14.1 C
Hamburg
Dienstag, Mai 11, 2021

Maze

Kuzay İrlanda‘da, Maze, namı diğer Long Kesh cezaevindeyiz. On kişinin hayatına mal olan, dünya devrim tarihine geçen, bizim Metris‘e de zamanında büyük ilham olan o meşhur ölüm orucu eylemi sonlandırılmıştır. İRA üyelerinden Larry Marley (Tom Vaughan-Lawlor) saçını sakalını kesip, üzerindeki battaniyeyi çıkartıp normal elbise giyenler kervanına katılır. Bazı arkadaşlarından bu yüzden hain damgasını yer. İngiltere yanlılarıyla aynı koğuşta yatan diğer İRA yanlılarının yanına konulur. Bir süre sonra ölüm orucunun bittiği haberleri gelir. İçi içini yemektedir. Cezaevine düşen bir devrimcinin ilk görevi şartlar ne olursa olsun kaçmaktır lafını beynine kazıyanlardandır. Düşmüş ama teslim olmamıştır.

Larry nerede olduklarını, nasıl bir cezaevinde olduklarını bilmiyordur. Önce bilgiye ihtiyacı vardır. Bir gün gardiyanlardan Gordon Close‘ye (Barry Ward) çevreyi temizlemek, silip süpürmek, yararlı olmak istediğini söyler. Ona, rehabilitasyonuna yararlı olacağına inanılan bir temizlik işi ayarlanır. Larry ile Gordon‘un arasında garip bir ilişki başlar. Dışarıdan dostluk gibi görünse de her iki karşıt dünya görüşlerine sahip ikili düşüncelerinden taviz vermezler. Larry koğuşa yeni gelen sorumlu Oscar‘a (Martin McCann) kafasındaki kaçma planını anlatır. Oscar şaka ettiğini zanneder, dört yıldır oradadırlar ve nerede olduklarını dahi bilmemektedirler. Larry kararlılığını göstermekte inat eder. Bu eylemi ölüm orucunda yitirdikleri yoldaşları için gerçekleştirmek zorundadırlar. İdareyle yakın ilişki içerisinde olduğu için kendisine sataşanların ağzının payını verecektir.

Kararlı devrimci ufak ufak cezaevi hakkında bilgi toplamaya çalışırken dışarıda İRA, gardiyan Gordon‘a eşi ve kızının önünde bir suikast düzenler. Gordon‘un ağabeyi daha önce İRA tarafından cezalandırıldığı için Gordon hazırlıklıdır. Saldırganı tabancasıyla öldürür, diğeri arabasıyla kaçar. Gordon‘un eşi Jill (Niamh McGrady) ve kızı Janet (Ella Connolly) çok korkarlar. Karısı ondan işi bırakmasını ister, Gordon buna yanaşmayınca da kızını alan Jill daha sonra Londra‘ya yerleşecektir.

Larry‘de karısı Kate Marley‘e (Eileen Walsh) ölüm orucundaki arkadaşları gibi ölmeyip hayatta kaldığı için kendisini hilekâr gibi hissettiğini ziyaretinde anlatacaktır. İçeri ile dışarı arasında hemen her ziyarette haberleşme trafiği işler. Kısa bir süre sonra örgüt Larry‘ya kaçmaları konusunda bir plan hazırlaması için onay verir. Bu cezaevinde herkesin bu konuda bilgi toplanmasına yardımcı olmaları anlamına gelir. Çok iyi çizimler yapabilen Larry nasıl bir yerde olduklarını anlamaya çalışırken bir başka koğuştan cezaevinin kuşbakışı çekilmiş bir fotoğrafı ellerine geçer.

Mahkumlardan biri tahliye olduğunda onu karşılayan bir üst düzey İRA sorumlusu tesadüfen kaçışa katkı sunabilecek sağlam bir istihbaratı elde eder. Gerisi heyecan veren bir hazırlık ve 38 tutuklunun İkinci Dünya Savaşı‘ndan beri ilk tarihi kitlesel cezaevi kaçışını gerçekleştirmesi olur. Oğlu Danny (Ross McKinney) ziyaret gününde babası Larry‘yi çok etkilemiştir. Beklenmedik bir kararla düpedüz sürpriz yapan Larry, arkadaşlarına olan borcunu böylelikle ödemiş olarak direniş tarihinde şanlı yerini alacaktır.

2017 yılı yapımı politik sinemaya kaliteli bir örnek olabilecek Maze‘nin yönetmeni ve senaryo yazarı Stephen Burke. Oyuncular, Aaron Monaghan, Elva Trill, Tim Creed, Cillian O’Sullivan, Patrick Buchanan, Andy Kellegher, David Coakley, Will Irvine, Stefan Dunbar, James Browne, Michael Power, Robert Fawsitt, Seán T. Ó Meallaigh ve Aidan O’Hare.

26.01.2019

Vorheriger ArtikelF Tipi Film
Nächster ArtikelBelanın Yedi Türlüsü

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular