24.6 C
Hamburg
Donnerstag, Juni 17, 2021
StartHomeF Tipi Film

F Tipi Film

2012 yılı yapımı F Tipi Film oldukça şaşırtıcı bir şekilde üç boyutlu, oldukça steril görünümlü, ortalıkta ne bir gardiyanın ne de bir mahkumun göründüğü bir cezaevi animasyonuyla başlar. Dikkat çeken yanı bloktan bloğa atılan zulalardan sonra film başlar. Filmin adını duyduğumda F Tipi Cezaevi demek istemişler galiba diye kendi kendime söylendim.

Hücrenin birinde genç bir kadın uyanır. Tecritin, izolasyonun bir mahkuma neler yapabileceğinin canlı ve diri bir kanıtı gibidir. Kimdir, nerededir, orada ne arıyordur bilmiyordur. Bu kadarını bile o şaşkın bakışlarından anlayabilirsiniz. Dışarıdan sesler gelmektedir. Birkaç adımlık bir hücrede tutulmaktadır. Kafasını zorlayıp bir şeyleri arıyor, anlamaya çalışıyor gibidir. Yatağına, masasına bakar. Ben neredeyim, bunlar da ne, der gibidir. Sağı solu inceleyen kadın duvara asılı “Bunu Oku” notunu bulur. O notta herşey yazıyordur. Sakin olması, her gün aynı şeylerin yaşandığı, birazdan sayımın yapılacağı, kahvaltısını yapacağı, nerede olduğu ve okuduğu notu saklaması yazılıdır. Sonra kapı mazgalından kaba bir ses tabak ve tasını uzatmasını emreder. Öfkeyle uzatıp mazgalı yine kapatır. Her ses, her gürültü, her kapı veya mazgal çarpması genç kadını ürkütüp korkutur. Sonra hücresinin avluya açılan havalandırma kapısı açılır. Yan komşu hücreden bir kadın yoldaşı ona kim olduğunu, nerede olduklarını, neden o hale geldiğini anlatır. Sonra da bir başka bloktan bir not taşıyıcısı fırlatılır. Film o hücreyi anlatmaya başlar.

Bloktan bloğa fırlatılan ve mahkumların top dediği haberleşme filmi bütünleştirmiş. Topların bu fırlatma anındaki seyahatlerine benzer bir seyahati izleyici de yapar. Bir gazeteci ile gardiyanın garip ilişkisine şahit oluruz. Mahkum olan gazeteci midir yoksa gardiyan mı insan şaşırır. Nasıl da yalnız, yoksul, bir o kadar zavallı ve garibandır gardiyan Ramazan. Yine de avludan avluya atılan topları bulduğunda üstlerine bildirip aferin almayı bekleyen köpekler gibidir.

Film boyunca böyle benzer kısa öyküleri andıran hikayeciklere tanıklık ederiz. F Tipi Film bugüne kadar izlediğim en etkileyici politik sinema örneklerinden birisi. Yerli bir çalışma olması bana ayrı bir sevinç verdi. Devrimci sanatçıların yapması ile de açıkça gurur duyduğumu itiraf etmeliyim. Demek ki bizde o yaratıcılık, yetenek ve kapasite varmış. Cezaevleri gibi, tecrit gibi, F-Tipi gibi on yıllardır süren, yüzlerce insanın hayatına mal olmuş, bir o kadarının yaralanmasına sebep vermiş ve bugün bile devam etmekte olan toplumsal bir yaraya parmak basmış. Devrimci ruh ve mücadele mantığının insan bir başına da kalsa, toplumdan, yoldaşlarından, davasından yalıtılmaya ne kadar çalışılırsa çalışılsın yok edilemeyeceğine bence çok güzel bir örnek olmuş.

Ona yakın hikaye, bir o kadar biri diğerinden farklı yönetmen, biri diğerinden yetenekli ve göz dolduran oyuncular, ortaya çıkan böylesi anlamlı bir çalışma. Hepsini, herkesi bu anlamda kutlamak borç. Her bir hücrede kalanın ayrı bir hikayesi olsa da amaç hep aynı, devrimci bireyi kırmak, onu inançlarından kopartıp vazgeçirtmek, inandıklarının yanlışlığını kavratmak için uğraşmak. Hiç böyle bir düzen, böyle bir sistem uzun vadeli ayakta durabilir mi? Sanatın örgütlü gücüyle neler yapılabilir sorusuna da bence anlamlı bir yanıt olmuş bu film.

F Tipi Film’in yönetmenleri Barış Pirhasan, Ezel Akay, Sırrı Süreyya Önder, Hüseyin Karabey, Aydın Bulut, Reis Çelik, Vedat Özdemir, Mehmet İlker Altınay. Senaryo yazarları yine bu yönetmenler ve Grup Yorum. Oyuncu kadrosu şu isimlerden oluşuyor: Tansu Biçer, Serkan Keskin, Bülent Emrah Parlak, Erkan Can, Civan Canova, Fırat Tanış, Gizem Soysaldı, Behiç Aşçı, Ercan Bahadır, Esra Açık, Ezel Akay, Göksin Şanlav, Hüsnü Yıldız, Münir İnselel, Tansel Öngel, Yıldız Tuğra.

26.02.2019

Vorheriger ArtikelKapo
Nächster ArtikelMaze

Anzeigen

-Advertisment -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Most Popular