27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021
StartHomeIwanowo Detstwo - İwan‘ın Çocukluğu

Iwanowo Detstwo – İwan‘ın Çocukluğu

On iki yaşındaki İwan Bondarew (Nikolay Kolya Burlyaev) hemen her uykuya dalışında rüyasında annesini (Irina Tarkovskaya) görür. Onunla sürekli bir yerlerde güzel şeyler yapmaktadır. Film de böylesi bir rüya anında başlar. Bir yerlerde bir guguk kuşu ötmektedir. İwan sahil civarında kırlık bir yerde, uçan bir kelebeğin peşinde koşturmaktadır. Her yer hayat doludur. İwan güleç, mutlu ve mesuttur. Yine guguk kuşunun sesini duyar, güneşe bakar. Annesini yakınlarında görür ve ona koşar. Annesinin taşıdığı kovadan su içerken ona yakınlardaki öten kuştan bahseder. Annesi oğluna gülümseyerek alnını koluyla silerken bir çığlık sesi duyulur. İwan güzel rüyasından uyanır.

Harabe bir barakaya dahası yel değirmenine sığınmış bir çocuk görürüz karşımızda. Dışarıdan gelen seslerden korkan, ürken bir çocuk. Rüyasındakinden çok farklı, acınacak halde zavallı yapayalnız biri. Korkarak çevresini ikide bir kontrol ederek güneş doğarken oradan uzaklaşır. Film boyunca sıkça karşılaşacağımız bomba veya fişeklerin altında İwan bir sulak ormandan, bataklık ve dikenli tellerle çevrili alandan, güneşin batmasından ve karanlıktan yararlanarak önce iki büklüm zar zor, sonrada yüzerek kolaylıkla geçer. Ve film başlar.

Yoldaş Kıdemli Teğmen uykusundan uyandırılır. Asker bir çocuğu tutukladıklarını, çocuğun kendisini görmek istediğini söyler. Asker kısaca İwan‘ı nerede, nasıl ve hangi şartlar altında bulduklarını rapor eder. Çocuk hiçbir soruya yanıt vermemiş, sadece komutanla görüşmek istediğini söylemiştir. Çocuğa sorular soran komutana çocuk, önce sobayı yakan ve konuşan askerin dışarı çıkmasını emretmesini söyler. Sonra da sorular başlar. Çocuk adının Bondarev olduğunu Merkez‘i 51 numarayı aramasını söyler. Teğmen garipser bir anlam veremez. Ona soyunup kurulanmasını söyler. Asker sırtındaki izleri sorar, karşılıklı bağırışırlar. Çocuk sadece Merkeze haber vermesi konusunda diretir. Komutan istemeye istemeye bir numarayı arar ama çocuğun dediği numara değildir. İnatlaşmaları gülünçdür. Merkezde kimi tanıdığı sorulduğunda çocuk Yüzbaşı Leonid Kholin (Valentin Zubkov) ile Albay Gryaznov‘un (Nikolay Grinko) adlarını verir. Sonunda tırsan Kıdemli Teğmen Galtsev (Evgeniy Zharikov) sadete gelir ve çocuğun istediğini yapar. Albay soru sormadan ona iyi davranmasını Yüzbaşı Kholin‘in onu almaya geleceğini emreder.

İlerleyen sahnelerde İwan‘ın ailesinin Alman askerlerince katledildiğini, öldürülenlerin duvarlara intikamımızı alın diye yazdıklarını ve bu isteğin çocuğun bilinçaltında çok derinlemesine işlediğine şahit oluruz. Ona sahip çıkan Yüzbaşı ile Albay onu daha önce de kurtarmışlardır. Niyetleri onu savaştan uzaklaştırmak askeri bir okula yazdırmaktır. İwan her seferinde kaçmak, savaşmak, daha önce de yapmış olduğu gibi yararlı hizmetlerde bulunmak, izcilik yapmak istemektedir. Dediğim dedik diyen, inatçı ve intikamını almakta kararlı İwan‘ı kimse bu fikirlerinden geri döndüremez.

Unutulmaz bir sinema klasiği olan filmde benim neredeyse tam bir geyik diye nitelendirebileceğim Teğmen ile Masha‘nın (Valentina Malyavina) yarım kalan aşkı tam oturmamış. Acaba ne anlatılmak istenmiş, yoksa basit bir süslememi diye sormadan edemedim. Bir de İwan‘ın kaçıp gitmesi, dahası göreve en son gönderildikten sonra birden biten savaş da yerli yerine oturmamış. Ailesinin intikamını almak isteyen bir çocuk, sonunda Almanlarca yakalanıp idam edilecek, İwan rüyasında annesiyle vedalaşacak, öbür dünyada öldürülen kız kardeşi ile deniz kıyısında gülerek koşacaktır.

Iwanowo Detstwo – İwan‘ın Çocukluğu filmi yazar Wladimir Bogomolow‘un „İwan“ adlı hikayesinden sinemaya uyarlanmış. 1962 yılı yapımı filmin yönetmeni Andrei Tarkovsky. Senaryo yazarları Vladimir Bogomolov, Mikhail Papava, Andrey Konchalovskiy ve Andrei Tarkovsky. Oyuncular ise Stepan Krylov, Dmitri Milyutenko, Dmitri Milyutenko, Andrey Konchalovskiy, Ivan Savkin, Vladimir Marenkov, Vera Miturich.

25.02.2019

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular