanlar „Uzay Sineması“ vardı. Sinemanın önünde biz çocuklar resimli romanlar satar, satın alır veya değiş tokuş yapardık. Bu sinemada çalışan aynı bu filmdeki gibi Simoncino yapılı ve kafalı biri döverdi bizi. Kitapları yırtar, çocukları tekmeler veya yumruklardı. Hepimiz korkardık bu vahşi adamdan. Bir yandan sinemada çalışıyor, tanırsa film izletmez, içeri bırakmaz, diğer yandan Teksas-Tommikslerimize canı istediği zaman el koyuyor. Birgün bu yine bir grup çocuğa daldı, içlerinde ben de vardım. Kimin gücü yeter bu dev gibi gence? Kesin 17-18 yaşlarında biriydi. Ağlayarak ve burnum kanayarak eve giderken mahllede daha önceden tanıdığım devrimci bir abla sordu, samimi bir şekilde ben de anlattım. O da bana o kadar çok çocuk olduğumuzu, neden hep birlikte birleşip onun hakkından gelmediğimizi sordu? Bende lamba yanmıştı. Birkaç gün sonraki değiş tokuşta ilk örgütlendirmelerimden birini yaptım. Karar aldık bizim yerli Simoncino‘yu döveceğiz. Bu geldi bize saldırdı her zamanki gibi, önceden hazırladığımız sopa, vurulacak ne varsa on-onbeş çocuk buna iyice bir giriştik. Nasıl şaşırdı, ağlıyor yalvarıyor. Tesadüf bu ya, aynı akşam yine bizim mahallenin yetişkin belalılarından birine takılıyor o da bunu kıçından tornavidalamıyor mu? O zamanlar meğer raconmuş böyle artistleri kaba etlerinden bıçaklayıp havasını almak. Sonraki yıl ve aylarda bizimki tövbe edip bir daha çocuklara ve çizgi romanlarına karışmadı.

Gelelim filmdeki Simoncino‘ya (Edoardo Pesce). Otomat dükkanı işletmecisi Francesco (Francesco Acquaroli), kuyumcu Franco (Adamo Dionisi), lokantacı (Gianluca Gobbi) ve kahramanımız köpek berberi ve bakıcısı Marcello (Marcello Fonte), Simoncino‘nun üzerlerindeki baskıları artınca kafa kafaya verip ona karşı birşeyler yapmak isterler. Zira adam canı istedikçe birini dövüyor, bir diğerinden adeta haraç alıyor, vermeyince otomatlarını kırıyor, Marcello‘dan da uyuşturucu alıyor. Tabii parasız. Ortak bir fikirde karar kılamazlar.

Marcello ise zaten hayatın darbesini yemiş eşinden ayrı yaşayan, küçük kızı Alida (Alida Baldari Calabria) ile her fırsatta başka bir suya gidip dalgıç elbisleriyle yüzen, iyi bir baba olaya çalışan, zar zor kendisine bir işyeri açmış ve orada yaşayan, köpeklere bakan ve onları seven biridir. Arada bir arkadaşlarıyla buluşup halı sahada maç yapar, kokain satar.

Marcello belki de içeriden yeni çıkmış eski boksör Simoncino‘nun hem mahalle hem de çocukluk arkadaşıdır aynı zamanda. Uyuşturucu bağımlısı ve kabadayı birinin arkadaşlığından ne gelir? Elbette bela. Gariban ve ezik Marcello‘da belasını bulacaktır. Hırsızlığa giderken bile Simoncino onu kullanır. Yanındaki bir başka hırsızın küçük bir köpeği dondurucuya koyduğunu işiten Marcello işleri bittikten sonra gidip yarı donmuş köpeği hayata döndürmeyi başaracak kadar da gözü karadır. Ne kadar kişiliksiz ve aşağılık bir tip olsa da kendince prensipleri vardır. Köpekleri sevmek, arkadaşını satmamak gibi.

İnsanın korkularını bir başına yenebilmesi için dibe vurması, yani korkunun en son sınırını yaşaması gerekir. Ondan sonrasında korku yoktur onu yenmek vardır. Marcello‘nun da önce ta dibe düşmesi, korkuları ile yüzleşmesi gerekecektir. Nerede duracağını bilemeyen Marcello kendince bir çözüm bulacaktır. Sonrası en azından filmde zaferden öte garip bir erkekleşme, maçoların cirit attığı bir diyarda kendini ispat etme acizliğidir. Son yıllarda bana bu kadar keyif veren bir film izlememiştim. Bence tam bir sinema şöleni denilen bir yapıt. Marcello ile Simoncino‘nun oyunculuklarına laf yok.

2018 yılı yapımı Dogman filmini Matteo Garrone yönetmiş. Senaryo yazarları Ugo Chiti, Matteo Garrone ve Massimo Gaudioso. Filmin diğer oyuncuları Nunzia Schiano, Laura Pizzirani, Giancarlo Porcacchia, Aniello Arena, Mirko Frezza, vs.

23.02.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular