10.5 C
Hamburg
Mittwoch, Mai 12, 2021
StartHomeM – Eine Stadt sucht einen Mörder / ...

M – Eine Stadt sucht einen Mörder / M – Bir Şehir Katilini Arıyor

M – Eine Stadt sucht einen Mörder / M – Bir Şehir Katilini Arıyor 1931 yılı yapımı bir kült film denilebilir. Sinemanın ilk sesli filmlerinden biri olmasının yanı sıra ele aldığı konu ve işleyişi yenilikçi, bugün bile izleseniz heyecanlı ve sinema tadı veren ciddi bir çalışmadır. Ortalıkta sekiz çocuğu öldürmüş bir sapık kol gezmektedir. Medya o zaman da farklı değildi, katili ve haberleri ilk sayfalara taşıyor, korku ve katilin reklamı manşetlerden düşmüyor. Her yerde asılı afişlerle polis sadece çocukları öldüren, psikopat seri katili aramaktadır.

Katil dokuzuncu kurban Elsie Beckmann’ı (Inge Landgut) şeker ve bir balon satın alarak kandırmıştır. Baloncu (Georg John) gözleri görmeyen biri olmasına rağmen katilin sesini ve çaldığı garip ıslığı unutmayacaktır. Küçük Elsie’nin de cesedi bulunduktan sonra Berlin halkında panik düzeyinde saldırganlıklar, önüne gelenden şüphelenme hastalığı başgösterecektir. Üstüne üstlük katil bir de basına özel bir mektup gönderince polisin üzerindeki baskılar daha da artacaktır. Yukarıdan gelen baskı, asılsız ihbarlar, yalan yanlış gözaltılar katilin bulunmasını engelleyen etkenler olacaktır.

Polisin bulabildiği tek çare yeraltına, illegal dahilindeki ne kadar eğlence yeri, gece kulübü, batakhane, kumarhane, genelev varsa aman vermemek, baskın üzerine baskın gerçekleştirmek, ha bire şüpheli gözaltına almaktır. Güvenlik güçlerinin artan baskısı katili zerre kadar korkutmazken polis baskısından bıkan yeraltı sektörünün ileri gelenleri “Kurtlar Vadisi”nin baronları gibi bir araya gelip sorunlarına bir çözüm bulma arayışına girerler. Sapık çocuk katili ile aynı kefeye konmak ağırlarına gitmektedir. Polis katili, meşhur para kasası soyguncusu Schränker (Gustaf Gründgens) bir öneri getirir. Katil bir an önce bulunmalıdır. Polis yoksa aman vermeyecek her gün ettikleri zarara daha fazla zararlar eklenecektir. Bir şehirde olup bitenleri en iyi kim bilir, kimlerin haberi olur diye sorur durur. Yanıtını yine kendisi verecektir: Dilenciler.

Böylelikle bir yandan polis diğer yandan dilenciler büyük bir insan avı başlatmış olurlar. Katilin kendi el yazısı ile gönderdiği mektup incelenir. El yazısından onun ne gibi karakter sahibi olabileceği analiz edilir. Yukarıdan sürekli baskı altına alınan polis, ilk ipuçlarını değerlendirir. Tanık ifadeleri birbirini tutmamaktadır. Asılsız ihbarların ardı arkası kesilmemektedir. Halk seferber edilir, her çalının, ağacın altına bir ipucu bulabilmek için bakılır.

Filmin haklı adından da anlaşılacağı gibi, koca şehir bir katil için ayağa kalkar. Akıl hastalarının el yazıları ile kıyaslamalar yapılır, hazırlanan listeye göre her biri tek tek ziyaret edilir. Polis böylelikle Hans Beckert (Peter Lorre) adına ve oturduğu yere ulaşır. Kılpayı onu elinden kaçıran polise dilenciler kısa süre içerisinde yardımcı olacak ve katilin bulunmasında sonunda da olsa yardımcı olacaklardır.

M – Eine Stadt sucht einen Mörder / M – Bir Şehir Katilini Arıyor zamanın ötesine sarkan bir film. Ama Almanya’da yılda kaybolan beşbinden fazla çocuk gözönünde bulundurulduğunda o yılların dayanışması, polis veya yeraltı dünyasının habersiz veya gizli işbirliği yok. Öldürülen veya kaybolan çocuklar ve aileleri günümüzde kendi kaderlerine bırakılıyor. Bunların acıları bu yıllarda filmleştirilmeye değmez takılıyor yapımcılar.

Usta işi eserin yönetmeni Fritz Lang, aynı zamanda senaryo yazarı. Diğer senarist ise Thea von Harbou. Oyuncular Ellen Widmann, Friedrich Gnaß, Fritz Odemar, Paul Kemp, Theo Lingen, Otto Wernicke, Theodor Loos, Ernst Stahl-Nachbaur, Franz Stein, Rudolf Blümner, Karl Platen, vs.

04.03.2019

Vorheriger ArtikelDas Porträt: Mesut Doğan
Nächster ArtikelMaden

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular