ALMANYALILAR

Belanın Yedi Türlüsü

Belanın Yedi Türlüsü

Memleketin daha henüz o kadar kirlenmediği, polisin tarikatçilik batağına gırtlağına kadar batmadığı bir zamanda, İstanbul Emniyet Müdürü Kemal (Mümtaz Ener) kolları sıvar ve önce kendi kapısının önündeki pisliği temizleyerek göreve başlar. Oğlunu, namı diğer çakal ve kabadayı evladı Zaza Şeyhmus´u (Yılmaz Güney) daha göreve başlamadan İstanbul´dan kovar. Aslında oğlunu çok sevmektedir ama görev görevdir. Diğer oğlu Komiser Şevki (Ali Ekdal) yanında görev yapmaktadır. Hayduta, hırsıza, haraççıya, avantacıya, pezevenklere, pavyonculara, kerhanecilere, çetelere göz açtırmaz. O kadar sağlamdır ki o yıllarda kendisine rüşvet teklif eden patroniçe kadını tokatlar ve içeri attırır.

Müdür Kemal´in bu göz açtırmayan tarzı çeteleri bıkıp usandırır. Üç yıldır göreve geldiğinden beri it kopuğun canına ot tıkamıştır. Sadece tek bir gecede 14 ev, 7 kumarhane basan, 48 hayat kadınını yakalayıp evlerini mühürleyen müdür dayanılacak gibi değildir. Çete liderleri kendi aralarında karar alırlar, artık bu gidişata kimsenin dayanacak gücü kalmamıştır. Çekimser kalan veya bu fikre hiç yanaşmayanlar olsa dahi, Kemal müdürün kalemi kırılır. Marki Mehmet (Feridun Çölgeçen) liderliğinde, Berç (Orhan Aykanat), Burdurlu Kazım (Mustafa Yavuz), Sosyete Melahat (Diclehan Baban), Matruşka (Mine Soley) ve diğer babaların da desteği ile biri bulunur. Sadece Marki Mehmet´in bildiği kiralık katile 70 bin lira verilecektir. Plana göre müdürü vuran başka, suçu üzerine alacak olan başka bir şahıs olacak, emniyet müdürünü kendilerinin öldürttüğü bilinmeyecektir. Kiralık katil Şeyhmuz´u ve meşhur lafı “Allah affeder ben etmem!”i çok iyi bilmektedir. Ama paranın gücü korkuyu yenecektir.

bela.jpg
Bu arada Şeyhmuz taşrada küçük bir otelde dokuz aydır beş kuruş ödemeden kalmakta, sonu gelmek bilmez istekleriyle hayatını devam ettirmektedir. Otel sahibi gına gelince bir çalışanının da tavsiyesiyle Candar Mustafa (Hasan Ceylan) isimli kabadayıdan yardım ister. Film boyunca eksik olan, zırt pırt orada burada kesilmiş sahneleri yorumlayıp anlamak izleyiciye düşecektir. Anlaşılan Şeyhmuz Mustafa´nın adamlarını birer birer haklar ve karakola düşer. İçeride aklı cebinde olan kocaoğlan (Şeref Gürsoy) ile tanışır. Serbest bırakıldıkları anda gazetedeki manşet İstanbul Emniyet Müdürü Kemal Bey´in öldürüldüğü haberini verecektir. Gazeteyi polisin elinden çekip alan Şeyhmuz´un saçlarına anında aklar düşer. Çıkışta kendisini Mustafa bekler, özür diler, altına bir taksi, biraz para, silah ve bıçak hediye edip İstanbul´a yollar. Kocaoğlan kedisine eşlik edecektir.

Babası Kemal vasiyet etmiş bizzat Şeyhmuz´un İstanbul´a gelmesine, orada barınmasına engel olunmasını istemiştir. Kim dinler ölmüş babayı? Şeyhmuz intikam ateşiyle yanıp tutuşmaktadır. Allah affeder ama o değil. Önce eski raconunu yeniden elde eder, bilerek içeri düşer. Babasının cinayetini üstlenen Şakir (Aydemir Akbaş) ile içerideyken işe başlar. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Şeyhmuz sistemin nasıl işlediğini bilen birisi olmasına rağmen bir hayat kadınından para almak ağırına gitmez, hele kadınların bacak aralarına ateş ederek öldürmesi ne denli canavar ruhlu biri olduğunun kanıtı olacaktır.

1967 yılı yapımı Belanın Yedi Türlüsü´ün de Yılmaz Güney en itici ve kıl rollerinden birisini oynar. Faşist ve kör bir intikam alma kurgusundan başka bir şey yoktur bu filmde. Herkesi öldürür babasının intikamını alır ama annesinden helallik alamaz. Filmin senaryosunu Yılmaz Güney, Safa Önal ile birlikte yazmış. Yönetmen ise Osman Nuri Ergün. Diğer oyuncu kadrosunda ise Feri Cansel, Hasan Ceylan, Mehmet Ali Akpınar, Yusuf Koç, Osman Budak, Sadri Karan, Hakkı Kıvanç, Orhan Aykanat, Yusuf Sezer, Erdoğan Seren, Cevdet Balıkçı, Faik Coşkun, Adnan Uygur, Nermin Özses, Lütfü Engin vs. var.
02.01.2019

 

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s

Türkçe Malumatlar

Gerçek Bilginin Adresi Zihin Açıcı Site

birfotoğraföyküsü

hayatta öyküsü olmayan tek bir fotoğraf yoktur!

Y Nesil Avukat

X kuşaklarıyla dolu bir dünyada Y nesli olarak hayatta kalmak

arzuberk

profesyonel, pozitif, tutkulu, hoşgörülü, farkındalığı yüksek, motive eden, ilham alan & veren

seferkatip.wordpress.com/

gelişmenin karanlık yüzü vardır ve yaratmak için yıkmak gereklidir.

MAVİ YOL

Mavi ; gökyüzü kadar sonsuz, deniz kadar huzurlu, bulut kadar özgürdür.

Fas Hakkında

Fas Hakkında genel Bilgiler

Genç İşsizler Platformu

#MezunİşsizBorçlu

Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü

Türkiye'nin İlk Okçuluk Araştırmaları Enstitüsü | Turkey's First Archery Research Institute

yogikbeslenme

Doğanıza Uygun Yaşama Rehberi

Ulucinar

Gönülden gönüle...

ŞİİR İKİZ

BİZ BİRİZ

Farklı Bakış Açıları!

tartismaci.com olarak genellikle gündemde olan konuları farklı bir bakış açısı ile ele alır, tartışırız. Çünkü tartışmak ve sorgulamak doğru bilgiye ulaşmanın en şeffaf yollarından biridir. Buna ek olarak sadece gündem de olan konuları değil ilginç ve unutulmaya yüz tutmuş konuları da ele alırız.

VERİMLİLİK VE BAŞARI STRATEJİLERİ

Başarı Tesadüf Değildir

turuncumtrak

Truncumtrak'ın Dünyasına Hoşgeldin

%d Bloggern gefällt das: