13.7 C
Hamburg
Donnerstag, Oktober 22, 2020
Start Home A Street Cat Named Bob - Sokak Kedisi Bob

A Street Cat Named Bob – Sokak Kedisi Bob

A Street Cat Named Bob – Sokak Kedisi Bob

2016 yılı yapımı filmin adı her ne kadar Bob ve sokak kedisi olsa da hikaye gerçek hayatta James Bowen (Luke Treadaway) adlı bir gencin hayatından önemli bir kesiti kapsıyor. James 11 yaşından beri uyuşturucu kullanan ve babası Nigel (Anthony Head) tarafından sokaklara devredilmiş milyonlarca Avrupalı gençten birisidir. Londra’da sokakta yaşamakta, sokaklarda gitar çalarak kuyruğu dik tutmaya çalışmaktadır. Eroin bağımlısıyken nasıl olmuşsa sosyal danışmanı Val’ın (Joanne Froggatt) da yardımlarıyla yedek uyuşturucu denilen methadon ilacına geçmiş, rehabilitasyon evresinde zavallı biridir.

Sokakta yaşamanın da binbir zorluğu vardır. Böylesi her hikayenin birilerinin ilgisini çekebileceğini söylemek keşke kolay ve doğru olsaydı. James’in başına sürekli hesaplamadığı aksilikler gelir durur. Tam da rehabilitasyon programından atılmak üzereyken iyi kalpli sosyal danışmanın da yardımı ile kendisine kafasını sokabileceği bir daire bulunur. İnsanın kendisine ait dört duvarının olmasından daha mutluluk verici ne olabilir? Bunu en iyi evsiz kalanlar bilirler.

1.jpg

Çok değil ertesi günü James gecenin bir vakti yatağından bir gürültü ile uyanır. Eline botunun birini alarak hırsız geldi zanneder ve havaya dayılanıp durur. Hırsız sevimli ve sempatik bir kediden başkası değildir. Açık pencereden içeri girmiş, James’in tek yiyeceği Cornflakes’ini aşırmaktadır. Herhalde bizim yurdum insanı olsa tekmeyi basıp okkalı bir de küfür savururdu. Ama bizim yufka yürekli uyuşturucu bağımlısı hayvansever James, onunla son lokmasını paylaşır. Sabahleyin de ilk işi kediciğin sahibini aramak olur.

James ne yapar eder kedinin sahibini bulamaz. Garip bir biçimde kedi ile arasında olağaüstü bir dostluk ve bağlılık oluşur. Sahipsiz sokak kedisinin adı Bob (Bob The Cat) olur çıkar. James sokakta gitarını çalmak, şarkı söylemek zorundadır. Modern dilenciliği sayesinde kazandığı üç beş kuruşla kendisine yiyecek satın almalıdır. Bizim Bob bunu bırakmaz. Hele o meşhur çift katlı Londra otobüsünde onun peşine düşüp kucağına alınmak istemesi çok tatlıdır. Bob’un mükemmel oyunculuğuna insanın varsa şapkasını çıkartması gerekir.

Bob’u çalgıcının yanında görenler ikiliye hayran olurlar. Bu arada James ta mahalleye ilk anında taşınırken gördüğü komşusu Belle (Ruta Gedmintas) ile yakınlaşır. Saf ve temiz bir dostluk kurulur aralarında ama uyuşturucu bağımlılarından nefret eden kıza kendisi hakkındaki her gerçeği gururuna yedirip anlatamaz. James’in Bob’un dışında bir arkadaşı daha olmuştur. Arkadaş demek bazen hayat enerjisi, yaşam sevinci, başarıya giden yolda at koşturmak, onca aksiliğin ve talihsizliğin olduğu anlarda hiç de hesapta olmayan büyük bir şansın insanın kapısını çalması olabilir. Bizimkilere de aynen biyle olacaktır.

A Street Cat Named Bob – Sokak Kedisi Bob neresinden bakılırsa bakılsın yılmayan, pes etmeyen, her türlü zorluğa karşı hayatta kalma mücadelesi veren bir gencin duygu yüklü bir dramasıdır. Oldukça başarılı bir sinema filmi olması hikayenin gerçek olmasından mı, iki sokak canlısının dostluğu ve dayanışmasından mı kaynaklanıyor, izleyin kararınızı siz verin. Son yıllarda izlediğim insan-hayvan dostluğuna oldukça pozitif bir örnek diyebilirim. Bence bu konuda klasik olmayı çoktan haketmiş denilebilir.

Roger Spottiswoode’in yönettiği filmin gerçek hikayesini James Bowen ile Garry Jenkins birlikte yazmışlar. Kitap kısa sürede çok satanlar listesinde yer etmiş. Senaryoyu ise Tim John ve Maria Nation yazmışlar. Diğer oyuncular Darren Evans, Tony Jayawardena, Adam Riches, Llewella Gideon, Lorraine Ashbourne, Akbar Kurtha, Beth Goddard, vs.

17.02.2019

 

Vorheriger ArtikelErzählung: Beim Einkaufen
Nächster ArtikelDogman

Anzeigen

-Advertisment -

Most Popular

Hamburg’dan Türkiye’yi Yazmak

O kadar çok yakınanlar var ki böylesi bir yazıyı kaleme almak artık kaçınılmaz oldu. Neden günlük siyaseti ele almıyorum, eskisi gibi sivri makaleler veya...

Interview mit dem Romancier Achim Freudenberg

ALMANYALILAR- „Autorenreden“ setzt dieses Mal mit einem Romancier fort. Dieses mal haben wir mit einem Soziologen und Redakteur zu tun, Achim Freudenberg. Er hat...

Sinema destekleri için başvuru ve değerlendirme tarihleri açıklandı

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, 2021'de verilecek sinema destekleri için başvuru ve değerlendirme tarihleri açıklandı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile...

Natur pur jetzt in Namibia genießen

Endlich können Urlauber Namibia als eines der wenigen Ziele in Afrika wieder bereisen. Gerade Social Distancing ist im „Land der Wüsten“ bestens möglich –...