14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021
StartKulturKinoAshes in the Snow - Kardaki Küller

Ashes in the Snow – Kardaki Küller

Ashes in the Snow – Kardaki Küller şüphesiz bir propaganda filmi. Ama ne kadarı abartı, ne kadarı gerçek konunun uzmanlarına bırakalım. Film başlarken Sovyet Kızıl Ordusu Litvanya’yı işgal eder, oysa memleketi Naziler de işgal etmiş savaşın sonlarına kadar onbinlerce insanı bunlar da katletmişler. Bunlara dair filmde hiç bir iz bulamazsınız. Film sadece Kızıl Ordu‘nun zulmünü anlatmak üzere kurgulanmış. Kurtarıcı değil işgal güçleri, aynı bildiğimiz Nazi filmlerindeki gibi. Ama bu defa kötüler Nazi değil Komünistler.

Kostas Vilkas (Sam Hazeldine) karısı Elena (Lisa Loven Kongsli), kızı Lena (Bel Powley) ve oğlu (Tom Sweet) Kızıl Ordu gelmeden önce birlikte yaşayan çekirdek bir ailedir. Baba gizli işler yapmaktadır. Filmin ilerleyen sahnelerinde onun insanlara sahte evrak hazırlayan, çevresinde yardıma muhtaç insanlara yardım eden, lider özellikleri olan biri olduğunu öğreniriz. Kızıl Ordu gelip yörede kim var kim yok trenlere doldurup çalışma kamplarına gönderme operasyonunda Vilkas öldürülmüştür.

Lena güzel resimler çizen genç bir kızdır. Babasının da teşviki ile güzel sanatlar akademisine başvurur ve Sovyet askerlerinin damlamasından kısa bir süre önce okuldan bir mektup alır ama açmaz. Babasıyla birlikte açmayı planlamaktadır, babasının öldürüldüğünü bilmemektedir. Komutan Kamarov (Peter Franzén) komutasındaki askerler vicdansız, saldırgan, Nazi ruhlu robotlar gibidirler. Kimseye acımazlar. Yaka paça, çoluk çocuk, kadın kız demeden önlerine gelenleri evlerinden alıp trenlere doldururlar. Komutan sırf Ukraynalı olduğu için asker Nikolai Kretzsky (Martin Wallström) ile alay eder.

Kuzeye Sibirya‘ya giden trende Ona (Sophie Cookson) isimli kadın bebeğini yitirecektir. Bebeğin ölüsü hareket halindeki trenin altına atılacak, kampa geldiklerinde de bebeğini yitiren genç anne Kamarov tarafından acımasızca öldürülecektir. Filmin etkisini göstermesi için yapılan propagandanın zirvesi diyebiliriz. Kızıl Ordu acımasızdır, her ne kadar disiplinli görünseler de domuz, alçak, barbar ve vahşidirler. Soğuk Savaş yıllarındaki propaganda yazarlarından birinin eseriyle karşı karşıyayız denilebilir. An gelecek gruptan ölenler kalanlar olacaktır. Lena kendisi gibi esir Andrius Aras (Jonah Hauer-King) ile yakınlaşacaktır.

Acımasız komutan Kamarov ödül olsun diye Kretzsky‘i ceza da olabilir, daha da kuzeye ta kutuplara esirlerle birlikte gönderecektir. Ben ister istemez bizim meşhur Ermeni Tehciri denilen tarihi soykırımı düşündüm. Binlerce kilometre yol yürütüp insanları yok et, sonra da biz soykırımı yapmadık, o bir yer değiştirme aksiyonuydu de işin içinden çıkmaya çalış. Kızıl Ordu komutanı da esirleri orada cezalandırmayıp kışın o ağır, soğuk ve çetin koşulları altında yaşamaya zorluyor. Öldürmenin başka adı denilebilir.

Kalabalık esir grubundan Lena ve küçük kardeşinin kurtulması yine şaibeli bir Kızıl Ordu mensubu sayesinde olacaktır. Biz beğenelim beğenmeyelim Nazilerin de, Kızıl Ordu‘nun da Litvanya‘da yaptıkları insanlık tarihine geçmiştir. Solcuyuz diye Kızıl Ordu‘nun gerçekleştirmiş olduğu katliamlara arka çıkamayız. Bu konuda solun ciddi bir araştırmasına veya herhangi bir özeleştirisine ben henüz denk gelmedim. Meydan boş olunca böylesi eserlerle karşılaşmak kaçınılmaz.

2018 yılı yapımı ucuz propaganda Ashes in the Snow – Kardaki Küller yine de insanı düşünmeye sevkediyor. Son yıllarda hızla artan anti-stalinist filmlerden biri olan bu çalışmanın yönetmeni Marius A. Markevicius, senaryo yazarı Ben York Jones. Film yazar Ruta Sepetys‘in uzun bir hikayesine dayanıyor. Diğer oyuncular James Cosmo, Martin Wallström, Timothy Innes, Adrian Schiller, Nadja Bobyleva, Ieva Andrejevaite, Dolya Gavanski, Aiste Dirziute, Sarah Finigan, Greg Kolpakchi, Gabija Jaraminaite, Valentinas Krulikovskis, Ramunas Rudokas, Kestutis Stasys Jakstas, Jurga Kalvaityte, Inga Maskarina, Artiom Rybakov, Darius Meskauskas, Robertas Lenartavicius, Salvijus Trepulis.

19.01.2019 

Vorheriger ArtikelStalingrad
Nächster ArtikelNeden Edebiyat?

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular