27.8 C
Hamburg
Mittwoch, Juni 16, 2021

Locke

Locke filmi hemen başlarken belirteyim haddinden fazla sıra dışı bir yapıt. Hiç tek kişilik film ve tek sahneyle film olur mu diyenlere bence oldukça olumlu bir örnek. Pekala da olur, izle gör. Filmin birçok ödülü kapmış olması bunun bence sıradan tasdikinden başka bir şey değil. Başladığı andan itibaren sonuna kadar kendisini izlettiren güzel ve seviyeli bir çalışma diyorum.

Chicago merkezli bir firmada dokuz yıldır inşaat sorumlusu olarak çalışan Ivan Locke (Tom Hardy) o akşam paydos yaptığında iki saat içerisinde hayatının altüst olacağını nereden bilsin. Her ne kadar firmanın merkezi ABD‘de olsa da kendisi Birmingham‘da yaşamakta ve çalışmaktadır. Ertesi sabah 100 milyon dolarlık Avrupa‘nın en büyük beton dökme dahası bunu kontrol etme görevi vardır. Evdekiler o gün dahası o saatlerde başlayacak önemli futbol maçına hazırlanmakta, sabırsızlıkla onu beklemektedirler. Ivan Locke 15 yıldır evlidir, Katrina isimli bir karısı, Sean ve Eddie isimli iki oğlu vardır. Karısını seven bir koca, çocuklarıyla mutlu bir babadır. Ayrıca işini de titizlikle yapmasıyla tanınmış biridir.

O akşam çıldıracaktır. Yaralı, kendi ölmüş babasına öfkeli ve oldukça kızgındır. Arada bir arkaya bakıp sanki babası orada oturuyormuş gibi her uygun anında onunla sohbet edecektir. Önündeki çöp arabasının yolu engellemesinden sonra ani bir kararla arabasının direksiyonunu kırar doğru otobana çıkar. İstikamet Londra‘dır. Yönetmen olayları, genel durumu, gidişatı azar azar damardan verir. Birkaç dakika içerisinde gözlerinizi bir an bile ekrandan ayırmak istemezsiniz.

Ivan Locke arabasında giderken öyle uzun yolda Müslüm‘den parçalar, çapsız radyolar filan dinlemez, yoğun bir telefon trafiği yaşayacaktır. Hem de ne trafik. Önce Bethan‘ı arayıp mesajını aldığını ve yolda olduğunu, bir aksilik çıkmazsa eğer bir buçuk saat sonra yanında olacağını, hemşire veya doktorların kendisini arayabileceğini telesekretere not düşer. Sonra patronu Gareth‘i arar ama ona ulaşamaz, sekreterine çok acil olduğunu kendisine geri dönmesini ister.

Hava kararmıştır evi arayıp oğluyla konuşur. Annesi tuttukları futbol takımının formasını nihayet giymiş babasının sevdiği Alman birasını almaya alışverişe gitmiştir. Locke oğluna işi çıktığını maça yetişemeyeceğini, annesinin gelince kendisini aramasını söyler. Akabinde işarkadaşı Donal ile görüşmeye başlar. Ailevi bir mesele yüzünden ertei günü işe gidemeyeceğini işi nasıl bitireceğini, önemini anlatır. Adam küplere biner.

Fim boyunca telefonlar bu döngüde devam eder. Şefi, işarkadaşı, evi ve yedi ay önce tek gecelik bir ilişki yaşadığı ve ilk defa karısını aldattığı Bethan arasında. Bethan her an doğurmak üzeredir ama bir karışıklık çıkmıştır. Locke onca telefon trafiği arasında hem işini hem de ailevi sorunlarını halletmek zorunda olması yetmediği gibi, bir de her an hasta olabilecek gibi sürekli burnu akmaktadır. Neler olacak, neler yaşanacaktır.

2013 yılı yapımı Locke dar mekânın ustaca kullanılması yönünde usta işi bir sinema klasiğidir. Yönetmen ve senaryo yazarı Steven Knight. Filmde başka oyuncu yok, sesler var. Seslendirenler, Olivia Colman, Ruth Wilson, Andrew Scott, Ben Daniels, Tom Holland, Bill Milner, vs.

08.03.2019

Vorheriger ArtikelBatalon – Tabur
Nächster ArtikelDas Porträt: Mesut Doğan

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular